Drekoty to: Ola Rzepka / Natalia Pikuła / Izolda Sorenson

Drekoty to zespół muzyczny założony w 2011 roku przez perkusistkę Olę Rzepkę, który obecnie współtworzą Natalia Pikuła oraz Izolda Sorenson. Debiutanckim wydawnictwem zespołu była EPka Trafostacja promowana piosenką Masłem. Aktywność koncertową Drekoty rozpoczęły od nagrody za najlepszą polską piosenkę na Festiwalu Gramy 2011. Potem były koncerty u boku Evangelisty, Julii Marcell, Pustek czy Paristetris i obecność na kilku składankach, m.in. Offensywa 4 i Sealesia 2. Pod koniec 2012 roku pojawiła się debiutancka, pełnowymiarowa płyta zespołu zatytułowana Persentyna. Wydawnictwo znalazło się w czołówce podsumowań muzycznych w zakresie muzyki alternatywnej. Zespół ma na koncie kilkadziesiąt koncertów klubowych, a także wystąpił na najważniejszych polskich festiwalach (m.in. Off Festival, Opener, Męskie Granie).  

Drekoty od początku konsekwentnie poruszają się poza jakąkolwiek systematyką gatunkową. Z trudności zakwalifikowania muzyki Drekoty uczyniły swoje oręże, a ich gatunkiem stał się brak gatunku. Bazowe instrumentarium zespołu to perkusja, klawisze i trzy przeplatające się wokale.

"To jest wyjątkowa muzyka - poetycka, inteligentna, a zarazem dzika, surowa. Na płycie zrealizowana z pietyzmem, na żywo wykonywana z impetem. Błyskotliwa, porywająca, zastanawiająca. Brawo."
(Piotr Lewandowski, PopUpMusic)

"Ambitna, oryginalna i niepospolita. W całości po polsku. Kiedy ostatnio widzieliście tyle pozytywnych epitetów w opisie jednej płyty?"
(Marcel Fraczek, We are from Poland!)

“Persentyna to punkowa muzyka współczesna. Punkowa z powodu energii i dezynwoltury, muzyka współczesna – ze względu na przemyślane formy kompozycji, panowanie nad materią muzyczną, otwartość na eksperymenty, czy partie pianina.”
(Łukasz Folda, PopUpMusic)

"Drekoty są zjawiskiem, jakie zdarza się raz na kilka lat. Poza skalą."
(Jacek Świąder, Gazeta Wyborcza)

„Widziałem Drekoty po raz pierwszy, ale nie mam wątpliwości że to jeden z najlepiej prezentujących się na scenie polskich zespołów”
(Jakub Knera, Nowe Idzie od Morza)

„Jeden z najbardziej oryginalnych debiutów ostatnich lat na polskiej scenie. Wydały niedawno debiutancką płytę „Persentyna”, która wszystkich zachwyca, ale nikomu nie udaje się jej opisać.”
(Off Festival)