PORADNIK KLIENTA

 

*

*



*

więcej ...

*

*

 

Poradnik Klienta

FAQ - Słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Na podstawie naszych doświadczeń i stale powtarzających się pytań uruchamiamy ten dział, aby ułatwić Państwu zapoznanie się z możliwościami, które otwierają przed nami cyfrowe technologie. Znajdą tu Państwo przystępne wyjaśnienie podstawowych pojęć, znajomość których pozwola na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i usług, naszą ambicją jest bowiem zaoferowanie takich rozwiązań, które spełnią wszelkie Państwa oczekiwania.

Zapraszamy...

Codziennie zapraszamy na prezentację w naszym salonie !

Po prostu przyjdź i ...

 

Kiedy uporałeś się już z wyborem oferty i wybraleś Operatora ... przychodzi pora na wybór sprzętu ... a zaczyna się od wyboru anteny i jej najważniejszej części czyli konwertera ...

Konwerter satelitarny to urządzenie mające za zadanie dostarczenie sygnałów z satelitów do odbiornika satelitarnego. Konwersja to po polsku po prostu przekształcenie. I właśnie zadaniem konwertera jest przekształcenie i wzmocnienie sygnałów odbitych od lustra anteny z zakresów od 10,7 -> 11,7 GHz i od 11,7 -> 12,75 GHz, na zakres pierwszej pośredniej częstotliwości satelitarnej, czyli od 950 do 2150 MHz.

Skutkiem ciągłego rozwoju jest wytworzenie się nieprawidłowego, i bardzo umownego podziału konwerterów. Konwertery starego typu, jedynie z zakresem 10,7 -> 11,75 GHz i dużym tłumieniem nazywane są potocznie "analogowymi", aby odróżnić je od "cyfrowych", działających w zakresie 10,7 -> 12,75 GHz. Konwertery "analogowe" i "cyfrowe" będą działały zarówno z odbiornikami satelitarnymi analogowymi, jak i cyfrowymi, z tym że w przypadku konwertera "analogowego" i odbiornika cyfrowego, nie będzie możliwy odbiór kanałów nadawanych na częstotliwościach powyżej 11,75 GHz.

Ważne !

Jeśli masz konwerter starego typu to zważywszy na ceny i możliwości

aktualnie dostępnych , po prostu go wymień !!!

 

Tak więc, w dużym uproszczeniu, mikrofale wysyłane z satelity ( czyli fale podobne do tych, z jakich korzystasz w swojej kuchence mikrofalowej, są przekształcane w fale, o podobnej długości z jakich normalnie korzystasz odbierając program w swoim telewizorze). Podstawowe parametry konwertera satelitarnego to: wzmocnienie, współczynnik szumów, pobór prądu i oczywiście możliwość współpracy z tunerem satelitarnym. ( dekoderem ). Dla typowego konwertera pełnozakresowego czyli fullband, wzmocnienie wynosi 55 dB, współczynnik szumów zawiera się od 0,1 dB do 0,7 dB, a pobór prądu wynosi około 100 mA. W przypadku konwerterów twin i quatro pobór prądu może sięgać nawet do 300- 400 mA.

Obecnie na rynku dominują konwertery wyposażone w zintegrowany ( wbudowany ) przełącznik czyli switch, sygnałów DiSeqC. Pełnozakresowy (fullband) - właściwie wyłącznie spotykany obecnie konwerter, pozwala na odbiór programów nadawanych z polaryzacją poziomą i pionową (wybór następuje przez podanie napięcia zasilającego (18V lub 14V), oraz w zakresie 10,7- 11,7 i 11,7- 12,75GHz (wybór następuje przez wysłanie lub nie przesłanie sygnału o częstotliwości 22kHz i amplitudzie 0,6V). Częstotliwość generatora konwertera wynosi 9,75GHz dla zakresu 10,7- 11,7 i 10,6GHz dla zakresu 11,7- 12,75GHz. Bardzo rzadko spotykane są już warianty z częstotliwością 10,7GHz.

Do czego służy polaryzycja ?

Fale radiowe, podobnie jak promienie słoneczne, mogą być wysyłane i odbierane w dwóch płaszczyznach: poziomej i pionowej. Ponieważ to właśnie fale są nośnikiem informacji więc w celu zwiększenia pojemności zakresu częstotliwości używanego w telewizji satelitarnej zaczęto używać fal radiowych o określonej polaryzacji. Obecnie stosuje się, prawie wyłącznie, polaryzacje ortogonalne (tj. pionowa V i pozioma H). Jeśli polaryzacja fali radiowej odpowiada polaryzacji sondy w konwerterze to mamy najlepsze warunki odbioru. Najsilniejsze tłumienie jest, gdy polaryzacja fali jest obrócona o 90 stopni w stosunki do płaszczyzny polaryzacji sondy, która pobiera sygnał fali docierającej do czoła konwertera. Dla większości przypadków kierunek polaryzacji pionowej pokrywa się z kierunkiem pionowym na Ziemi gdy antena patrzy na satelitę dokładnie w kierunku południowym. Mówiąc opisowo fala może " falować " poziomo lub pionowo, co zilustrowano poniższym wykresem ! ( patrz: skos konwertera w dziale montaż anteny SAT )

Tak więc oglądając poniższą tabelkę, widzimy już, że w ten prosty i sprytny sposób, czyli wybierając kombinację opisanych parametrów, mamy możliwość wyboru setek lub tysięcy interesujących nas kanałów !

1.
polaryzacja pozioma
zakres 10,7 do 11,70 GHz
 
18V
2.
polaryzacja pionowa
zakres 10,7 do 11,70 GHz
 
14V
3.
polaryzacja pozioma
zakres 11,7 do 12,75 GHz
22 kHz
18V
4.
polaryzacja pionowa
zakres 11,7 do 12,75 GHz
22 kHz
14V

Pozostaje tylko jedno małe pytanie, skąd konwerter wie kiedy ma się przełączyć i wybrać ktorąś z opisanych powyżej tysięcy możliwych kombinacji, tak, abyś na na ekranie Twojego telewizora  pojawił się ten właśnie program który chcesz oglądać ?

Otóż, w pamięci Twojego tunera jest zapisana tzw. lista kanałów ( lista programów ) gdzie do każdego konkretnego programu są przypisane widoczne w powyższej tabelce kombinacje parametrów, jednoznacznie określające, że po naciśnięciu guzika na pilocie pojawi się właśnie ten, a nie inny program !

Jaki konwerter wybrać ?

Konwerter SINGIEL (pojedyńczy). Najbardziej rozpowszechniony konwerter, pracuje w 2 polaryzacjach i 2 zakresach; wybór zakresu następuje poprzez wysterowanie przez odbiornik satelitarny sygnału o częstotliwości 22 kHz i amplitudzie 0,6V lub jej brak. ( patrz tabelka powyżej ...)

Może być wycelowany tylko w jednego satelitę, w zależności od ustawienia czaszy. Potrafi obsłużyć tylko jeden odbiornik satelitarny, który będzie sterował jego pracą. Podłączenie drugiego odbiornika jest możliwe poprzez tzw. przelotkę konwerterową w pierwszym odbiorniku (gniazdo oznaczone jako LOOP lub LNB Out) lub specjalny rozdzielacz. Rozdzielacz musi posiadać zabezpieczenie diodami przed podaniem sterowania przez drugi odbiornik. W takim układzie drugi odbiornik odbiera tylko programy z zakresu i polaryzacji wysterowanych przez pierwszy. W przypadku wyłączenia pierwszego odbiornika lub jego przejścia w tryb czuwania (standby), drugi odbiornik uzyskuje pełny dostęp do konwertera. Nie działa to we wszystkich przypadkach, gdyż przelotka konwerterowa może nie być aktywna (zależy to od producenta sprzętu i oprogramowania) lub dekoder w trybie czuwania nadal podaje napięcia sterujące ! ( więcej ...  kliknij na obrazek z napisem single - przykład ... nasza rekomendacja )

Ważne !

Powyższe zdanie o przelotce i rozdzielaczu napisaliśmy jedynie gwoli ścisłości, jest to rozwiązania obecnie już nie stosowane, pochodzące z czasów kiedy konwerter satelitarny kosztował małą fortunę. Zdecydowanie nie polecamy tego rozwiązania, krótko mówiąc nie ma sensu zadawać pytania czy może to uszkodzić tunery lub konwerter, pytanie powinno brzmieć: kiedy takie połączenie uszkodzi wszystkie urządzenia ? Coraz rzadziej, ale jednak są jeszcze spotykane rozwiązania elektromechaniczne ( na przekaźnikach ), sterowane napięciem podawanym zewnętrznie ( jakimś przełącznikiem ) lub napięciem podawanym z tunera sat. To rozwiązanie już wyszło z użycia, jest jednak do przyjęcia, bywa jednak zawodne i jest po prostu niewygodne !

UNICABLE

 

Podsumowując - całkowicie podtrzymując to co napisane jest powyżej !!! musimy napisać, że istnieje jednak technologia umożliwiająca niezależny odbiór programów na kilku odbiornikach satelitarnych z wykorzystaniem szeregowej instalacji okablowania budynku prowadzonej jednym kablem do wszystkich gniazdek. Dotychczas warunkiem umożliwiającym niezależny odbiór na kilku odbiornikach było gwiaździste rozprowadzenie okablowania, czyli z miejsca instalacji anteny do każdego gniazda trzeba przeprowadzić oddzielny przewód.

Konwerter Unicable Legacy 0,2dB marki Maximum Gold Class V-OCS1 który ma dwa niezależne wyjścia: zwykle Universal i SCR (Unicable). Pozwala to na jednoprzewodową (szeregową) transmisję sygnału do max. 4 odbiorników z oznaczeniem Unicable w menu - mają je odbiorniki Ferguson, Inverto/Lemon, Golden Interstar, Humax iCord HD i TechniSat, Opticum serii X4, X7, 9600 Prima oraz z drugiego wyjścia do jednego zwykłego dekodera/tunera, np. nboxa, Cyfrowego Polsatu lub Cyfry+. Konwerter Unicable to rewolucja w telewizji satelitarnej - jedno wyjście konwertera, jeden kabel dla 4 odbiorników cyfrowych. Konwerter Maximum V-OCSI pozwala na jednoprzewodową transmisję sygnału do czterech odbiorników z Unicable. W komplecie nie ma żadnych przełączników, ale można łączyć odbiorniki szeregowo przez przelotki (zależy od typu odbiornika).Odbiorniki podłączone szeregowo dzięki Unicable pracują oczywiście w pełni niezależnie.

Poniżej Konwerter QUAD UNICABLE + IDLB-QUDL41-UNI2L-1PP. Konwerter przeznaczony do hybrydowych sieci RTV-SAT. Jest wyposażony, w 4 wyjścia UNICABLE służące do podłączania 4 tunerów za pomocą jednego kabla koncentrycznego z wydzieleniem sygnału na rozgałęźnikach ( spliterach ) oraz TWIN FULLBAND do bezpośredniego podłączenia 2 tunerów satelitarnych, niewspierających technologii UNICABLE


Technologia UNICABLE polega na sztywnej rezerwacji części pasma IF dla każdego z podłączonych tunerów satelitarnych. Tuner wysyła żądania do konwertera dostępu do danego transpondera i otrzymuje sygnał na zarezerwowanej częstotliwości. Warunkiem koniecznym do stosowania technologii UNICABLE jest implementacja jej w tunerze.

Warunkiem jest funkcja Unicable w menu tunera, która polega na wykorzystaniu do transmisji sygnału 4 częstotliwości: 1 - 1680 MHz , 2 - 1420 MHz, 3 - 2040 MHz, 4 - 1210 MHz oraz nienaganna jakość kabla SAT !!! 

Zaletą tego rozwiązania jest szeregowa możliwość transmisji na jednym kablu ( a bywają takie sytuacje - kiedy nie możemy rozbudować istniejącej już instalacji kablowej ) natomiast wadą takiego rozwiązania jest, po pierwsze wysoka cena - sporo powyżej 400 PLN, a po drugie wada będąca grzechem pierworodnym topologii szeregowej - jakakolwiek awaria w którymś z elementów poprzedzających w instalacji, skutkuje brakiem działania elementu następującego po nim. Starsi czytelniy Poradnika pamiętają zapewne pierwsze sieci komputerowe o topologii szeregowej na skrętce RG58 zarabiane złączami BNC i wszelkie związane z tym rozwiązaniem problemy ...

Na polskim rynku ten warunek spełniają nieliczne odbiorniki:

 

- tunery Ferguson rodziny ARIVA

- odbiorniki Inverto PVR/ Lemon PVR,
- najnowsze odbiorniki TechniSata, w tym Technisat HD S2 z dyskiem,
- odbiorniki Golden Interstara z serii Xpeed z odpowiednim oprogramowaniem,
- najnowszy odbiornik HD PVR Humax iCord HD
- tunery Opticum serii X4, X7, 9600 Prima z najnowszym oprogramowaniem.

 

Niestety, sterowania Unicable nie mają dekodery polskich platform, nad czym pewnie należy ubolewać, szczególnie w przypadku najnowszych dekoderów nbox recorder i Philips HD PVR dla Cyfry+. Wreszcie powoli jednak, ale coś się zmienia ...

n jako pierwsza platforma w Polsce z SCR (Single Cable) UNICABLE

Od czerwca platforma n wprowadza do swoich nboksów funkcję obsługi konwerterów działających w technologii SCR ( UNICABLE ) Pełną informację znajdziesz na łamach SATKuriera po kliknięciu na poniższy obrazek ...

 

SCR (Single Cable) UNICABLE - pełny opis dla platformy  n  w SATKurierze

 

Dla wyjaśnienia: Unicable i SCR to tylko różne nazwy tej technologii promowanej przez różnych Producentów. Firma INVERTO używa nazwy Unicable, a Firma MAXIMUM przyjęła nazwę SCR. Jest to bardzo użyteczna funkcja dla wielu, osób które mają doprowadzony tylko jeden kabel satelitarny z anteny do wnętrza domu, a chcą używać dekodera z twardym dyskiem i opcją Multiroom i nie chcą lub nie mogą doprowadzić kolejnych przewodów satelitarnych do kolejnych odbiorników.

Jak wspomniano wcześniej ( dział - montaż anteny sat ) istnieje jednak techniczna możliwość poprowadzenia dwóch sygnałów z konwertera typu TWIN jednym kablem satelitarnym. Umożliwia to urządzenie Multiband Conwerter 9640S . Jeśli z powyżej opisanych względów nie możesz zainstalować normalnej czasy, możesz wykorzystać antenę panelową Flat-1 z konwerterem TWIN lub antenę panelową Seflsat H30D4 z konwerterem QUAD.

     

Konwerter TWIN ( podwójny ). W jednej obudowie umieszczono układ elektroniczny umożliwiający niezależny przesył sygnału (dwoma kablami) dla dwóch odbiorników jednocześnie lub jednego PRV ( z wbudowanym twardym dyskiem ) . W uproszczeniu, są to dwa bliźniacze konwertery pełnozakresowe w jednej obudowie, działające niezależnie od siebie. Może być wycelowany tylko w jednego satelitę ( więcej ...  kliknij na obrazek z napisem Twin - przykład ... nasza rekomendacja )

Konwerter QUAD (poczwórny ) Działa jak opisany powyżej, są to cztery niezależne konwertery pełnozakresowe w jednej obudowie, działające niezależnie od siebie. Niektóre wersje mają dodatkowo wbudowany sumator telewizji naziemnej i piąte złącze typu F, przeznaczone dla anteny naziemnej. Wymaga przesyłu sygnału (czterema kablami) dla czterech odbiorników jednocześnie lub dwóch PRV ( z wbudowanym twardym dyskiem) Może być wycelowany tylko w jednego satelitę ( więcej ...  kliknij na obrazek z napisem Quad - ten przykład ... nasza rekomendacja )

 

Konwerter OCTO (ośmio-wyjściowy ) Działa jak wyżej, w jednej obudowie umieszczono układ elektroniczny umożliwiający niezależny przesył sygnału dla ośmiu odbiorników. W uproszczeniu, jest to osiem konwerterów pełnozakresowych w jednej obudowie, działających niezależnie od siebie. Wymaga przesyłu sygnału (ośmioma kablami) dla ośmiu odbiorników jednocześnie lub czterech PRV ( z wbudowanym twardym dyskiem) Może być wycelowany tylko w jednego satelitę ( więcej ...  kliknij na obrazek z napisem Octo - ten przykład ... nasza rekomendacja )

Konwertery Monoblock

Jeśli chcesz jednocześnie odbierać sygnał z więcej niż jednego satelity, na przykład z satelity HotBird i Astra i korzystać tylko z jednej anteny satelitarnej , to najlepszym wyborem będzie dla Ciebie konwerter monoblock ...

Konwerter Monoblock Single

Są to fizycznie dwa konwertery pełnozakresowe w jednej obudowie, umieszczone obok siebie z wbudowanym ( zintegrowanym ) przełącznikiem DiSEqC. Konwerter ten zastępuje układ dwóch pojedynczych konwerterów zamontowanych w tzw. układzie "zeza" (każdy konwerter "zezuje" w stosunku do siebie i odbiera sygnał z innego satelity).

W tym miejscu, zanim przejdziemy do dalszego opisu konwerterów, musimy wprowadzić podstawowe informacje o DiSEqC i Tone Burst. Żeby jednak nie odkrywać świata na nowo, zacytuję poniżej świetny artykuł Pana Leszka Wrony zamieszczony w SATKurierze w 2001 roku, ciągle i niezmiennie aktualny ... zwrócić trzeba jedynie uwagę na fakt, że wszystkie opisane wtedy "nowości" są aktualnie używane jako standardowe rozwiązania !

Napięcia 14/18V są potrzebne do wyboru polaryzacji V lub H, natomiast modulacja 22kHz przełącza pasma w konwerterze z niskiego na wysokie. Sygnały te przekazywane są tym samym kablem współosiowym, który łączy odbiornik z konwerterem. Jeśli zestaw satelitarny wymaga dodatkowych konwerterów lub siłownika obracającego anteną, to cały układ wymaga prowadzenia dodatkowych kabli, a często też dodatkowych urządzeń.

Większe problemy pojawiają się wtedy, gdy brakuje nam dodatkowego sygnału np. do przełączenia dwóch konwerterów typu Full Band zamocowanych w uchwycie anteny satelitarnej "na zeza". Wprawdzie niektóre odbiorniki posiadają dodatkowo napięcie sterujące 12V lub generator sygnału 60Hz, ale i tak nie rozwiązuje to do końca problemu.

Aby tego rodzaju problemy nie występowały już w przyszłości, opracowano pod nadzorem Europejskiej Organizacji Satelitarnej EUTELSAT metodę uniwersalnej kontroli i sterowania wszystkimi elementami zestawu satelitarnego ( nawet najbardziej rozbudowanego ) przy pomocy tylko jednego kabla koncentrycznego.

System DiSEqC, bo tak nazwano tę metodę, oparty jest na specjalnych cyfrowych komendach, przekazywanych z odbiornika do wszystkich elementów zestawu satelitarnego.

Oznacza to, że wszystkie współcześnie produkowane tunery satelitarne muszą być wyposażane w specjalne układy scalone typu DiSEqC Master, a wszystkie elementy dodatkowe, jak przełączniki konwerterów, multiswitche czy obrotnice antenowe w układy scalone typu DiSEqC Slave odbierające cyfrowe komendy z tunera satelitarnego. Już dziś na wielu odbiornikach czy multiswitchach możemy zobaczyć znaczek DiSEqC.

Oznacza on, że dane urządzenie jest zgodne z nową normą i zawiera specjalne, wyżej wymienione układy.

Obok znanego logo - DiSEqC bardzo często widnieje dodatkowy dopisek w postaci numeru: 1.0; 2.0; 3.0 lub napisu Tone Burst. Są to kolejne, coraz bardziej rozbudowane wersje tego systemu, przy czym dopisek "Tone Burst" oznacza najniższy poziom DiSEqC, wykorzystywany do sterowania dwupozycyjnych przełączników.

Ten najniższy poziom został wprowadzony z myślą o tych, którzy potrzebują jedynie sygnału przełączającego dwa konwertery typu Full Band w przypadku gdy odbiornik posiada tylko jedno wejście.

Jest to obecnie najczęściej stosowane rozwiązanie, nie wymagające drogiego pełnego procesora DiSEqC w tunerze satelitarnym. Urządzeniem przełączającym jest prosty układ analogowy, reagujący na impulsy "Tone Burst" wysyłane w ułamku sekundy z tunera satelitarnego.

Kolejne wersje systemu DiSEqC są coraz bardziej rozbudowane i skomplikowane.

Wersja 1.0 oparta jest na wysyłaniu przez odbiornik komend do wszystkich elementów zestawu satelitarnego, bez odpowiedzi z ich strony.

Wersja 2.0 to dwukierunkowa magistrala, w której elementy zestawu satelitarnego (np. konwerter) mogą wysyłać do odbiornika satelitarnego odpowiedzi lub informacje o ich stanie.

Wersja 3.0 znajdzie zastosowanie w sieciach typu SMATV.

STRUKTURA SYGNAŁU CYFROWEGO DiSEqC.

Sygnał cyfrowy DiSEqC jest oparty na krótkich impulsach cyfrowych, wysyłanych w ułamku sekundy (ok.50ms) tak, aby nie zakłócały normalnej pracy elementów zestawu satelitarnego.

Inna jest struktura tego sygnału wysyłanego przez urządzenie Master (np. tuner satelitarny), a inna wysyłanego przez urządzenie Slave (np. konwerter).

Komunikat wysłany przez Master zawiera oprócz Nagłówka i Danych jeszcze Adres i Komendę.

Nagłówek-określa czy przekazywana komenda pochodzi z tunera satelitarnego, czy jest odpowiedzią wysłaną przez inny podzespół zestawu satelitarnego.

Adres-wysyłany jest tylko przez urządzenie typu Master. Określa on do jakiego elementu zestawu satelitarnego skierowana jest komenda. Wśród rodzajów adresów twórcy systemu DiSEqC umieścili takie, które powinny trafiać z komendami do: konwerterów, multiswitchów, polaryzatorów, pozycjonerów, obrotnic antenowych, przesuwników konwerterów, stacji czołowych, a także mierników sygnału.

Komenda-jest rodzajem rozkazu przekazanego do wykonania przez odpowiedni element anteny satelitarnej.

Wśród różnorodnych komend znalazły się między innymi takie, które umożliwiają montażyście zdalne sterowanie pracą tunera satelitarnego z poziomu anteny satelitarnej.

Dane przekazywane zarówno przez urządzenie typu Master, jak i Slave są najczęściej wielkościami liczbowymi określającymi np. wartość częstotliwości heterodyny konwertera czy kąt skręcenia płaszczyzny polaryzacji w polaryzatorze.

KORZYŚCI Z WPROWADZENIA SYSTEMU DiSEqC

Jak już wcześniej zostało wspomniane, główną zaletą systemu jest redukcja zbędnego okablowania i zastąpienie go tylko jednym przewodem koncentrycznym do wszystkich elementów zestawu.

Dodatkowo struktura sygnału DiSEqC umożliwia przekazywanie informacji zwrotnych do tunera satelitarnego tym samym kablem co sterowanie samego urządzenia. Przykładem może być przekazywanie informacji o położeniu anteny bezpośrednio do pozycjonera z obrotnicy, zamiast stosowania dodatkowych kabli z impulsatora. Kolejnym udogodnieniem wprowadzonym w ramach tego systemu jest autodiagnostyka całego zestawu satelitarnego po włączeniu go do sieci. Umożliwia ona ustalenie przez odbiornik satelitarny wszystkich ustawień takich jak: położenie anteny, rodzaj konwertera, stany przełączników itp. Dodatkowe możliwości uwidaczniają się montażystom przy ustawianiu anteny.

Mogą oni przy użyciu odpowiednich przyrządów, pracujących w systemie DiSEqC, nie ruszając się z miejsca usytuowania anteny , swobodnie sterować tunerem satelitarnym, a także pozostałymi elementami zestawu satelitarnego. Sam system pozwala także na znaczne ograniczenie zużycia energii dzięki między innymi nowej konstrukcji pozycjonerów, multiswitchów czy konwerterów, zasilanych tylko jednym napięciem 12V.

Obok nowych odbiorników, wyposażonych w logo DiSEqC, w niedługim czasie pojawią się konwertery sterowane w tym nowym systemie. Konwertery takie, zasilane tylko jednym napięciem 12V, nie będą potrzebowały dodatkowego ciągłego sygnału 22kHz do przełączenia pasma, ale za to będą informować odbiornik np. o rzeczywistej wartości LOF. Zastosowanie DiSEqC w multiswitchach pozwoli na praktycznie nieograniczone rozszerzanie połączeń wielu odbiorników z wieloma konwerterami przy pomocy niewielkiej liczby kabli koncentrycznych.

Jeszcze jedną bardzo istotną zaletą DiSEqC jest jego kompatybilność z dotychczas stosowanymi systemami sterowania w zestawach satelitarnych. Oznacza to, że nowej generacji odbiorniki satelitarne mogą bez problemów pracować ze starymi konwerterami, pozycjonerami, multiswitchami. Tyle tylko, że sterowanie DiSEqC nie będzie w tym wypadku wykorzystane.

Wiele firm wprowadziło już do swoich nowych produktów kompletne procesory DiSEqC. Spotkać je można w nowych tunerach takich firm jak: PACE, PHILIPS, STRONG, KATHREIN, NOKIA. Mało jest niestety w chwili obecnej konwerterów, pozycjonerów i pozostałego osprzętu antenowego z logo DiSEqC. Wśród najczęściej spotykanych są proste, dwustanowe przełączniki "Tone Burst" i nieco bardziej rozbudowane Multiswitche. ( to stwierdzenie już jest niektualne na dzisiaj !!! )

JAK DZIAŁA PROSTY PRZEŁĄCZNIK "TONE BURST" ?

Proste przełączniki "TONE BURST", produkowane obecnie przez takie firmy jak Philips czy Global Communications, służą jedynie do przełączania dwóch torów antenowych. Jak już wspomniano, są one przydatne wszędzie tam, gdzie potrzebne jest przyłączenie do jednego wejścia dwóch konwerterów typu Full Band. Oczywiście mamy tu na myśli klasyczny konwerter, w którym polaryzacja przełączana jest napięciami 14/18V, a pasma ciągłym tonem 22kHz.

Sygnał "TONE BURST" wysyłany jest przez odbiornik w ułamku sekundy pomiędzy cyfrowymi danymi DiSEqC, a typową modulacją 22kHz przełączającą pasma konwertera. Ma on strukturę 9 krótkich impulsów, trwających po 0,5ms, oddzielonych przerwami trwającymi 1ms. Jest to odpowiednikiem 9 logicznych jedynek w systemie binarnym. Taki sygnał podany na przełącznik uruchomi połączenie z konwerterem A. Jeżeli w tym samym czasie odbiornik zamiast 9 impulsów wyśle sygnał ciągły 22 kHz, to przełącznik uaktywni wejście B.

Dzięki bardzo prostej strukturze sygnału "TONE BURST" przełączniki konwerterów A/B nie są zbyt drogie, ale jeszcze zbyt mało rozpowszechnione.

MULTISWITCHE DiSEqC

Nieco bardziej kłopotliwe jest przełączanie sygnałów doprowadzonych z kilku anten lub kilku konwerterów do jednego lub wielu odbiorników. Jeśli mamy do dyspozycji 4 konwertery Full Band, a tylko jedno wejście w odbiorniku satelitarnym, to do przełączania tych konwerterów nie wystarczy użyć prostego przełącznika "TONE BURST", ale nieco bardziej skomplikowany multiswitch, posiadający procesor DiSEqC SLAVE v1.0. Takie przełączniki produkowane przez firmę Global Communications, sterowane oczywiście cyfrowo odbiornikiem satelitarnym, który posiada procesor DiSEqC MASTER, bez trudu wybierają żądany konwerter. Przełączanie polaryzacji i pasma konwertera dalej odbywa się klasycznie napięciem 14/18V i modulacją 22kHz.

Trochę inaczej wygląda wybór konwerterów w mini sieci o większej liczbie odbiorników satelitarnych. Jeśli chcemy uzyskać niezależny odbiór z dwóch konwerterów Full Band w kilku gniazdkach takiej sieci musimy zastosować specjalny multiswitch 8 wejściowy DiSEqC. Zastosowane konwertery powinny mieć oddzielnie wyjścia V/H dla dolnego i górnego pasma i nie muszą posiadać procesora DiSEqC SLAVE.

Tego typu konwertery produkują już: PHILIPS, SHARP, ALPS i inne firmy. Podłączony do takiej sieci odbiornik satelitarny dzięki sygnałom cyfrowym potrafi dowolnie wybierać jedno z 8 wejść konwerterów .

Wracając do przerwanego opisu konwertera Monoblock, trzeba pamiętać, że spełnia on idealnie swoje zadanie wyłącznie przy czaszy o średnicy nie mniejszej niż 80 cm i nie większej niż 90 cm ( jest do nich konstrukcyjnie przygotowany i opisany jako 6 stopni ), są oczywiście monobloki do mniejszych czasz ( opisane jako 4,3 stopnia ) np. około 70 cm, natomiast do czasz o średnicy przekraczającej 90 cm, generalnie polecamy uchwyt zez. W Polsce standardem jest ustawienie Hot Birda jako pierwszego w osi czaszy satelitarnej i zapisanie go w ustawieniach DiSEqC dekodera jako satelity 1 lub A, natomiast Astrę zapisujemy w ustawieniach DiSEqC dekodera jako 2 lub B ( oczywiście mowa tu o ustawieniach przełącznika DiSEqC dla odbioru z dwóch satelit).

Stojąc przed anteną SAT - w osi anteny - czyli w mocowaniu na wysięgniku ( hokeju ) musi być prawa szyjka konwertera ! Stojąc za anteną - w mocowaniu wysięgnika - umieszczamy lewą szyjkę konewertera. Oczywiście zawsze pamiętamy, że reflektor konwertera - zazwyczaj biała lub żółta tzw. główka ma być skierowany na powierznię czaszy SAT !

Sprawa może się skomplikować w przypadku ustawienia czaszy na Astrę jako głównego satelitę - zwłaszcza jeśli korzystamy z dekoderów Cyfry +, które w większości przypadków ( poza dekoderem STRONG ) nie mają opcji ustawiania kolejności DiSEqC !!!

Jak już wspominaliśmy, dla mniejszych anten od około 65 do 70 cm przeznaczone są monoblocki o innym rozstawie np. Monoblock Single 4,3° stopnia JSB41 Blue Line

Konwerter singiel posiada jedno wyjście. Przełączanie satelitów oraz zakresów częstotliwości i polaryzacji jest sterowane przez odbiornik. ( więcej ...  kliknij na obrazek z napisem Monob.Single - przykład ... nasza rekomendacja )

   

Konwertery Monoblock oprócz singla mają kilka odmian:

Monoblock Twin.

Obsługuje dwa odbiorniki, zapewniając niezależny przesył sygnału (dwoma kablami) dla dwóch odbiorników jednocześnie lub jednego PRV ( z wbudowanym twardym dyskiem ) dając im niezależny sygnał z dwóch różnych satelitów. Konwerter ten, podobnie jak Twin, ma dwa wyjścia. ( więcej ...  kliknij na obrazek z napisem Monob.Twin - ten przykład ... nasza rekomendacja )

Monoblock Quad.

Obsługuje cztery odbiorniki, dając im niezależny sygnał z dwóch różnych satelitów. Konwerter ten, podobnie jak Quad, ma cztery wyjścia. ( więcej ...  kliknij na obrazek z napisem Monob.Quad - ten przykład ... nasza rekomendacja )

Zalety: prosta instalacja, zwarta budowa, niewysoka cena, idealne rozwiązanie dla 2 pozycji satelitarnych.

Wady:
Przy złożeniach odbioru z więcej niż dwóch satelit, ze względu na wbudowany DiSEqC są problemy z dodaniem do instalacji kolejnego konwertera w układzie zeza, ustawionego na trzeciego, czy kolejnego satelitę. Należy zaopatrzyć się wówczas w przełącznik DiSEqC, który potrafi pracować kaskadowo z innym takim przełącznikiem. Dodatkowo, występują problemy z dokładną regulacją i średnicą anteny, układy zeza są pod tym względem lepsze, każdy konwerter można niezależnie ustawić i wymiar anteny nie ma większego znaczenia.

Konwerter Quattro

Najczęściej mylony z konwerterem Quad z uwagi na identyczny wygląd. Ten konwerter jest przeznaczony wyłącznie do pracy z multiswitchem (przełącznikiem - rozdzielaczem sygnału satelitarnego). Odpowiedni układ multiswitchów, z wykorzystaniem jednej anteny i jednego konwertera Quattro, może zapewnić niezależny sygnał satelitarny paru setkom odbiorców, nawet w dużym osiedlu mieszkaniowym, przy wielu odbiornikach jednocześnie. Najprościej mówiąc, konwerter quattro pozbawiony jest układu elektronicznego, czyli miniaturowego switcha ( mikroprzełącznika ), a na każdym z czterech wyjść ( złącze F ) podaje inny sygnał opisany poniżej :

1. polaryzacja pionowa - zakres 10,7 - 11,75 GHz; napięcie:   14V
2. polaryzacja pionowa - zakres 11,75 - 12,75 GHz; napięcie: 14V
3. polaryzacja pozioma - zakres 10,7 - 11,75 GHz;  napięcie:  18V
4. polaryzacja pozioma - zakres 11,75 - 12,75 GHz; napięcie: 18V

Konwerter Quattro opisany jest zazwyczaj na obudowie literkami :

1. HH - Horizontal High -18V/22 kHz
2. HL - Horizontal Low -18V/ 0 kHz
3. VH - Vertical High - 13V/22 kHz
4. VL -  Vertical Low - 13V/ 0 kHz

    

Zwróć uwagę na opis multiswitcha, a konkretnie cyferki 5/4 - pierwsza z nich ( przed ukośnikiem ) oznacza ilość wejść multiswitcha i jednoznacznie określa, że ten multiswitch przeznaczony jest wyłącznie do odbioru sygnału z jednej ( dowolnie przez nas wybranej pozycji satelitarnej, np. z HotBirda), gdzie do odbioru niezbędny będzie jeden konwerter Quattro, a wiemy już, że ma on zawsze 4 złącza, kolejne zaś piąte wejście służy do wprowadzenia sygnału z jednej lub wielu połączonych anten telewizji naziemnej. Cyferka cztery po ukośniku 5/4 określa natomiast ilość odbiorców, na zamieszczonym schemacie jest ich akurat czterech, ale może to być liczba sięgająca parudziesięciu lub paruset abonentów, w każdym razie ilość wyjść konwertera quattro (4) i liczba abonentów na tym akurat rysunku (4) jest wyłącznie dziełem przypadku. Dla porównania zerknij na multiswitch 5/16 Satmatrix EMS który pozwala na połączenie sygnału z jednej satelity oraz telewizji naziemnej, a następnie rozdzielenie go niezależnie do szesnastu odbiorników.

Ważne !

Uwaga praktyczna pomocna przy zakupach : ponieważ jednym z większych wyzwań w technice satelitarnej jest pomiar (PDF 0,7 Mb ) szumów układów przy tak wysokich częstotliwościach, to nie wnikając zbytnio w uwarunkowania teoretyczne i techniczne, zdecydownie nie rekomendujemy Państwu przesadnej wiary w podawane przez Producentów, na opakowaniach ich produktów, parametry typu - współczynnik szumów rzędu 0,1 dB czy 0,2 dB ! Nie polega to oczywiście na jawnym oszustwie, metodologia pomiarów jest rzeczywiście niezwykle złożona, tym niemniej, apelując do zdrowego rozsądku, proponujemy rzut oka na parametry podawane przez wiodących Producentów tego sprzętu na świecie, firmy TechniSat i TELEVES. Rekomendujemy natomiast zwrócenie uwagi na wykonanie mechaniczne, rodzaj użytego tworzywa ( ABS ) i wodoodporność ( klasa: waterresistant ).

Gwarantujemy, że wszystkie oferowane przez nas konwertery stanowią wyselekcjonowaną ofertę spełniającą wszelkie normy i pozwalające na osiągnięcie najwyższej jakości odbioru sygnału High Definition. Oferta jest skompletowana dla Państwa, na podstawie pomiarów parametrów fizycznych i jest ciągle weryfikowana praktycznie przez montażystów stale z nami wspópracujących !

    

Pełna lista konwerterów ... tutaj

 

Tuner satelitarny ... jaki ?  ogólnie o tunerach ...

 

Ponieważ już wiemy skąd konwerter wie kiedy ma się przełączyć i wybrać ktorąś z opisanych powyżej tysięcy możliwych kombinacji, tak, abyś na na ekranie Twojego telewizora  pojawił się ten właśnie program który chcesz oglądać, pozostaje nam się zastanowić na wyborem tunera satelitarnego w którego pamięci jest zapisana tzw. lista kanałów ( lista programów ) gdzie do każdego konkretnego programu są przypisane widoczne w tabelce na górze strony kombinacje parametrów, jednoznacznie określające, że po naciśnięciu guzika na pilocie pojawi się właśnie ten, a nie inny program !

Jak nietrudno się domyślić, co jakiś takie listy muszą być aktualizowane, ponieważ jedne programy znikają, a inne ( nowe ) się pojawiają. Dosyć częstym procederem jest np. zmiana pozycji na transponderze ( częstotliwości ) lub innych parametrów warunkujących odbiór. Istnieją zatem co najmniej dwie podstawowe możliwości dokonywania takich zmian.

Opcja nr 1 :

Jeśli kupiłeś lub wydzierżawiłeś dekoder od Operatora i wszystko jedno, czy jest to Cyfra + . Telewizja N lub Polsat, to lista programów jest przygotowana przez Operatora, umieszczona na satelicie i dekoder sam, lub po Twoim potwierdzeniu pilotem, ściąga ją z satelity. Takie rozwiązanie, jak wszystko na tym świecie ma swoje wady i zalety. Jeśli kupiłeś dekoder wyłącznie po to, aby oglądać ulubione programy i nie interesuje Cię ich kolejność, ani możliwość odbioru innych programów, poza tymi, które przygotował Operator, to jest to dobry wybór, aktualizacja jest prosta i w miarę szybka - krótko mówiąc bezbolesna ! Wadą jest natomiast brak możliwości edycji listy kanałów czy zamiany ich kolejności. Te opcje są po prostu dla Ciebie niedostępne ( są zablokowane przez Operatora ). Tak więc, jeśli Cię to nie interesuje lub nie masz wiedzy ani ochoty na jej zdobywanie ( sprzęt komputerowy i oprogramowanie ), to zdecydowanie jest to dobry wybór !

Uwaga ! Jeśli jednak zrezygnujesz z usług Operatora to pamiętaj, że w takim przypadku Twój dekoder ( zakupiony u tego konkretnego Operatora ) jest bezużyteczny . Nie będzie na pewno działał z kartami innego !

Opcja nr 2:

Jeśli Twoje wymagania są większe i nie chcesz być "uwiązany" do rozwiązań Operatora to musisz dokonać wyboru dekodera, zaletą tej opcji jest oczywiście pełna swoboda edycji kanałów  (programów ) i ich kolejności ... ale poza wyborem marki produktu, wiąże się to również z wyborem takiego sprzętu który nie dość. że spełnia Twoje oczekiwania, to spełnia również konkretne wymagania techniczne Operatora platformy cyfrowej, począwszy od najważniejszego, czyli systemu cyfrowego kodowania. Obecne, polscy Operatorzy platform cyfrowych używają :

SECA Mediaguard ( CYFRA +)



To system dostępu warunkowego dla telewizji cyfrowej, opracowany przez SECA (Société Européenne de Contrôle d'Acces), a obecnie Nagra France. Mediaguard pojawił się na europejskim rynku w 1996 roku. Jest również wykorzystywany w Środkowej i Wschodniej Azji. Mediaguard jest używany przez Canal+, stąd jego obecność u operatora Cyfry+ ( w unowocześnionej wersji 2.) W Europie używany także przez TV Vlaanderen Digital (kraje Beneluxu), Dfree i Mediaset (Włochy) oraz GlobeCast. Producenci sprzętu, którzy dysponują licencją pozwalającą im bezpośrednio korzystać z tego systemu to m.in.: Ferguson, Hitachi, Humax, JVC, Kenwood Electronics, Nokia, Pace Micro Technology, Philips, Pioneer Corporation, Sagem, Samsung Electronics, Sony, Strong, Thomson, Toshiba. System Mediaguard został złamany pod koniec lat 90., podobno przez konkurenta, czyli NDS Group, co doprowadziło do cyklicznej wymiany kart abonenckich, począwszy od 2002 roku. Jednostka deszyfrowująca jest albo trwale wbudowana do odbiornika, albo dostępna jako dedekowany, obsługujący tylko ten system CAM (z ang. Conditional Access Module) czyli moduł dostępu warunkowego (w tym przypadku tzw. CAM Cyfry +) Moduł to po prostu metalowa wsuwka ze szczeliną na kartę, który to komplet musimy wsadzić do tunera - UWAGA ! - tuner musi być wyposażony w specjalne gniazdo tzw. slot CI lub CI + ( ang. Common Interface ) ( więcej modułów CAM - kliknij obrazek poniżej )

Ważne !

Karty Cyfry + są poprawnie dekodowane zarówno w czytnikach kart większości dekoderów, a także, w dedykowanych modułach dostępu warunkowego !

Nagravision 3 ( Cyfrowy Polsat )

Istnieją cztery wersje Nagravision, które są powszechnie używane w TV satelitarnej, po pierwsze Nagravision, drugi system znany jako Nagravision Cardmagedon, następnie Nagravision Aladin oraz Nagravision Merlin. Nagravision Cardmagedon i Aladin znane są pod umowną nazwą Nagravision 2. Są one często ze sobą mylone, a stosowane określenie Nagravision 2, tak naprawdę nie ma uzasadnienia technicznego. Nagravision Cardmagedon jest specyficzną kombinacją Nagravision Aladin i Mediaguard SECA 2. Natomiast Nagravision Merlin jest również znany jako Nagravision 3 i używany jest właśnie przez Cyfrowy Polsat. Jednostka deszyfrowująca jest albo trwale wbudowana do odbiornika, albo dostępna jako moduł dostępu warunkowego ( CAM Polsatu), lub jako jeden z wielu systemów szyfrowania obsługiwany przez CAM tzw. uniwersalny.

Jako ciekawostkę należy wspomnieć, że właścicielem tego systemu jest Kudelski Group, której założycielem jest nasz rodak, Stefan Kudelski, szwajcarski elektronik i wynalazca polskiego pochodzenia, twórca serii studyjnych magnetofonów Nagra, znanych zapewne (niestety, na ogół tylko ze słyszenia) starszym czytelnikom tego poradnika.

Ważne !

Karty Cyfrowego Polsatu są poprawnie dekodowane wyłącznie w dekoderach Polsatu - Operator oficjalnie wycofał się z dystrybucji modułów dostępu warunkowego !

Conax (Grupa ITI - czyli Telewizja N oraz TnK - Telewizja na Kartę )

Właścicielem systemu Conax jest firma Conax AS. Wczesne wersje systemu szyfrowania posiadały błędy, które pozwalały na nielegalny odbiór kodowanych programów. Obecna wersja jest jedną z lepszych metod szyfrowania sygnału, wykorzystywaną przez operatorów telewizji cyfrowej. W przypadku TnK SD ( standard definition ) sprzedawana jest sam karta, wkładana bezpośrednio do czytnika dekodera. Działa w większości dostępnych na rynku tunerów.

( kliknij na obrazek i zobacz więcej ... )

Ważne !

Karty abonementowe Telewizji N są poprawnie dekodowane wyłącznie w dekoderach Telewizji N, opcja korzystania z modułu dostępu warunowego istnieje tylko dla TnK HD nCAM

( kliknij na obrazek i zobacz więcej ... )

Napisz recenzję produktu który kupiłeś lub opisz swoją instalację. Jeśli nasz Poradnik okazał się przydatny, będziemy bardzo wdzięczni

za wpis do Księgi Gości - jeśli nie, to tym bardziej !

Chcemy wiedzieć, co musimy poprawić :-)

 

ankieta

ANKIETA


Dane ankietowanego
 
1. Podaj swój email

Jesteśmy bardzo zainteresowi opinią Państwa, zwłaszcza na

temat przydatności naszego Poradnika ! Będziemy

wdzięczni za wszelkie uwagi !

Pytania ankiety
 
1. Jak podoba Ci się nasza strona ?
  bardzo dobra
  przeciętna
  słaba
2.Wymień wady i zalety naszej strony ( napisz jej krótką recenzję )

Wysłanie ankiety przeniesie cię na stronę z jej wynikami !

    

Aby spełnić Państwa oczekiwania współpracujemy z :

( kliknięcie na obrazki poniżej przeniesie Cię na strony firmowe )

 

 

Thank you for visiting

www.poradnik.orgs.pl

All Rights Reserved

by marwal 2011

Informacja o wyłączeniu z odpowiedzialności. Informacje i związane z nimi materiały publikowane na tych stronach są prywatnymi opiniami autora serwisu. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej wiążącej prawnie lub technicznie porady ani rekomendacji, w rozumieniu jakichkolwiek przepisów, a zwłaszcza regulaminów świadczenia usług jakichkolwiek Instytucji bądź Firm prywatnych. Autor serwisu przykłada ogromną wagę do opublikowanych treści, ale nie bierze odpowiedzialności za to, jak wiedza w nich zawarta jest lub będzie wykorzystywana. Użytkownik serwisu podejmuje wszelkie decyzje na własną odpowiedzialność i ryzyko. Wszelkie dane zawarte na stronach internetowych Poradnika mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą być uznawane za ofertę w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Wszelkie zdjęcia, rysunki, wykresy, informacje techniczne i inne dane dotyczące produktów zamieszczane na stronach internetowych Poradnika, stanowią jedynie ogólną i przykładową ich charakterystykę i mogą się różnić od rzeczywistych produktów dostarczanych przez Firmy handlowe. Przedruk niewielkich fragmentów tekstu opublikowanego na tych stronach jest dozwolony, pod warunkiem jasnego przypisania źródła w postaci bezpośredniego linku do materiału (np. http://www.swiatcyfrowejtelewizji.republika.pl lub http://www.poradnik.orgs.pl). Niniejsze strony i ich treści stanowią własność Autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstów w części lub w całości możliwe jest po uzyskaniu zgody Autora. Oświadczam jednocześnie, że linki do innych stron internetowych, umieszczone na stronach Poradnika, nie wywierają żadnego wpływu na kształt i zawartość oryginalnych stron. Nie ponoszę więc żadnej odpowiedzialności za treść i zawartość stron, do których prowadzą linki umieszczone na niniejszych stronach. To oświadczenie zachowuje ważność dla całej zawartości stron internetowych, do których prowadzą wszelkie zamieszczone tu banery i linki.