CZYTAMY, SŁUCHAMY, PATRZYMY

PRO PUBLICO BONO opracował Zygmunt Ryznar

MALARSTWO

Jest kilku malarzy, którzy od dawna mnie emocjonalnie i estetycznie interesują. Należą do nich między innymi Goya i El Greco. Można zadać pytanie - dlaczego tworzę witryny o nich skoro można bez problemu znaleźć ich obrazy i życiorysy w internecie ? Chciałem koniecznie przekazać swoje osobiste wrażenia i wybór ulubionych obrazów, a to też z tego powodu, że miałem szczęście je ogladac w takich muzeach jak Prado w Madrycie, katedra w Toledo, Muzem Sztuk Pięknych w Budapeszcie, National Gallery of Art w Waszyngtonie, Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku etc. I to oglądać nie w trybie wycieczkowym, lecz spokojnie, jakby prywatnie wchłaniać - czasem z nawrotami czyli kilkakrotnie- to co z nich emanowało.
W krótkich notkach nie komentuję obrazów - jakie są każdy widzi i odbiera swoim sposobem odpowiednio do własnej wrazliwości i zaawansowania estetycznego. Zwracam uwagę głównie na istotne fakty zycia twórców, gdyż wtedy lepiej można zrozumieć ich twórczość.

Jeszcze inna sprawa. Sztuka (malarstwo, poezja, muzyka) dawała mi przeciwwagę tak absorbującemu zawodowi jakim jest informatyka. Dzieki temu miałem tzw. zrównoważone życie.

Tworzenie tych witryn to też podążanie drogą własnego rozwoju. Przykładowo, aby napisać parę zdań o El Greco i F.Goyi przeczytałem kilka prac-albumów no i odwiedziłem parę znakomitych muzeów.

  

POEZJA

 • Poezje z mojego zycia

 • MUZYKA

    

  INNE

  Link do strony Zygmunta Ryznara poświęconej życiu: "house of life & happiness"                        
  Link do kolekcji witryn Zygmunta Ryznara                        
  Link do witryny Zygmunta Ryznara:"ITpedia-kompendium informatyki"