UŁOŻENIE KRZYŻA   UPORZĄDKOWANIE KRZYŻA   ROGI - część I
 
 
 
   
Po ułożeniu krzyża sytuacja powinna wyglądać tak: ale to jeszcze nie koniec, bo cztery klocki tworzące krzyż muszą się zgrać z kolorami na sąsiednich ściankach. Taką docelową sytuację pokazuje rys. 2 (ścianki pomarańczowa i biała są wyciągnięte na widok):

Poprzez obrót ścianki z zielonym środkiem można doprowadzić każdy krzyż do jednej z trzech sytuacji. Pierwsza z nich, najkorzystniejsza, to takie wzajemne położenie tych czterech klocków, że każdy znajdzie się od razu na swoim miejscu (vide rys. 2). Taka sytuacja czasem się zdarza, częściej jednak mamy do czynienia z koniecznością uporządkowania krzyża.
 

Druga z możliwych sytuacji wygląda tak, że jeden klocek trafia na swoje miejsce, a trzy pozostałe nie. Na rys. 3 klockiem na swoim miejscu jest zielono-czerwony (u dołu), natomiast z pozostałych trzech najdłuższą drogę do przebycia (przez środek, stąd ta strzałka) ma klocek zielono-żółty. Dla tego kierunku strzałki właściwą sekwencją ruchów jest
 

Widok od ścianki zielonej (centralny klocek). U dołu ta z czerwonym środkiem.
 
Strzałka może też mieć przeciwny zwrot, jak na rys. 4. W zasadzie jest to ten sam przypadek, bo od strzałki w lewo do strzałki w prawo da się przejść jednym ruchem i spojrzeniem na kostkę z innej strony, niemniej warto przećwiczyć również taki wariant, zwłaszcza że podobnie jak strzałka jest on tylko lustrzanym odbiciem.

Widok od ścianki zielonej (centralny klocek). U dołu ta z czerwonym środkiem.
 
Kolejna możliwość, w której nie będziemy się dopatrywać osobnej sytuacji, to taka, gdy na swoim miejscu znajdą się dwa klocki z krzyża, ale nie naprzeciwległe (rys. 5). W takim wypadku wystarczy obrócić ściankę z zielonym środkiem o 90° w dowolną stronę, i wtedy albo żółty, albo pomarańczowy stanie się jedynym na swoim miejscu (po spojrzeniu na kostkę z innej strony będziemy mieć przypadek pokazany na rys. 3 lub na rys. 4).
 

Wreszcie sytuacja trzecia, najbardziej niewdzięczna, zdarza się wtedy, kiedy to na swoich miejscach znajdą się tylko dwa klocki z krzyża, ale tym razem ustawione naprzeciwlegle (rys. 6). Obrót ścianką z zielonym środkiem nic tu nie da. Trzeba wstępnie wykonać powyższą sekwencję ośmiu ruchów po to tylko, by sprowadzić ten niekorzystny układ do sytuacji znanej już z rys. 3 lub 4 (przy czym nie jest istotne, jak się mają poszczególne klocki krzyża do miejsc swoich przeznaczeń). Dopiero drugi przebieg tej ośmioruchowej sekwencji, już z zastanowieniem, uporządkuje krzyż.
 
Następny rozdział:
ROGI - CZĘŚĆ I