www.historiawag.eu




historiawag.eu

Wystawy

W Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy od 5 listopada 2010 r. do 23 stycznia 2011 r. będzie można obejrzeć Zbiory Metrologiczne Aliny i Juliusza Gustowskich. Politechnika Lubelska - wystawa z cyklu historia przemysłu lubelskiego prezentująca fabrykę wag.

Publikacje

Dział publikacje zawiera opis i linki do publikacji umieszczonych w internecie. Ostatnio przeczytane w Przeglądzie Technicznym nr 24 z 2010r " Wagi z Lublina. Autorzy - Krystyna Schabowska, Zdzisław Kwiatkowski

Ważenie w starożytności - ważenie dusz

Ślady i dowody stosowania wag w starożytności pokazane są na zachowanych graficznych scenach z dawnego Egiptu, Mezopotamii, Grecji. Podstawowym zakresem stosowania był handel i wymiana towarowa ale to nie jedyny obszar zastosowania. Z zachowanych scen wynika że wagę przedstawiano jako symbol wyznaczania sprawiedliwości oraz ważenia dusz. Konstrukcyjnie były to wagi w których zastosowano stabilny stojak (postument) do zawieszenia belki równoramiennej z zawieszonymi na jej końcach szalami.

historiawag.eu


Interesujące "zastosowania" wag przedstawiają ilustracje z Księgi Umarłych. Przedstawione poniżej dwie ilustracje pochodzą ze wspaniałej strony "Wirtualna Historia Książki" ( Naprawdę warto zobaczyć ! Można tam znaleźć informacje min. o Egipcie , Mezopotamii , Grecji , Chinach , papirusie , pergaminie itd. ). Ilustracje udostępnił Pan Stanisław Skórka .

historiawag.eu

Kolejny fragment Księgi Umarłych, ozdobionej sceną ważenia duszy zmarłego. Serce zmarłego (prawdopodobnie Egipcjanie nie wierzyli w istnienie duszy) leży na wadze, przy której stoi bóg Anubis z głową szakala. Na drugiej szali znajduje się pióro symbolizujące Maat, boginię sprawiedliwości i prawdy stojącą po lewej. Aby zmarły mógł "przetrwać" ten sąd obie szale powinny się zrównoważyć. W przeciwnym razie siedząca po prawej stronie hybryda, rozszarpie zmarłego. Hieroglify oblewające ilustrację opisują tę scenę. Egzemplarz ten znajduje się w Muzeum w Kairze. Według książki G. Jeana: Pismo - pamięć ludzkości.

historiawag.eu

Obydwie sceny zawierają w swoich centralnych częściach wagi prosto dźwigniowe z dwoma szalami oraz własnym stojakiem. Na uwagę zasługuje wielkość wag porównywalna ze wzrostem ówczesnego człowieka. Umieszczenie wag w takiej formie zdecydowanie potwierdza ich duże symboliczne znaczenie w wymierzaniu sprawiedliwości.

Główny Urząd Miar w Warszawie

Urząd administracji rządowej, właściwy w sprawach miar i probiernictwa. Zbiory muzealne GUM

Muzea posiadające zbiory wag i odważników

Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy

Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku

Prywatne kolekcje

Marek Sandecki >- piękny zbiór wag i odważników

Ciekawostki kolekcjonerskie

Waga Rademachera - opis Radosław Skowron

Czy wagi to antyki - opis Jerzy Mikoszewski

© Copyright 2010 Historiawag |  Design by:Zkwiat |

Żadna ze stron nie może być wykorzystywana w celach komercyjnych. Przetwarzanie i publikacja wyłącznie za zgodą autora stron WWW !