Szczęście/happiness-room       życie / life       Kącik Humoru / Humor in our life       Salon Literatury/Poetry-Prose       strona główna / main page


HUMAN BEING - CZŁOWIEK I JEGO EGZYSTENCJA


   last update:    1  February (luty) 2023

"ti voglio bene perché sei autentica"
kocham cię, bo jesteś sobą.

Jaki powinien być idealny człowiek - wywiad z Twórcą Nowego Świata

Człowiek - żywa dwunożna nieopierzona istota (Platon)
Człowiek jest miarą wszechrzeczy(Protagoras z Abdery)


Życie człowieka jest dążeniem do horyzontu,
do którego nigdy nie dotrze.
Horyzont jak fatamorgana - niby jest ale go nie ma.
(RZ)

Żyj i daj żyć innym - co oznacza: miej swoją przestrzeń życiową i nie narzucaj jej innym.
Pozwól oddychać każdemu "swoim" powietrzem. które uniesie mu skrzydła. (RZ)


"Prawdą o człowieku jest to, co go czyni człowiekiem"
"Tylko duch a nie glina może stworzyć człowieka
"
(A.Saint-Exupery "Ziemia planeta ludzi")
Dla całego świata możesz byc nikim
ale dla kogoś możesz być całym światem"

(A.Saint-Exupery "Mały książę")

"Cierpienie myśli jest kolącym ostem"
(J.Słowacki "Balladyna")

Metasymbole życia - co nami kieruje, do czego dążymy

"Cóż za monstrum jest .. człowiek? Cóż za osobliwość, co za potwór, co za chaos, co za zbieg okoliczności, co za dziw! Sędzia wszechrzeczy - bezrozumny robak ziemny; piastun prawdy - zlew niepewności i błędu; chluba i zakała wszechświata."
..trzcina najwątlejsza w przyrodzie ale trzcina myśląca..
(Blaise Pascal)
"Kazdy z nas nosi w sobie coś, czego nie można nazwać, ale co stanowi prawdę o nas samych....
Mowa ludzka jest jak przebranie, ukrywa to, co istotne, słowa łączą się i błądzą, bez celu, lecz nagle, dzięki trzem, czterem wyrazom lub same z siebie, odnajdują wyjście..
"
(J.Samago "Miasto ślepców")
OTWÓRZMY SIĘ - Drzwi można w jednej chwili z impetem otworzyć, a potem strzelić nimi i zamknąć z powrotem. Otwarcie egzystencjalne wymaga czasu i powolnego dojrzewania. Jest procesem. Narasta. Przygotowujemy się, przebudowujemy stopniowo, część po części, komórka po komórce, aż stajemy się zdolni do zrywu otwarcia. Czyn ostateczny poprzedzony jest długotrwałą pracą organiczną w miąższu bytowania. Czy każdy może otworzyć się na istnienie?
Otwarcie egzystencjalne wymaga zbudowania przestrzeni wewnętrznej. Trzeba ją poszerzać, rozpychać i mozolnie uchylać ku wyjściu na zewnątrz, poza siebie. Musimy własnymi siłami uformować się wewnętrznie w mięsisty lej skierowany ku zewnętrznemu światu.
"
(Jolanta Brach-Czajna "Szczeliny istnienia" )
"Od samego początku ludzkość szukała cech, które ją wyróżniają. Plusów. Chcieliśmy być bardziej inteligentni, szybsi, lepsi. Ale nie jesteśmy, jesteśmy wybrykiem natury. Moim zdaniem wyróżniają nas minusy. Jesteśmy dokładnie pośrodku między zwierzęciem a szaleńcem. Zwierzę nie mogłoby odbyć rozmowy jaką właśnie przeprowadzamy, bo żyje wyłącznie w "tu i teraz”. Chorzy psychicznie są oderwani od świata, tylko w innym sensie. A my potrafimy się ze sobą porozumiewać i rozumieć rzeczywistość, bo pozwala nam na to nasz umysł. Ale on także nie jest na plus, tylko na minus. Nie jesteśmy w stanie żyć jak zwierzęta, bo nasz umysł cały czas przetwarza informacje. Jestem bardzo sceptyczny co do różnych teorii tłumaczących, jak to wspaniała jest ludzkość." (Luciano Floridi, wykładowca filozofii na Uniwersytecie Oksfordzkim)
"Są tak wytrwali, że daj im parę kamieni i korzonki jadalne a zbudują świat" (Cz.Miłosz "Wiersze i ćwiczenia")
"Co jest trudne: poznać samego siebie. Co jest łatwe: doradzać innym" (wg filozofa grec. Talesa)
"Małą siłę, małe słabości - rozumiem; ale dlaczego człowiek może mieć wielką siłe i równie wielkie słabości - nie pojmuję. Bo siła wiedzie do chwały, a słabość do hańby; bo siła wiedzie do sławy, a słabosć do zagłady." (Alan Paton "Za późno ptaszku")


Barańczak Stanisław - Gdyby nie ludzie

Gdyby nie ludzie, gdyby nie istnieli
tak natrętnie, ze swoim łupieżem, paranoją,
wystrzępionymi spodniami, antysemityzmem,
kłopotami w pracy, trwałą ondulacją, skłonnością
do uproszczeń i zadyszki, gdyby wcale
nie trzeba ich było poznawać, przecierających zamglone
okulary, wycierających zamaszyście
buty straszne dziś błoto, ocierających
bezsilną łzę, gdyby nie otwierali przed każdym
tak od razu swoich otłuszczonych serc i wyszmelcowanych teczek
z przetatymi na zgięciach papierami chwileczkę
gdzie ja podziałem to zaświadczenie, gdyby
w ogóle ich nie było, tych zanadto
takich samych i nadmiernie
odmiennych światów z podwyższonym
ciśnieniem, z wygórowanymi
żądaniami panie musisz mi pomóc, zbyt głośno
mówiących, zbyt naocznie
żywych, zbyt dotkliwie
ludzkich, ile łatwiej by się mówiło nic co ludzkie nie jest
(Tryptyk z betonu, zmęczenia i śniegu, 1980)



Dawniej byłem człowiekiem pełnym sił, który otaczającym ludziom umiał okazać łagodność i wyrozumiałość. Wolny byłem od wiecznego rozdrażnienia, niecierpliwości i od nieznośnej potrzeby ciągłego skarżenia się drugim. Dopiero teraz odkrywam w sobie te obrzydliwe cechy zgonionej istoty, która niby dzika winorośl na każdy płot gotowa się wspiąć i do każdego płotu ma żal, że ją nie dość wysoko ku słońcu podnosi.
(Jan Dobraczyński - Listy Nikodema)

"Most people, even though they don't know it, are asleep. They're born asleep, they live asleep, they marry in their sleep, they breed children in their sleep, they die in their sleep without ever waking up. They never understand the loveliness and the beauty of this thing that we call human existence"
(Anthony de Mello)


"Everyone thinks of changing the world, but no one thinks of changing himself."
(Leo Tolstoy)

"Men of our Christian world and of our time are like a man who, having missed the right turning, the further he goes the more he becomes convinced that he is going the wrong way. Yet the greater his doubts, the quicker and the more desperately does he hurry on, consoling himself with the thought that he will arrive somewhere. But the time comes when it becomes quite clear that the way along which he is going will lead to nothing but a precipice, which he is already beginning to discern before him."
(Leo Tolstoy - "Bethink Yourselves")




Fragment obrazu Z.Beksińskiego 

Man is the unnatural animal, the rebel child of nature, and more and more does he turn himself against the harsh and fitful hand that reared him.(H.G.Wells - A MODERN UTOPIA)
"Man is a creature, the only creature, with a sense of self. Given this sense of self, he is able to carry on internal dialogues with himself.." ( from Gestalt Therapy)
"Man is at once both a whole being and a collection of habits and behaviors: that man's total being can be seen as a product of the interplay between molar self and specific acts and habits that fill in the mosaic of daily living." (Truax)
"For each age is a dream that is dying, Or one that is coming to birth." (A.O'Shaughnessy)
Każdy jest sam pośrodku ziemi, przebity słonecznym promieniem (Salvatore Quasimodo)
"Kto to wie i kto ośmieli się powiedzieć co oznacza Słowo "Człowiek" i jakich jest ono rozmiarów:
Nadprzyrodzonych, Metafizycznych. Czy jest to słowo blade i cherlawe ...
(Wiesław Dymny)
"L'homme est un roseau, les plus faible de la nature, mais c'est un roseau pensant"
(człowiek jest trzciną, najsłabszym tworem natury, ale jest to trzcina myśląca)
(Pascal)

JACY NAPRAWDĘ JESTEŚMY ?
Kim jest człowiek? Jest osobą, a nie rzeczą - więc posiada świadomość. Nie może być to jednakże tylko świadomość zewnętrznego bytu. Aby był wolny musi odnaleźć siebie, a ściślej wrócić do siebie (redi in seipsum), do swojego wnętrza. Ową wewnętrzną rzeczywistość istniejącą w człowieku Scheler nazywał osobą intymną, a Ingarden określał jako trwały rdzeń indywiduum.

Sami stworzylismy sobie więzienie.
Jesteśmy więźniami przyzwyczajeń, poglądów, uprzedzeń, norm społecznych ...

Dotarcie do samego siebie wymaga psychologicznego otwarcia i zrzucenia pokrywy ukształtowanej przez otoczenie, a więc wyzwolenia się z "hipnozy" uwarunkowań społecznych:
( notabene sformułowanych przez Francisa Bacona [1561-1626] i nazwanych przez niego "idolami" a przez innych pułapkami albo złudzeniami)

"plemiennych"  (idola tribus)
(wywodzących się z tego, iż sam gatunek ludzki i zbiorowości, w których przebywa jednostka, narzucają jej często irracjonalny i obcy stosunek do świata),
cywilizacyjnych  (idola specus)
(wychowanie, technika, kultura i tradycja nakazują nam określone poglądy i postawy)
"teatralnych"  (idola theatri)
(bierzemy za rzeczywistość to, co zawarte jest w pokazywanej wizji świata; czasem sami udajemy przed sobą kogoś innego!).
wynikających z forum   (idola fori)
bierzemy za rzeczywistość to, co zawarte jest w słowach.

Odnalezienie siebie wymaga zrzucenia wszystkiego co obce i wyciszenia wewnętrznego, a osiągnąć to można np. poprzez naturalne (bezsłowne) medytacje oraz wzruszenie wywołane przez obrazy, poezję i muzykę. "Oczyszczeni" możemy dotrzeć do SWOICH korzeni, spojrzeć w głąb siebie i "poczuć" funkcjonowanie naszych organów wewnętrznych oraz przybliżyć się maksymalnie do podświadomości. Uzyskujemy jakby "trzecie oko" (pojęcie znane z nauk hinduskiego mistrza duchowego Osho - prawdz.nazwisko Bhagwan Shree Rajneesh 1931-1990) do poznawania pozazmysłowego. Możemy wtedy najlepiej wchłaniac wiedzę, oceniać ją i asymilować z niej to, co odpowiada naszej osobowości, a przede wszystkim nawiązać relacje z samym sobą. Może mniej werbalizujmy (gdyż słowo sztucznie zamyka to, co jest niedefiniowalne, co tkwi i rozwija się w nas), a bardziej wczuwajmy się w siebie. Znajdźmy dla siebie odrobinę samotności i "myślenia o niczym". Zaakceptujmy siebie samych, gdyż bez tego nie ma zbliżenia i nie poznamy naszej wewnętrznej "istoty".

" 'Bycie sobą' oznacza oznacza korzystanie z tego, co posiadamy w sobie, korzystanie z własnych przymiotow, rozwijanie ich, a to może dokonywać się tylko w chwili teraźniejszej, ponieważ jesteśmy "teraz" a nie wczoraj lub jutro. Kiedy godzimy się na nasze przymioty, dajemy dowod miłości do siebie samych. Szanowanie tego, co posiadamy, oznacza, że kochamy samego siebie. Szacunek jest podstawą miłosci i każdej relacji, czy to z innym człowiekiem, zwierzęciem, rosliną, czy ze światem minerałów." (D.Dufour "Wewnętrzne drżenia")

Zróbmy więcej miejsca dla intuicji, sympatii i empatii, a więc pozwólmy na naturalny konstruktywny rozwój naszej osobowości. Otwórzmy się sami (bez pomocy przewodnika muzealnego czy muzykologa) na malarstwo i muzykę - odbierajmy je bezpośrednio, tak jak kiedyś gdy byliśmy dziećmi. Nie uprawiajmu kultu techniki - nie poświęcajmy całego naszego wolnego czasu na takie gadżety techniczne jak telefony komórkowe, komputery i samochody - traktujmy je wyłącznie usługowo a nie jako "hobby".
Nie musi być to całkowity powrót do człowieczej "natury", gdyż tak naprawdę nie wiemy jaką mamy. Niektórzy (np. Z.Freud) twierdzą, ze człowiekiem kieruje popęd (libido) i dominują w nim skłonnosci do zła (sprawia zadowolenie), agresji i destrukcji. Inni twierdzą, że istotą człowieka jest miłość do siebie i innych. Sugeruję, aby preferowana była przez nas postawa "prostomyślna", czyli oparta na spełnianiu etycznych wartości ludzkich a więc takich jak np. dobro. A.Schweitzer nazwał to myśleniem elementarnym, nie wymagającym szerokiego wsparcia informacyjnego a jedynie poszanowania tego, co wzmacnia szanse przetrwania człowieka, co tkwi w naszym instynkcie samozachowawczym.

Czym jest dobro? Czy my zasługujemy na miano "dobrych" ?
Przeczytajmy wiersz poety: (M.J.Lermontow "Nędzarz" - fragment-moje tłum.)

"o kawałek chleba prosił
w oczach przeżywana męka
A ktoś mu kamień włożył
w wyciągnietą rękę ..."

Fragment rzeźby Br.Chromego wystawionej w parku Decjusza w Krakowie (foto - RZ)
 

CZŁOWIEK POSIADA RÓŻNE TWARZE - HUMAN BEING HAS MANY FACES



Istota człowieka w buddyzmie
(na podst. m.i. http://portalwiedzy.onet.pl/ )
"Świadomość naszej prawdziwej istoty, która jest zarazem istotą wszechrzeczy, przesłonięta jest jednostronnym przeświadczeniem, że istniejemy tylko jako odrębne jednostki, różne od wszystkiego co je otacza. Ten egocentryczny punkt widzenia stwarza w nas poczucie osamotnienia i zagrożenia, powoduje nieustannie wewnętrzny konflikt, a także konflikty z innymi ludźmi, konflikty społeczne i narodowe oraz konflikt człowieka z jego naturalnym środowiskiem. Konflikty te owocują cierpieniem w postaci chorób, wojen i katastrof ekologicznych. Złudzenie zasadniczej odrębności rodzi ideologię walki i egocentryczną filozofię przetrwania kosztem wszystkiego i wszystkich.

Cztery Szlachetne Prawdy, objawione przez Buddę w jego pierwszym kazaniu w Benaresie (Waranasi):

  1. wszelkie bytowanie to ból i cierpienie - bolesne są narodziny, starość, śmierć, połączenie z niechcianym, rozłączenie z miłym, niezaspokojenie pragnień;
  2. źródłem cierpienia jest niewiedza, z której poprzez różne stadia pośrednie wyłania się pożądanie i przywiązanie do życia zamykające człowieka w kręgu wcieleń (reinkarnacja);
  3. istnieje możliwość położenia kresu cierpieniu;
  4. stwarza ją tzw. Ośmioraka Ścieżka: należyty pogląd, należyty zamiar, należyta mowa, należyte działanie, należyty sposób życia, należyty wysiłek, należyta uwaga, należyta koncentracja;
Według doktryny buddyjskiej wszelkie cierpienia i nieszczęścia w życiu człowieka, w życiu społeczeństw i narodów oraz w świecie innych istot mają swe źródło w podstawowej niewiedzy dotyczącej tego, czym w istocie jesteśmy."



Alina-Szapocznikow-portret-wielokrotny1965

Na pograniczu filozofii i mistyki - Interpretacja człowieka przez Alana Wattsa
(na podst. www.alanwatts.republika.pl/ )
Z jego filozofii wywodzi się powiedzenie:"Próbować określić siebie, to jak próbować ugryźć własne zęby."
Swoim dociekliwym i żywym umysłem Watts badał wiele aspektów istnienia.
Przede wszystkim chciał pokazać ludziom, że nie są wyizolowanymi jednostkami "poza" naturą, lecz zasadniczym procesem samego świata. Dobrze zdawał sobie sprawę z bycia "samotnym centrum świadomości i działania, żyjącym wewnątrz cielesnej powłoki"; podkreślał jednak stanowczo, że to odczucie jest złudzeniem. Ekologia - mówił - pokazuje, że organizm wraz z otoczeniem jest ciągłym polem energii. Tak jak kwiaty i pszczoły nie mogą bez siebie istnieć, tak ludzki organizm znajduje się w permanentnym związku z całym wszechświatem .

Był przekonany, że odczuwanie oddzielonego "ja", wyobcowanego z natury było rezultatem i równocześnie - jak w błędnym kole - przyczyną różnorodnych sofizmatów i iluzji, którymi żyją ludzie. Jednym z takich sofizmatów jest myśl o tym, że przeszłość i przyszłość realnie istnieją. "Ja" oddzielone od doświadczenia po prostu nie istnieje. Jest tylko doświadczenie. Próba oddzielenia doświadczającego do doświadczenia jest tak samo niemożliwa jak ugryzienie się w zęby:
"Nie czujesz uczuć, nie myślisz myślenia, nie doznajesz doznań, tak jak nie słyszysz słuchania, nie widzisz wzroku czy nie wąchasz wąchania. "Czuję się świetnie" oznacza, że świetne samopoczucie jest obecne teraz. Nie chce przez to powiedzieć, że istnieje jedna rzecz nazwana "ja" i inna - oddzielona, nazwana samopoczuciem; kiedy to połączymy, otrzymamy: "ja" czuje świetne samopoczucie. Istnieje tylko uczucie teraźniejsze, a nie żadne inne, które jest "ja". Nikt nigdy nie odkrył "ja" odrębnego od teraźniejszego doświadczenia lub doświadczenia odrębnego od "ja" - a to oznacza, że obydwa są tym samym".

Żyj dniem dzisiejszym - Otwórz umysł na poczucie istnienia
(na podst. Deepak Chopra "Życie bez starości" )
Z FILOZOFII EGZYSTENCJALNEJ
(na podst. Michael Eldred "Social being " - http://www.webcom.com/artefact/untpltcl/sbwhofrd.html )
Z PSYCHOLOGII EGZYSTENCJALNEJ
Niektóre fragmenty na podst. książki "Teorie osobowości" C.S.Hall i G.Lindzey
  • wolnośc jest istotą, celem i przedmiotem działania ludzi.
  • zdrowie i realizacja możliwości
  • Cechy charakterystyczne samorealizujacych się ludzi
Mechanizmy zachowania się człowieka
(na podst. książki "Teorie osobowości" C.S.Hall i G.Lindzey)
  • potrzeby człowieka
  • co składa się na zachowanie człowieka


Maslow's Hierarchy of Needs


"..trudność nie polega na życiu z bliźnimi, lecz na ich zrozumieniu." (J.Samago "Miasto ślepców")

Miłość jest w ludzkim życiu najważniejsza
(na podstawie ksiązki Krzysztofa Michalskiego "Eseje o Bogu i śmierci"

Psychoterapia niedyrektywna (wg Carla Rogersa)
Ukryte konflikty są przyczyną nerwic
(wg "Filozofii Techniki" J.Banki)
Człowiek jako system energetyczny
(na podstawie książki "Teorie osobowości" C.S.Hall i G.Lindzey)
Na marginesie tematu: Człowiek - wampir energetyczny
"Wampirami energetycznymi nazywa się osoby, które dużo biorą od innych, same nie dając nic w zamian, nawet jeśli stwarzają tego pozory. Chcą one wycisnąć dla siebie z życia jak najwięcej. Ludzie tacy żyją wśród nas i spotykamy ich na każdym kroku. Żywią się naszą energią życiową i robią to w różny sposób. Jedni z nich zagadują nas na śmierć, zalewają swoimi problemami. Inni uskarżają się ustawicznie na swój los i oczekują od nas pomocy, bo sami nie radzą sobie z niczym. Wampirem energetycznym może być matka, współmałżonek, najbliższy przyjaciel lub szef."
2005-10-26 "Samo zdrowie"

Ayurveda describes three fundamental universal energies which regulate all natural processes on both the macrocosmic and microcosmic levels. That is, the same energies which produce effects in the various galaxies and star systems are operating at the level of the human physiology--in your own physiology. These three universal energies are known as the Tridosha.


Człowiek jako system bioenergetyczny
(na podst.: Alexander Lowen "Bioenergetics", T.Chrapek "Bioenergetyka", A.Kawalerowicz "Bioenergetyczna analiza charakterów")
Człowiek jako komputer biologiczny
Człowiek kształtowany był przez miliony lat - natura wytworzyła produkt, który w swojej konstrukcji "software'owej" -tej związanej z mózgiem - wydaje się być tak doskonały, że nawet największe superkomputery (z wieloma tysiącami procesorów) się do niego nie umywają. Posiada przeciętnie ok. 80 miliardów procesorów ( są nimi neurony), które działają równolegle w konglomeracie wielu sieci neuronowych i realizują zadania przekraczające możliwości komputerowej sztucznej inteligencji.
Human-being - an open intelligent system
Human-being is an open intelligent system which maintains a constant state while the matter and energy which enter it keep changing. A brain is the commander of such behavior. Therefore one can say "Cogito ergo sum". Our mind is based on our brain, but the quality of both is changeable depending on genetic code, health's state, breeding, education etc. The brain is defined as "a self-organizing, self-modifying organ with learning, memory, and categorization capabilities that recruits our sensory and motor systems in order to identify patterns in, model, and modify the external world".

Neural network approach is a fundamental tool for investigating the brain behaviour. Mapping some biological brain neural networks into artificcial ones could be done successfully while "screening" the whole brain (or dispersed areas like limbic system) to the assembly of interconnected networks is a very complex task due to complexity and embedded plasticity (a brain changes the pattern of wiring between neurons in response to inputs and experience). Many neural networks are interdependent and this is, for example, in case of spoken language and motor control.

A complexity of brain biological networks is very high (almost hundred billions of neurons & trillions of connections) and activity of them may be classified as a biological computation. Connections are made by activation of neural circuits having required potential (LTP - long term potentiantion) and they are triggered by many events (emotion, narrative speech, stress, psychotherapy, medications ...). Active neuron is alive neuron - for the neuron making connection or being connected is a question "to be or not to be". Examples of biological neural networks are: nerve tracts connecting left and right cerebral hemispheres , the left and right temporal lobes, visual area located (occipital lobe) with retina and thalamus.

A mind is closely related to consciousness. This relation is of tricky type: "mind is part of consciousness but consciousness transcends mind" [11]. The question "where are situated the mind and consciousness in a brain ?" may be evasily answered that locations are several cortical and subcortical regions acting in conjunction. The consciousness is a very complex function represented by following cognitive information flows: associative, reflexive, perceptual, emotional, verbal, analytic.

Human-being is very much complicated object and there are many things (one of them is a brain) to investigate using advanced theory and technology (neuroengineering, cognitive computing). An approximative approach, based on rough or fuzzy sets, could probably help for example in the case of vaguely defined neural networks.
Many problems (e.g. consciousness) remain a great mystery.It would be great if using simplified componential models led to finding factors of general importance and thus diminished the need for a detailed mapping of the whole brain to one complete neural network.


Człowiek jako cząstka wszechświata
Naukowe i ezoteryczne teorie istnienia człowieka

Osobowość
(na podstawie książki "Teorie osobowości" C.S.Hall i G.Lindzey)
  • Dobro w sobie i dla siebie jest absolutnym celem świata i powinnością człowieka
  • Triada psychologiczna (rozsądek, uczucia,wola)decyduje o równowadze psychicznej człowieka (I.N.Tetens 1736-1807)
  • Psychonerwica nie jest chorobą, lecz stanem zakłóconej odpowiedzialności. Źródłem psychonerwic są nie uregulowane rachunki z samym sobą.(K.Brandys "Pomysł")

JACY JESTEŚMY
Trudno jest zrozumieć nie tylko innych ale i samego siebie
(na podstawie "Listy od Pani N"

WALKA i SYMBIOZA PŁCI STANOWIĄ CECHĘ ISTOTNĄ EGZYSTENCJI LUDZKIEJ


więcej na ten temat ...

Henry-Moore-reclining
Henry-moore-reclining

Filozofia bytu człowieka
  1. What is a human-being
  2. Wprowadzenie do filozofii i psychologii egzystencjalnej 
  3. Introduction to existential philosophy and psychology 
  4. Egzystencjalizm 
  5. Antropologiczne spojrzenie 
  6. Rhythm of the life 
  7. Being-in-the-world 
  8. No Escape from Existential Reality 
  9. Personalizm 
  10. HSL - Human Specification Language  
Problemy tanatologiczne
  1. Tanatology
  2. Tanatologia
  3. Finality of Death   death affects each individual differently based upon her relationship to the dying person and the value and belief systems of the griever
  4. first steps in life extension
  5. Hypothesis of Genetic Immortality
  6. Czy możemy być nieśmiertelni
  7. Life Against Death
  8. secret life of cells
  9. kreacja poprzez smierc
  10. struggle against death  The struggle of life against death begins at our birth and death is the inevitable winner.  We live our lives as though we will never die. We have all the time in the world.
  11. Work with five forces

Jerzy Kujawski

STYL ŻYCIA
  1. laugh ( link)
  2. Wiersz liryczny o nas obojgu  (Z.Ryznar)
JESTEŚ I BĄDŹ ZE MNĄ

Jestem, jestem!
taki całus od Ciebie na przywitanie
gdy dzień się budzi
i jaskółki zaglądają do okna sypialni.

Bądź, bądź ze mną!
nie tylko kiedy wstanie dzień.

Idźmy na poranny spacer
płyńmy razem rzeką życia
wracajmy zmęczeni
ale pogodni.

Jestem, jestem z Tobą !
na balkonie
gdzie wita Cię świergot żółtozielonego ptaszka
a niedawno gościł ufnie na Twojej dłoni
jego miniaturowy malec

na balkonie
gdzie ładujesz się energią żółtych i czerwonych kwiatów
oraz
wędrujesz wzrokiem na kopce
odtwarzając nasze rześkie
milowe kroki
od Piłsudskiego do Kościuszki.

Jestem, jestem obok Ciebie !
aby podać Ci rękę a nawet siebie.

POEZJA O PRZEMIJANIU
  1. Koncert na cztery pory życia   poemat   (Z.Ryznar) 
    Nutka poezji nietypowej - może wzruszyc albo zdenerwować


Paul Cezanne - Kąpiący się
 

"Kiedy Fromm wysunął postulat biofilii jako celu terapii, nie mówił po prostu o dobrym samopoczuciu. Biofilia oznacza czucie się "w pełni żywym", zdolnym do doznawania szerokiej gamy uczuc (nie tylko uniesienia, namiętności i radości, ale również żałoby, współczucia i smutku) oraz do produktywnego życia. Pojęcie to obejmuje świadomość możliwości oferowanych przez życie oraz postawę nadziei i miłości w stosunku do całości zycia. Przeciwieństwo biofilii, nekrofilia,to postawa rozpaczy i negacji, wycofanie się z życia, sposób istnienia, który zabija oferowane przez życie możliwości."
(R.U.Akeret)


" Człowiekowi współczesnemu potrzebna jest metoda odnajdywania siebie, swego wewnętrznego ładu, pierwotnej prostomyślności. Bez tego jego życie jest ciągłą kompensacją cierpień i napięć poprzez chorobę."

"Postęp cywilizacji prowadzi do obciążeń, które wymagają kompensacji. Procesy kompensacyjne potrzebne są do zachowania u człowieka względnej niezmienności środowiska wewnętrznego, ale z chwilą gdy układy homeostatyczne autonomizują się - ida w kierunku samorozwoju - zaczyna się patologia.
Długotrwała obrona prowadzi do naruszenia stałości srodowiska wewnętrznego, tj. do choroby, która wyraża się utratą rytmu pracy układów homeostatycznych.


A oto przykłady chorób kompensacji:
  • Miażdżyca (arterioskleroza) - stwardnienie tętnic jest wynikiem pierwotnego podwyższenia progu podwzgórza na hamowanie i pierwotnego podwyższenia aktywności podwzgórza przy stresie. Stres podwyższa poziom cholesterolu, który jest istotnym czynnikiem, określającym poziom arteriosklerozy.
  • Rak - powstanie nowotworu wiąże się z rozerwaniem mechanizmu sprzeżenia zwrotnego na któryms z poziomów układu homeostatycznego, co czyni niemożliwymi procesy samoregulacji metabolizmu na poziomie komórek.
  • Choroba nadcisnieniowa - długotrwałe emocje psychiczne są najczęstszą przyczyną podwyższenia się aktywności podwzgórzowej, która charakteryzuje chorobę nadciśnieniową."
    (J.Bańka "Filozofia techniki" 1980)



"Choroba przychodzi na skutek stresu przedłużającego się bez nadziei ulgi. Osoby, które zdają się szukać ucieczki w chorobie, nie potrafią znaleźć wyjscia z nabrzmiałej emocjonalnie sytuacji."

(Arnold Hutschnecker "Chęć życia")



TEORIE STARZENIA
  • Bretarianie i dziniści uważaja, ze warunkiem życia są biofotony pobierane ze światła słońca. Dają one wystarczająco dużo energii do przeżycia bez potrzeby pobierania jedzenia i wody, i wystarczajaco mało aby życ dłuzej (nadmiar kalorii z przejedzenia wpływa na skrócenie życia). W spożywanych przez człowieka roślinach najistotniejszą rolę odgrywają właśnie zgromadzone tam biofotony ( w wyniku fotosyntezy) a nie np.węglowodany. Naukowo potwierdzone są przypadki zycia przez kilkadziesiąt nawet lat bez jedzenia i wody przez osoby odpowiednio do tego przygotowane (np. poprzez medytacje i ćwiczenia zblizone do taichi) i żyjące w środowisku wolnym od zanieczyszczeń..
  • eksperymenty prowadzone intensywnie od paru lat świadczą o tym, że proces starzenia regulowany jest genetycznie. Przykładami, które dowodzą słuszności tej teorii są m.in. enzymy typu Sirtuin lub receptor IGF1 (insulin-like growth factor 1). Białka Sirtuin (silent mating type information regulation two) są odpowiedzialne głównie za regulację metabolizmu i uważane jako czynniki wpływające na długość życia.

  • w medycynie alternatywnej istnieje pogląd [np. Deepak Chopra - ajurweda], że starzenie rozpoczyna się, gdy występują zakłócenia w tzw. polu świadomości naszych wewnętrznych organów. Strumień informacji w organiźmie napotyka przeszkody w postaci stresów, blokad pamieci, urazów i przypadkowych błędów. Nasze organy (serce,wątroba, nerki ...) "wiedzą", kiedy ich normalne funkcjonowanie ulega zaburzeniu. Starość to zmasowany sygnał, że w jakimś żywotnym miejscu zabrakło energii i informacji. Zwykle odnosi się to do mózgu, układu immunologicznego i gruczołów wydzielania wewnętrznego. Za pomocą intencji (zamiaru) możemy usuwać nawet najpoważniejsze zakłócenia. Każdy zamiar uruchamia proces przemian, tj. łańcuch reakcji biochemicznych i regulacji neuronowych. Aby to nastąpiło, niezbędne jest udrożnienie kanału wymiany sygnałów pomiędzy mózgiem a ciałem, tak jak to występuje w przypadku tzw. samoleczenia metodami medytacji czy autohipnozy.

  • starzenie jest wynikiem kumulacji efektów destrukcyjnej działalności wolnych rodników, powstających w mitochondriach podczas procesów oddychania komórkowego [niestety łykanie antyutleniaczy w postaci tabletek np. fiolek z SOD, kataalazą czy peroksydazą glutationową nie ma na to wpływu - gdyż związki te muszą być wytworzone w naszych komórkach, ale zanotowano m.i. korzystne oddziaływanie składników zawartych w czarnych jagodach - borówkach-

  • proces starzenia i średnia długość życia osobników każdego gatunku zostały zaprogramowane przez ewolucję i zależą od działania określonych genów [ maksymalną długość życia ludzkiego szacuje się na 125 lat]
    Życie nie może trwać wiecznie, gdyż komórki dzielą się ograniczoną ilość razy.

    Biologia molekularna dostarcza jednak rewelacji w tym względzie. W mysich komórkach został znaleziony gen ograniczający czas w którym komórka może się dzielić, żyć. Gen ten, nazwany SIRT1, aktywny jest w procesie starzenia się i przypuszczalnie gwarantuje, że starzejąca się komórka nie będzie przekazywać szkodliwych mutacji. Znokautowanie genu SIRT1 w hodowlach komórkowych mysich fibroblastów powodowało ich długowieczność, ciągłe podziały bez starzenia się.

  • zmiany w późnym wieku są wynikiem glikacji białek (czyli przyłączania reszt cukrowych do cząsteczek białek), co powoduje ich nieprawidlowe funkcjonowanie

  • zmiany starcze biorą się głównie ze zmian w mitochondriach, a nagromadzanie się uszkodzeń mitochondrialnego DNA powoduje kaskadę reakcji biochemicznych, prowadzącą do śmierci komórek. Komórki m.i. umierają, gdy w wyniku podziału koncówki chromosomów (tzw. telomery - pełniące funkcję molekularnego zegara organizmu) skrócą się do granicznego progu.

  • organizm starzeje się z powodu niedostatku wodoru: protonów (H+)

wyjaśnienia:

mitochondria -
"elektrownia" wewnątrzkomórkowa, dostarczająca energii komórkom i tkankom [przerabia pożywienie (glukozę) i tlen w energię]
DNA - Kwas DeoksyryboNukleinowy (Deo..Nukle..Acid)
DNA jest nosnikiem informacji genetycznej w komorkach wszystkich zywych organizmow. Czasteczka DNA ma postac dwoch dlugich, oplatajacych sie spiralnie nici (łańcuchow), dlatego powszechnie zwana jest podwojną helisą (czyli wyciagnieta srubowo spirala). Kazda nic zbudowana jest z powtarzajacych sie naprzemiennie reszt fosforanowych i cukrowych (deoksyrybozowych). Do elementow cukrowych przylaczaja sie zasady azotowe: adenina, guanina, cytozyna i tymina. Ich kolejnosc w lancuchu niesie informacje genetyczna niezbedna do produkcji bialek, roznicowania komorek oraz we wszystkich funkcjach zyciowych organizmu, zwlaszcza w dziedzicznosci.
SOD-
dysmutaza ponadtlenkowa - enzym, który niszczy toksyczne wolne rodniki nazywane anionorodnikami ponadtlenkowymi
wolny rodnik
rodnik tlenowy z niesparowanym elektronem - uszkadza DNA w jądrze i błonę komórkową; szacuje się, że w każdej komórce naszego ciała wolne rodniki bombardują DNA ok. 10 tys. razy na dobę.


Czy wiesz że...
  • codziennie 1% krwinek ulega zniszczeniu i musi nastąpić ich odbudowa
  • przeciętne życie leukocytów trwa 8-10 dni
  • białko wątroby i plazma krwi są odnawiane w połowie w ciągu 10-20 dni
  • białko skóry ludzkiej odnawia się ok.160 dni
  • kubki smakowe na języku żyją najdłużej 10 dni, ale odnawiane są na ogół o wiele szybciej (nawet co 3 godz.)
  • w ciągu roku włosy rosną 12 cm

B.Chromy - rzeźba w parku Decjusza w Krakowie (foto-rz)
 




"O Ty, nieśmiertelne Bóstwo,
którego tron jest w głębi myśli ludzkiej, 
zaklinam Twą siłę i Ciebie,
przez to wszystko, czym człowiek mógłby być,
przez wszystko, czym nie jest,
przez wszystko,czym był niegdyś 
i czym musi być jeszcze." 
 
 „O Thou immortal Deity
Whose throne is in the depth of human thought,
I do adjure thy power and Thee
By all that man may be, by all that he is not,
By all that he has been and yet must be.”
(Percy B. Shelley) 

Kontakt - email
      zygmunt.ryznar@gmail.com



   szczęście / happiness page       życie / life page       strona główna / main