<div align="center">Telefonia internetowa VoIP</div>

PORADNIK KLIENTA

 

 

*

*



*

więcej ...

*

*

*

Poradnik Klienta

FAQ - Słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Na podstawie naszych doświadczeń i stale powtarzających się pytań uruchamiamy ten dział, aby ułatwić Państwu zapoznanie się z możliwościami, które otwierają przed nami cyfrowe technologie. Znajdą tu Państwo przystępne wyjaśnienie podstawowych pojęć, znajomość których pozwola na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i usług, naszą ambicją jest bowiem zaoferowanie takich rozwiązań, które spełnią wszelkie Państwa oczekiwania.

Zapraszamy...

 

Co właściwie oznacza nazwa VoIP ?

Jest to po prostu skrót angielskiej nazwy ( Voice over Internet Protocol ) - czyli technologii cyfrowej umożliwiającej przesyłanie dźwięków mowy za pomocą łączy internetowych lub dedykowanych sieci wykorzystujących protokół IP , popularnie nazywana "telefonią internetową". Dane przesyłane są przy użyciu protokołu IP, co pozwala wykluczyć niepotrzebne "połączenie ciągłe" i np. wymianę informacji gdy rozmówcy milczą.

Naprościej mówiąc VoIP to technologia umożliwiająca przesyłanie głosu za pomocą łączy internetowych, zamiast wykorzystywania tradycyjnych ( analogowych ) linii telefonicznych.

Jak to działa ?

Usługi VoIP mogą być świadczone na parę sposobów: użytkownicy mogą dzwonić z telefonu na telefon oraz z komputera podłączonego do Internetu na telefon lub odwrotnie.

Obydwa rozwiązania wykorzystują Internet jako podstawowy kanał przesłania głosu. Gdy dzwonimy z komputera do zwykłego telefonu, komputer łączy się z bezpośrednio z Internetem, aby na końcu poprzez sieć telefoniczną dotrzeć do telefonu naszego rozmówcy.

W przypadku klasycznych połączeń telefon-telefon głos na początku, przez chwilę, jest przesyłany od telefonu pierwszego rozmówcy siecią telefoniczną, następnie większą część drogi wędruje przez Internet, aby na końcu znów przez sieć telefoniczną trafić do drugiego odbiorcy.

 Jeśli posiadamy stałe łącze internetowe oraz urządzenia, czyli aparat voip lub jeszcze lepiej: tzw. bramkę voip, to w góle nie potrzebujemy tradycyjnej linii telefonicznej !

 

Panie, a po co mi to ? ... czyli dlaczego właściwie wybrać telefonię VoIP ?

 

Choćby po to, aby pozbyć się wreszcie abonamentu, ale zachować nasz numer " domowy " !!!


[1] Bardzo niski koszt połączeń:


Największą i podstawową zaletą i korzyścią jest ogromna redukcja kosztów połączeń telefonicznych. Zwykle wewnątrz danej sieci połączenia są zupełnie darmowe. W przypadku rozmów "zewnętrznych" czyli na numery stacjonarne czy też komórkowe ponosimy opłaty o wiele niższe niż przy korzystaniu z tradycyjnych operatorów.


[2] Funkcjonalność:


Standardowo operatorzy VoIP nie obarczają nas abonamentem za świadczenie usług ani opłatami za naliczanie sekundowe oraz szczegółowy biling w formie elektronicznej. Nie jesteśmy także związanie umową z operatorem, w każdej chwili możemy zmienić firmę, która obsługuje nasze połączenia. Możemy równeiż wykonywać połączenia z dowolnego komputera na świecie przy użyciu słuchawek + mikrofonu niezależnie od miejsca naszego aktualnego pobytu.


[3] VoIP jest idealnym rozwiązaniem dla firm oraz często rozmawiających prywatnych abonentów :


Jeśli nasza firma posiada rozległą sieć placówek zlokalizowanych nie tylko w różnych miastach, lecz też w różnych krajach, czy na różnych kontynentach, korzystanie z VoIP zapewnia nam darmowe połączenia między Pracownikami. Ta sama sytuacja dotyczy naszej rodziny mieszkającej za granicą, korzystając z odpowiednio skonfigurowanych urządzeń rozmawiamy po prostu za darmo !

Co więcej - korzystając z usług Operatora VoIP możemy mieć praktycznie dowolną ilość numerów telefonicznych i to w dowolnych strefach numeracyjnych. (cennik numerów telefonicznych tu) 

Rozważmy teraz konkretną sytuację: nasza firma znajduje się w Opolu,  ale najwięcej Klientów mamy w Warszawie i Wrocławiu. Wtedy konfigurujemy po prostu dwa kolejne numery z prefixem 22 i 71. Tak dla nas, jak i dla Klienta są to połączenia lokalne w cenie 0,07 PLN brutto.

Idąc jeszcze dalej - jeśli rozmawiamy naprawdę dużo z naszym warszawskim Klientem lub wchodząc w sferę prywatności: w Warszawie mieszka nasza ulubiona Teściowa, z którą nasza ulubiona Żona rozmawia codziennnie przez parę godzin, wtedy najtaniej jest wykupić numer z warszawskim prefixem 22 i ofiarować go za darmo Klientowi lub mamusi ... i tak jak my z Klientem, tak i nasza Żona ze swoją mamusią mogą sobie wtedy rozmawiać przez całą dobę za darmo !!!


[4] Różnorodność sprzętu do wykonywania połączeń:


Nie musimy od razu inwestować w telefon IP czy też bramkę VoIP. Na początek, żeby wypróbować usługi VoIp w zupełności wystarczy nam nasz komputer zaopatrzony w słuchawki [głośniki] z mikrofonem.

Zanim zaczniesz przygodę z telefonią internetową przetestuj swoje łącze korzystając z poniższego linku :

W tym teście mierzysz jakość i wydajność połączeń internetowych dla Voice over IP poprzez symulację rzeczywistych sesji VoIP między naszym serwerem a Twoim komputerem. Transmisja VoIP składa się z Session Initiation Protocol (SIP) sygnalizacji i Real Time Protocol (RTP) praz UDP czyli strumienia danych. Test przebiega w czasie rzeczywistym. Najpierw jest testowana ogólna wydajność łącza internetowego (download i upload). Po zakończeniu testu można obejrzeć wyniki i komentarze w zależności od zmierzonych parametrów. Możesz podzielić się swoimi wynikami na forach i stronach internetowych. Pojawi się instrukcja co zrobić, gdy test zostanie zakończony. Możesz również wybrać inny serwer i przejść do prędkości badania połączenia w innej lokalizacji. Poniżej tabelki gdzie możesz sprawdzić i porównać wyniki testu.

PRZEPUSTOWOŚĆ, OPÓŹNIENIE, JITTER

 

Kiedy już wiesz jakim łączem internetowym dysponujesz, kliknij na poniższy obrazek i postępując wg. instrukcji krok po kroku zarejestruje się w HaloNet który jest usługą telefonii internetowej, dzięki której możesz prowadzić rozmowy naprawdę bez granic !

 

Oszczędności dotyczą przede wszystkim połączeń międzystrefowych i międzynarodowych - generalnie im dalej głos wędruje przez Internet - tym tańsze połączenie. Ceny, w porównaniu do zwykłych operatorów są konkurencyjne. Poniżej, konkretne ceny zestawione w tabelach na przykładzie HaloNet, Operatora, z którego usług korzystam od wielu lat.

W porównaniu do klasycznego abonamentu TPSA oszczędności mogą sięgać aż 3/4, a nawet 4/5 ponoszonych uprzednio kosztów. Dodatkowo - mamy na ekranie naszego komputera  - bezpośredni dostęp do bilingu, aktualizowany na bieżąco, po każdym połączeniu.

Ponieważ najprostszą ilustracją tego co piszemy są konkretne przykłady, poniżej porównanie moich rachunków ( kosztów ) za luty bieżącego roku.

W niebieskiej tabelce VoIP Halonet

Poniżej rachunek TP.S.A

Sprzedawca:

TELEKOMUNIKACJA POLSKA S.A .

UL.TWARDA 18 00-105 WARSZAWA,

NIP: 526-02-50-995

Zestawienie opłat stałych i jednorazowych

Nazwa usługi Okres rozliczeniowy Ilość Kwota netto Kwota brutto

plan doMowy tp 60 luty 2011 1 40,98 50,41

Razem netto 40,98 brutto 50,41

Gorąco zachęcam również do monitorowania kosztów łącza internetowego, bardzo często zdarza się bowiem, że niejako z rozpędu i przyzwyczajenia przedłużamy umowy z dotychczasowym Operatorem nie sprawdzając ile możemy zapłacić za podobną, a najczęściej lepszą usługę u innego Operatora. W moim przypadku rezygnacja z neostrady 2 MB/s za 70,47 PLN i dzierżawa 5 Mb/s od UPC za 56 PLN pozwoliło mi zaoszczędzić około 174 PLN za samo utrzymanie dwukrotnie szybszego łącza internetowego. Uwzględniając dodatkowo koszt połączeń telefonicznych w skali roku, daje to oszczędności nie mniejsze niż 672 PLN. Napisałem, nie mniejsze, ponieważ zważywszy na ceny połączeń międzynarodowych ( w moim przypadku Niemcy) orientacyjnie skala oszędności w skali roku znacznie przekroczyła 1000 PLN

Jak już wcześniej pisałem, skala oszczędności mocno zależy od rodzaju połączeń, a generalnie oszczędności dotyczą przede wszystkim połączeń międzystrefowych i międzynarodowych - czyli im dalej głos wędruje przez Internet - tym tańsze połączenie.

Nazwa usługi Okres rozliczeniowy Ilość Kwota netto Kwota brutto

neostrada 2048- SuperInternet pro (12m) luty 2011 1 57,29 70,47

Razem netto 57,29 brutto 70,47

Pamiętaj jednak, że bywają sytuacje, kiedy nie masz swobody wyboru dostawcy Internetu - szczególnie na terenach słabo zurbanizowanych - wtedy rezygnacja z numeru telefonicznego w TPSA lub Netii będzie się wiązała z dodatkowym kosztem utrzymania linii, czyli kwotą około 30 PLN miesięcznie. Sam numer możesz oczywiscie przenieść do Operatora VoIP - do Ciebie jednak należy kalkulacja zysków, jako że będzie ona zależna od rachunku jaki płacisz za swoje rozmowy telefoniczne ...

Moja rada :

1. Najpierw przetestuj swoje łącze korzystając z linku zamieszczonego powyżej.

2. Założ sobie konto ( profil ) w HaloNet klikając na stosowny link powyżej.

3. Klikając na obrazek poniżej, pobierz i zainstaluj Komunikator ZoIPer - to najprostsze

i najtańsze rozwiązanie, polecane szczególnie do przetestowania usługi. Aby

przeprowadzać rozmowy internetowe wystarczy pobrać komunikator

i zainstalować na swoim komputerze. Rozmowy prowadzi się

za pomocą słuchawek z mikrofonem podłączonych do

komputera.Jest to rozwiązanie podobne

do znanego Ci już Skype.


Plusy:

  • minimalny koszt (słuchawki) i szybka możliwość korzystania
  • za pomocą laptopa można rozmawiać wszędzie tam, gdzie jest dostęp do Internetu
Minusy:
  • konieczność włączania komputera lub laptopa
  • nie zawsze najwyższa jakość rozmów
  • dodatkowe zużycie energii


Rozmawiaj jak najwięcej, zwracaj uwagę na jakość i ceny połączeń ( bedziesz je miał na ekranie swojego komputera ) - wszelkie decyzje podejmij po miesiącu czy paru miesiącach testowania usługi i w zależności od uzyskanych wyników podejmij sam decyzję. Nie sugeruj się radami domorosłych "specjalistów" Zaufaj sobie - temu co słyszysz i jak słyszysz ...

 

Połączenia wewnątrz sieci

Rodzaj połączenia
Cena netto Cena brutto

Połączenia na numery wykupione w HaloNet

0 ( zero ) zł 0 ( zero ) zł

Połączenia w Polsce

Teraz wielka obniżka cen na zagraniczne komórki ( zobacz tu )

Rodzaj połączenia Cena netto Cena brutto
Polska (lokalne, międzymiastowe) 0,0569 zł 0,07 zł
Polska - GSM 0,2358 zł 0,29 zł
Polska - GSM (PLAY) 0,4797 zł 0,59 zł

Połączenia na numery alarmowe i specjalne

Rodzaj połączenia Cena netto Cena brutto
Numery alarmowe (997, 998, 999, 112, 991, 992, 993, 994, 985, 986, 987 0 zł 0 zł
Numery specjalne (116..., 118...) - stała stawka niezależnie od długości połączenia . 1,1545 zł 1,42 zł

Najpopularniejsze kierunki międzynarodowe

Kraj Cena netto Cena brutto
Niemcy 0,0569 zł 0,07 zł
Niemcy - GSM 0,7967 zł 0,98 zł
Stany Zjednoczone 0,0488 zł 0,06 zł
Stany Zjednoczone - GSM 0,0488 zł 0,06 zł
Wielka Brytania 0,0569 zł 0,07 zł
Wielka Brytania - GSM (O2) 0,7967 zł 0,98 zł
Francja 0,0569 zł 0,07 zł
Francja - GSM (Bouygues, Orange, SFR) 0,6748 zł 0,83 zł
Kanada 0,0325 zł 0,04 zł
Kanada - GSM 0,0325 zł 0,04 zł

Poniżej przykłady urządzeń VoIP umożliwiających dzwonienie przez Internet bez udziału komputera oraz wygodną rozbudowę do małego systemu telefonicznego.

( więcej szczegółów po kliknięciu na obrazki )

 

 

Tu dowiesz się jeszcze więcej - zapraszamy do specjalistycznego portalu

gdzie znajdziesz jeszcze więcej informacji o telefonii internetowej ...

Codziennie zapraszamy na prezentację w naszym salonie !

Po prostu przyjdź i ...

 

Uwaga !

 



Epoka romantyczna w Internecie zakończyła się już dawno, dlatego nie zapomnij zabezpieczyć swoich ustawień ! Oczywiście, nie jest tak , że wszystko czycha na Ciebie w Internecie ... ale jeśli nie zabezpieczyłeś swoich ustawień, to jest mniej więcej tak, jakbyś nie zamykał drzwi do domu rozdając wszystkim wizytówki z adresem.


Sugerujemy wykonanie poniższych czynności:

 


1) zalogować się do konfiguracji bramki korzystając z adresu jaki podał podaje Producent bramki - zazwyczaj logujemy się na domyślnym koncie ADMIN I HAŚLE: admin : (Password: admin), natępnie przejść do zakładki 'ADVANCED SETTINGS' a następnie wpisać nowe hasło do ustawień bramki - pole 'Admin Password'. Wprowadzone zmiany zapisujemy, klikając na 'Update'.


2) przejść do zakładki 'FXS PORT' i zmienić poniższe wpisy:
- Authenticate Password: (wpisujemy nowe hasło, które należy również zaktualizować na stronie halonet.pl - zakładka 'Konta telefoniczne' >> 'Zmiana hasła').
- Local SIP port: (wpisujemy inny rejestracji port np. 5075).
Zapisujemy ustawienia, klikając na 'Update'.


3) Po wykonaniu wszystkich czynności można również zamknąć możliwość konfiguracji bramki przez port WAN - zakładka 'BASIC SETTINGS' >> 'WAN side HTTP/Telnet access: no'.
Zapisujemy ustawienia, klikając na 'Update'


Szczegóły ustawień i ich opisy mogą się nieco różnić w zależności od Producenta sprzętu - generalnie jednak są to 3 podstawowe zasady zapewniające minium bezpieczeństwa w sieci !

 

 

Jeśli nasz Poradnik okazał się przydatny, będziemy bardzo wdzięczni

za wpis do Księgi Gości - jeśli nie, to tym bardziej !

żebyśmy wiedzieli, co musimy poprawić :-)

<div align="center">ankieta</div>

ANKIETA


Dane ankietowanego
 
1. Podaj swój email

Jesteśmy bardzo zainteresowani opinią Państwa, zwłaszcza na

temat przydatności naszego Poradnika ! Będziemy

wdzięczni za wszelkie uwagi !

Pytania ankiety
 
1. Jak podoba Ci się nasza strona ?
  bardzo dobra
  przeciętna
  słaba
2.Wymień wady i zalety naszej strony ( napisz jej krótką recenzję )

Wysłanie ankiety przeniesie cię na stronę z jej wynikami !

    

 

Thank you for visiting

www.poradnik.aid.pl

All Rights Reserved

by marwal 2011

Informacja o wyłączeniu z odpowiedzialności. Informacje i związane z nimi materiały publikowane na tych stronach są prywatnymi opiniami autora serwisu. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej wiążącej prawnie lub technicznie porady ani rekomendacji, w rozumieniu jakichkolwiek przepisów, a zwłaszcza regulaminów świadczenia usług jakichkolwiek Instytucji bądź Firm prywatnych. Autor serwisu przykłada ogromną wagę do opublikowanych treści, ale nie bierze odpowiedzialności za to, jak wiedza w nich zawarta jest lub będzie wykorzystywana. Użytkownik serwisu podejmuje wszelkie decyzje na własną odpowiedzialność i ryzyko. Wszelkie dane zawarte na stronach internetowych Poradnika mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą być uznawane za ofertę w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Wszelkie zdjęcia, rysunki, wykresy, informacje techniczne i inne dane dotyczące produktów zamieszczane na stronach internetowych Poradnika, stanowią jedynie ogólną i przykładową ich charakterystykę i mogą się różnić od rzeczywistych produktów dostarczanych przez Firmy handlowe. Przedruk niewielkich fragmentów tekstu opublikowanego na tych stronach jest dozwolony, pod warunkiem jasnego przypisania źródła w postaci bezpośredniego linku do materiału (np. http://www.swiatcyfrowejtelewizji.republika.pl lub http://www.poradnik.aid.pl). Niniejsze strony i ich treści stanowią własność Autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstów w części lub w całości możliwe jest po uzyskaniu zgody Autora. Oświadczam jednocześnie, że linki do innych stron internetowych, umieszczone na stronach Poradnika, nie wywierają żadnego wpływu na kształt i zawartość oryginalnych stron. Nie ponoszę więc żadnej odpowiedzialności za treść i zawartość stron, do których prowadzą linki umieszczone na niniejszych stronach. To oświadczenie zachowuje ważność dla całej zawartości stron internetowych, do których prowadzą wszelkie zamieszczone tu banery i linki.