www.historiawag.eu




waga równoramienna

Wagi w Lublinie

Lublin zajmuje znaczące miejsce w historii wagarstwa w Polsce. Początek XIX wieku był szczególnie znaczący dla przemysłu w Lublinie w tym przemysłu wagarskiego. Działalnośc prowadziła już fabryka wag W.Hess, postała nowa fabryka wag "Ideal" Piotra Księżyckiego. W 1939r powstała kolejna fabryka wag Jarosława Caudra.

Okres II wojny światowej

W latach drugiej wojny światowej fabryka W.Hessa i Ideal przechodzą pod zarząd niemiecki, fabryka Jarosława Caudra pozostaje pod jego zarządem. Dwie pierwsze produkują wagi a fabryka Jarosława Caudra sprzęt rolniczy.

Okres po drugiej wojnie światowej

Po zakończeniu wojny fabryka W.Hess zostaje upaństwowiona i otrzymuje nazwę Specjalna Fabryka Wag nr 2.Podobny los spotyka też pozostałe dwie fabryki wag. Fabryka Ideal otrzymuje nazwę Specjalna Fabryka Wag nr 3 a fabryka Jarosława Caudra otrzymuje nazwę Specjalna Fabryka Wag nr 1 .


Informacje o stronie i jej autorze


Strona poświęcona tematyce historii miar szczególnie w zakresie ważenia. Od początku powstania tj. od 1999r strona ma charakter niekomercyjny.

historiawag.eu Jestem absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Lubelskiej. Od początku swojej pracy zawodowej związany jestem z lubelskimi firmami wagarskimi. Branżę znam dobrze głównie od strony wag elektronicznych. Jednak z uwagi na fakt, że stare wagi mechaniczne mają swoją "duszę" i ponad wiekową klasę poświęcam im swój czas i umieszczam na stronie informacje, które uzyskałem w internecie, prasie oraz od znajomych miłośników starych wag.
Wiele informacji uzyskałem od kolekcjonerów, którzy posiadają ciekawe zbiory wag, odważników oraz inne materiały historyczne związane z miarami.
Obserwuję wzrost zainteresowania kolekcjami oraz zaangażowanie w ich eksponowanie poprzez organizowane wystaw oraz różne publikacje. Moja strona jest skromnym uzupełnieniem rozwijającego się rynku kolekcjonerów wag i miar. W miarę możliwości czasowych będę poszerzał zakres prezentowanych materiałów głównie pojawią się zdjęcia z kolekcji które osobiście odwiedzę. Zachęcam kolekcjonerów do udostępniania informacji o wystawach, publikacjach związanych z historią miar a w szczególności wag i odważników. Jednocześnie deklaruję rzetelne informowanie o źródłach i osobach które udostępniły prezentowane na stronie materiały. Dziękuję wszystkim którzy udostępnili swoje informacje i mobilizowali mnie do aktualizacji strony. Zdzisław Kwiatkowski



historiawag.eu

Waga systemu Roberval z oryginalnymi składanymi odważnikami.
Eksponat z mojej kolekcji.

<


Dzień dzisiejszy

Przyszłe karty historii wag są pisane w dniu dzisiejszym. Karty te są tworzone przez instytucje państwowe, urzędy, uczelnie oraz firmy produkujące wagi.

Główny Urząd Miar

Instytucja powołana 1 kwietnia 1919 roku podpisanym przez Józefa Piłsudskiego 8 lutego 1919 roku dekretem o miarach jako jedna z pierwszych instytucji administracji państwowej w II Rzeczypospolitej.

Uczelnie

Wydziały metrologi i elektroniki w wielu uczelniach współpracują nad rozwojem współczesnych technik pomiaru masy. Współpraca uczelni z przemysłem ułatwiła rozwój przemysłu wagarskiego w Polsce.

Producenci wag

W Polsce istnieje wiele firm produkujących urządzenia do pomiaru masy. Na przełomie XX i XXI wieku największymi firmami polskimi był AXIS, FAWAG oraz RADWAG. W tym czasie istniało wiele mniejszych firm polskich oraz wiele oddziałów firm zagranicznych.
© Copyright 2010 Historiawag |  Design by:Zkwiat |

Żadna ze stron nie może być wykorzystywana w celach komercyjnych. Przetwarzanie i publikacja wyłącznie za zgodą autora stron WWW !