www.historiawag.pl




waga równoramienna

Wystawy

Eksponaty kolekcjonerskie można oglądać na wystawach czasowych i stałych organizowanych przez muzea, instytucje oraz prywatnych kolekcjonerów. Więcej informacji w dziale Wydarzenia.

Publikacje

Wiadomości o publikacjach, notatkach prasowych, wydawnictwach oraz informacjach umieszczonych w internecie związanych z tematyką strony podane są w dziale Publikacje.

Linki

Adresy internetowe do różnych stron związanych z wagami, wzorcami masy, metrologią, kolekcjami, wystawami itd. podane są w dziale Linki

firefox

Historia ważenia w Polsce i na świecie

Wszystkie informacje podane na tej stronie związane są z techniką pomiaru masy w szczególności z historią powstania i rozwoju wag oraz wzorców masy. Strona zawiera opisy, zdjęcia, szkice dotyczące budowy, podstawowych zasad działania oraz technik pomiaru stosowanych od poczatku istnienia tej dziedziny.

Wagi - definicje

Pod hasłem WAGA w Encyklopedii Powszechnej znajdujemy firefox

Wagi jako przyrządy do pomiaru masy są stosowane od czasów starożytnych. I co jest bardzo ciekawe zasada ich działania nie zmieniła się od wieków. Ważenie polegało na porównaniu masy towaru z wzorcem masy. Oczywiście najprostszym sposobem było zastosowanie prostej dzwigni w postaci belki równoramiennej (starożytność ). W obecnej chwili zasada pomiaru (porównywanie masy z wzorcem ) pozostała niezmieniona. Najczęściej nie jest to jednak bezpośrednie porównywanie wzorca masy z towarem ważonym a tylko porównywanie z wzorcem zapamiętanym w pamięci wagi (wagi XX wieku ). Jest to jedna z niewielu dziedzin która przez wieki zmieniła się tak niewiele. Oczywiście postęp techniczny przynoszący nowe odkrycia i nowe technologie również i w tej dziedzinie wprowadza zmiany w wyglądzie, technologii produkcji i parametrach. Jednak zakres stosowania i zasada pomiaru pozostała praktycznie bez zmian od ponad 6000 lat.

W historii miar są również polskie akcenty świadczące o poważnym traktowaniu wag w systemie rozliczeń handlowych. Jednak historia Polski, szarpana wieloma wojnami, wpywami sąsiednich mocarstw, rozbiorami nie sprzyjała zachowaniu eksponatów i dokumentów mówiących o wkładzie polaków w rozwój miernictwa. Jednym z pierwszych zachowanych dokumentów związanych z przepisami metrologicznymi w Polsce była ustawa z 1565 roku (wagi w Polsce).

konstytucja

Przez wiele kolejnych wieków wagi i miary funkcjonowały na ziemiach Polskich spełniając swoje przeznaczenie głownie w wymianie handlowej. Znaczący udział Polski w dziedzinie wag przypada na koniec XIX i początek XX wieku za przyczyna przemysłu Polskiego który w tym okresie był jednym z lepiej rozwiniętych i funkcjonujących w tej części europy.

Ostatnia aktualizacja 19.02.2020r <> <>Strona założona 25.05.1999r

Š Copyright Historiawag |  Design by:zkwiat |

Żadna ze stron nie może być wykorzystywana w celach komercyjnych. Przetwarzanie i publikacja wyłącznie za zgodą autora stron WWW !