PORADNIK KLIENTA

 

*

*



*

więcej ...

*

*

*

 

Poradnik Klienta

FAQ - Słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Na podstawie naszych doświadczeń i stale powtarzających się pytań uruchamiamy ten dział, aby ułatwić Państwu zapoznanie się z możliwościami, które otwierają przed nami cyfrowe technologie. Znajdą tu Państwo przystępne wyjaśnienie podstawowych pojęć, znajomość których pozwola na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i usług, naszą ambicją jest bowiem zaoferowanie takich rozwiązań, które spełnią wszelkie Państwa oczekiwania.

Zapraszamy...

Co to jest splitter i do czego służy ?

 

Słowo SPLITTER z ang. split znaczy podzielić - ogólnie rzecz biorąc w elektronice jest to nazwa każdego urządzenia służącego do podziału/rozdzielenia sygnału.


W telewizji satelitarnej najczęściej stosuje się tzw. card splitter. Jest to aktywne urządzenie pozwalające rozdzielić sygnał z uprawnieniami do odbioru karty abonenckiej na kilka dekoderów. W zależności od urządzenia, sygnał z karty rozdzielany jest za pomocą kabla ( przewód telefoniczny - linka KP4 albo skrętka komputerowa ) lub poprzez Wi-Fi ( bezprzewodowo ).

 

Zasada działania CARD SPLITTERA jest zbliżona do tej na jakiej działają popularne urządzenia do rozdziału internetu na wiele komputerów w domu (tzw. routery). Zestaw CARD SPLITTERA składa się z jednostki głównej ( serwer ) do której wkladana jest karta abonencka platformy oraz elektronicznych kart klienckich, które umieszczane są zamiast karty abonenckiej w czytnikach kart poszczególnych dekoderów w domu.

Splittery współpracują w zasadzie ze wszystkimi cyfrowymi tunerami satelitarnymi, kablowymi, naziemnymi i modułami CI kompatybilnymi z Conax ( TNK SD ), CryptoWorks, Irdeto, MediaGuard ( CYFRA + ), Viaccess. Bardzo nieliczne przypadki braku możliwości współpracy splittera z dekoderem spowodowane są najczęściej brakiem kompatybilności na poziomie sprzętowym ( dotyczy bardzo starych dekoderów ) lub na poziomie programowym i sprzętowym równocześnie ( świadome działanie Operatora ) czego przykładem jest poniższy dekoder dystrybuowany przez Cyfrę. Jeśli zatem planujesz korzystanie ze splittera zawsze upewnij się, że dekodery które już masz lub zamierzasz mieć poprawnie obsługują to rozwiązanie, zwłaszcza jeśłi otrzymasz od Operatora uprzejmy list z propozycją zakupu na własność lub wymiany dekodera na nowszy !

 


W odróżnieniu od reklamowanej przez inne płatne platformy  "usługi multiroom " rozwiązanie to nie skutkuje kolejnymi, dodatkowymi i comiesięcznymi opłatami za korzystanie z niego, a zakup nie wymaga zawierania kolejnych umów ani opłacania wielu abonamentów telewizji płatnej.
Dodatkowo CARDSPLITTER umożliwia niezależny dostęp do pełnej oferty wykupionego pakietu telewizji płatnej nawet na 8 telewizorach, a nie tylko 2 jak ma to miejsce w przypadku płatnej usługi multiroom sprzedawanej przez platformy cyfrowe.

 

Jeśli byłeś uważnym czytelnikiem pierwszej strony naszego PORADNIKA, to już wiesz, że niezależnie od oferty programowej każdej z platform cyfrowych, należy również bardzo dokładnie rozważyć wszystkie aspekty techniczne - bo jeśli np. interesuje Cię niezależny odbiór na paru odbiornikach w Twoim domu ( gdzie każdy, niezależnie ogląda, w swoim pokoju, interesujący go program ) to pamiętaj, że, CYFRA+ jest jedynym operatorem na polskim rynku, który nie sparował swoich kart z dekoderem ! Poniżej opiszemy jakie są tego praktyczne skutki.

 

Podstawową zaletą braku parowania kart abonenckich jest fakt, że karty Cyfry + działają poprawnie na prawie dowolnym dekoderze możliwym do kupienia na wolnym rynku. W przypadku pozostałych Operatorów ( Telewizja N czy POLSAT CYFROWY), ich karta działa tylko i wyłącznie w dekoderze, który otrzymujesz przy podpisaniu umowy. Nawet, jeśli masz ( Ty lub Twoja rodzina ) identyczny dekoder od tego samego Operatora, to z powodu parowania karty z dekoderm ( blokada ) nie będzie on działałał z inną, niż przypisana do niego karta !

 

Opcja nr 1

 

Opisana powyżej zaleta przenosi się również na opcję opcję multiroom Cyfry + , która jest z punktu widzenia Klienta, rozwiązany najbardziej atrakcyjnie spośród ofert wszystkich polskich Operatorów platform cyfrowych, ponieważ otrzymujesz do jednego abonamentu, dwie pełnowartościowe , niezależnie działające karty abonenckie, które możesz wykorzystać wedle swojego uznania ... a to znaczy na przykład, że umawiasz się z kimś zaufanym czy członkiem swojej Rodziny i kupując nawet najdroższy pakiet Cyfry, możesz dokupić drugi dekoder od Cyfry+ lub dowolnie wybrany z półki sklepowej, który działa niezależnie w drugiej lokalizacji ( czyli u tego kogoś ) a cenę abonamentu i wszelkie inne koszty dzielisz na dwa ... co oznacza, że ten drogi pakiet już nie jest tak drogi jak Ci się wydawało !

 

Opcja nr 2

 

Analogiczna sytuacja wystąpi również wtedy jeśli chcesz mieć w swoim domu dwa niezależnie działające dekodery - np. w salonie i sypialni. W tej sytuacji również możesz wykupić opcje multiroom, co aktualnie kosztuje dodatkowe 10 PLN miesięcznie ... ale tu już otwierają się inne możliwości ! Jak już wiesz z lektury powyższego tekstu opcja multiroom jest płatna - jeżeli przyjmiemy proste wyliczenie: 10 PLN x 19 miesięcy obowiązywania Umowy to Twój koszt wyniesie 190 PLN plus koszt zakupu lub dzierżawy dekodera. Wtedy warto już rozważyć zakup card splittera który w najprostszej wersji przewodowej ( na 2 dekodery ) kosztuje 150 PLN i jest Twoją własnością !

 

Opcja nr 3

 

Podobnie jak w sytuacji opisanej powyżej, czyli kiedy masz jedną kartę C+ oraz kilka ( np. osiem ) dekoderów cyfrowych rozmieszczonych w różnych pomieszczeniach Twojego domu lub mieszkania i chcesz aby inni domownicy, w tym samym czasie, mogli oglądać niezależnie swoje ulubione kanały z jednego wykupionego pakietu cyfrowego, to właśnie card splitter jest rozwiązanie dla Ciebie !

 

 

Dość ważna uwaga !

 

Zawsze zalecamy zakup gotowych patchcordów komputerowych lub telefonicznych o odpowiedniej długości ( a mamy w ofercie patchcordy od 1 metra do 20 metrów ) z jednej prostej przyczyny. Są one wykonane i zawsze testowane w procesie produkcji przez automaty, co eliminuje wszelkie błędy wykonania. Ponieważ mamy jednak świadomość, że nie zawsze da się użyć przyłączy z zamontowanymi już wtykami modularnymi, więc poniżej zamieszczamy opis wykonania niezbędnych nam połączeń !

 

Oczywiście w przypadku splitterów przewodowych konieczne jest zarobienie odpowiednich wtyków modularnych po odmierzeniu odpowiednich odcinków przewodów. W przypadku klasycznej linki telefonicznej będą to wtyki RJ11 czyli 6p4c ( i w takie właśnie gniazda są wyposażone splittery ) lub wykorzystując skrętkę komputerową musimy zastosować kabelek przejściowy z wtykiem RJ45 ( jeżeli podłączamy się do gniazda komputerowego ! ) Jeżeli jednak korzystamy tylko ze skrętki komputerowej nie podłączonej do gniazda abonenckiego wtedy zarabiamy na niej bezpośrednio wtyk RJ11 - zawsze - w przypadku każdej z wtyczek korzystamy z 2 par pinów wtyczki zarobionych 1:1 czyli bez przeplotu ( nie crossowanych ). RJ11 to inaczej wtyk modularny 6p4c ( 6 pozycji 4 contacty )

 

 

Korzystając z okazji i odpowiadając na częste pytania przedstawimy teraz sposób zarabiania przyłączy sieciowych, lub jak niektórzy mówią kabli internetowych. Trzymając się oryginalnej terminologii jest to - Patchcord lub Patch cord - czyli przewód przyłączeniowy o potrzebnej nam długości, służący do przesyłania sygnałów elektrycznych lub optycznych. Najczęściej jest on kojarzony z sieciami komputerowymi zbudowanymi na skrętce kategorii 5e. Jest to po prostu 8 żyłowy przewód zbudowany najczęściej ze skręconych linek ( to ze względu na elastyczność ) lub drutów połączony według schematów które przedstawiamy poniżej. Są także patchcordy służące do łączenia osprzętu optycznego (patchcord optyczny - światłowód ) oraz do łączenia osprzętu audio/wideo.

 

Jak jest napisane powyżej patchcord jest przyłączem sieciowym, czyli należy rozumieć, że sieć Ethernet jest zbudowana na skrętce składającej się z drutu i zakończona gniazdami sieciowymi ( podobnie jak sieć elektryczna ! ) w wersji natynkowej lub podtynkowej, natomiast patchcord służy wyłącznie do połączenia jakiegoś urządzenia ( komputera, dekodera czy telewizora ) ze wspomnianym gniazdem ! I stąd właśnie w nazwie słowo przyłącze, zamiast kabel. Natomiast życie jest życiem i najczęściej w amatorskich domowych sieciach pomijamy gniazda sieciowe, łącząc urządzenia z wykorzystaniem switcha lub bezpośrednio ze sobą ... o czym napiszemy trochę później.

 

Po zdjęciu zewnętrznej (  na ogół szarej ) izolacji, na wygodnej dla układania długości (np. 2 - 3 cm) rozplatamy przewody i układamy je w kolejności pokazanej na zdjęciu ( dla naszych rozważań przyjmujemy najczęściej używany schemat EIA 586 B ). Kiedy ułożymy już przewody wg. schematu kolorów, obcinamy ich nadmiar, tak aby wystawały około 1 cm na zewnątrz osłony. Na tak przygotowany przewody zakładamy końcówkę RJ-45, pilnując, aby każdy z przewodów we właściwej kolejności trafił na swoje miejsce w końcówce i dochodził do końca wtyczki !!! 

 

Oczywiście, nie zdejmujemy !!! izolacji z wewnętrznych przewodów, bo właśnie podczas zaciskania " nożyki " czyli piny przebijają powłokę i wchodzą w druty lub plecionkę ( linkę ) kabla wielożylowego. Dzięki temu powstaje kontakt elektryczny z przewodnikiem miedzianym.

 

Istnieje wiele typów wtyków modularnych, najtańsze i dlatego najczęściej używane są - tzw. do drutu - gdzie występy nożyków ( pinów ) do montażu przewodników jednożyłowych (czyli właśnie do drutu) są trochę rozwiedzione na boki. Jakkolwiek trudno to zobaczyć gołym okiem, to jeśli wiemy czego szukamy - jest to jednak możliwe ! Podczas wykonania zakończenia kabla końce pinów przecinają izolację i " obejmują " żyłę, zapewniając kontakt. Wtyki modularne RJ45 do drutu są teoretycznie bardziej "uniwersalne", co pozwala na ich zastosowanie zarówno z drutem jak i linką ( plecionka ). Nie chcę się na ten temat zbytnio rozpisywać ... ale : powinno się zawsze zarabiać odpowiednie dobrane wtyki RJ45, dlatego, że zarabiając przewody z linki, mamy pewność, że nóżki czy nożyki ( po prostu ostre zakończenia pinów )do rzeczonej linki, jako do miększego materiału, raczej zawsze się wbiją, a w drut już niekoniecznie !  Dlatego do drutu winno się używać wtyczek dedykowanych, tak, żeby został niejako opleciony dwoma lub trzema widełkami (to już w zależności od rodzaju wtyku )

 

Ważne ! Patrząc na zdjęcia zwróć uwagę na sposób ustalania kolejności pinów. Kładąc wtyczkę zatrzaskiem do dołu -zatrzask jest otoczony kółkiem na obrazku poniżej - pin nr 1 to pierwszy pin od lewej strony patrząc na wtyczkę od strony z pinami ( czyli patrząc od góry ) i od tyłu wtyczki ( tył wtyczki to oczywiście miejsce - czworokątny otwór - gdzie wkładamy zarabiane przewody )

 

Przyjrzyj się uważnie raz jeszcze schematowi EIA 568 B i zwróć również uwagę na fakt, że numeracja pinów pary odwróconych tyłem do siebie wtyczek stanowi lustrzane odbicie - zatem wtyczki z dwóch stron kabla postaraj się zarabiać w jednakowej pozycji, tak aby PIN 1 pierwszej wtyczki odpowiadał PIN-owi 1 drugiej wtyczki, a nie został zarobiony w parze: PIN pierwszy ( 1 ) z PIN-em ósmym ( 8 ) !!!

 

     

 

 

Najczęściej używany jest typowy patchcord czyli przewód zwykły - prosty - (straight-through), używany do łączenia komputerów lub innych urządzeń posiadających interfejs sieciowy ( np. dekodery SAT ) z urządzeniami aktywnymi ( huby, switche, routery itp. ). Przygotowanymi w opisany sposób kablami możemy łączyć oraz rozbudowywać sieć poprzez przyłączanie kolejnych urządzeń. Długość połączenia nie może przekraczać 100 metrów, co w większości przypadków w zupełności wystarcza.

 

 

Nieco inaczej postępujmy w przypadku spinania dwóch urządzeń czyli kiedy budujemy najprostszą najprostszą z możliwych sieci, czyli składającą się tylko np. z dwóch komputerów lub dwóch dekoderów np. telewizji N ( bez żadnych aktywnych urządzeń pośredniczących ) Wynika to z faktu, iż w skrętce do wysyłania ramek używana jest jedna, a do odbierania druga para przewodów. Cztery pary przewodów składające się na skrętkę masz oznaczone na rysunku powyżej literkami PR.

Bezpośrednie połączenie dwóch kart sieciowych zwykłym kablem służącym do łączenia z koncentratorem (patch-cord cable) miałoby taki skutek, że obydwa urządzenia oczekiwałyby nadejścia ramek na jednej i tej samej parze przewodów. Dlatego jeżeli chcemy połączyć dwa urządzania z pominięciem koncentratora, musimy zaopatrzyć się w specjalnie skrzyżowany kabel (skrosowany z przeplotem ), który ma zamienione miejscami dwie pary przewodów ( cross-over cable) wg. schematu poniżej. Sygnał nadawany przez kartę sieciową jednego komputera na stykach 1 i 2 dociera do styków 3 i 6 karty w drugim urządzeniu.

 

 

W dużym uproszczenia możemy przyjąć, żę sieć Fast Ethernet pozwala na osiągnięcie prędkość transmisji sięgającej 100Mbit/s, czyli dziesięciokrotnie większej szybkość niż w standardzie Ethernet. Pamiętaj, z sieć ethernet może działać również na 2 parach skrętki, ale wtedy prędkość jest na ogół ograniczona do 10Mb  z powodu braku par ekranujących, co zresztą nie jest żadną przeszkodą do korzystania z Internetu ! a nawet przesyłania danych ( np. filmów ) przez tak skonfigurowaną sieć !

 

Uwaga ! Jeśli karty są ustawione w tryb auto-negocjacji to najprawdopodobniej nie będą w stanie wynegocjować prędkości, więc jeśli wystąpią problemy z połączeniem, ustaw karty ręcznie, o ile to możliwe, w niższy tryb na : 10Base-T Full Duplex lub 10Base-T.  I jeszcze jedna uwaga - jeśli korzystamy z zasilania dla jakiś urządzeń np. kamer, po skrętce ( tzw. PoE Power over Ethernet ) to nie zamieniamy par 4 i 5 oraz 7 i 8. A tak naprawdę końcówki zasilania PoE łączymy wyłącznie kablem Ethernet  " prostym " (bez przeplotu, krosowania). Inny układ żył grozi po prostu uszkodzeniem portu Ethernet Access Pointa lub routera.

 

 

Mała, ale dobra praktyczna rada: Zważywszy na naprawdę niskie ceny ( od 40 do 60 PLN ) urządzeń aktywnych czyli switchy czy routerów z wbudowanymi switchami, rekomendujemy budowę nawet najprostszej sieci, właśnie z wykorzystaniem tych urządzeń. Po pierwsze: zważywszy na to, że używamy w całej naszej sieci jednakowych ( czyli nie crossowanych ), patchcordów, porządkuje to strukturę sieci i pozwala na jej dalszą bezproblemową rozbudowę zapewniejąc jenocześnie kontakt z siecią Internet ! Po drugie: aktywne urządzania pozwalają nam na zarządzanie siecią, a po trzecie: potrafią automatycznie eliminować nieuchronnie występujące konflikty i inne mniejsze lub większe nieszczęścia sieciowe, szczegółowym opisem których w tym miejscu nie będziemy się zajmować...  jednak, jeśli jesteś dociekliwy, przeczytaj poniższy opis :

Każdy lub prawie każdy taki przełącznik jest urządzeniem dla użytkowników domowych i małych instytucji. Na ogół są zgodne nie tylko ze standardami IEEE 802.3/802.3u 10/100 Mb/s, ale także obsługują transmisję w trybie full duplex. Funkcja full duplex umożliwia podwojenie przepustowości każdego portu sieciowego. Stosowane są do podłączenia z serwerem lub łączenia z innymi przełącznikami lub routerami. Maksymalna przepustowość na każdym porcie może osiągać wtedy do 200 Mb/s.



Wykorzystanie pełnej prędkości kabla i kontrola przepływu


Przełączniki posiadają nieblokującą architekturę przełączającą store-and-forward, zapewniając sieci połączenia z maksymalną prędkością. Urządzenie dostosowuje kontrolę przepływu do trybu full duplex oraz wstecznie - w razie potrzeby - do trybu half-duplex, w celu zapewnienia poprawnego przepływu danych i zapobieżenia utracie danych, zatem można je stosować w sieciach o wysokiej przepustowości umożliwiając maksymalną wydajność i niezawodność.



Automatyczne wykrywanie prędkości i rodzaju przewodu

Obsługują podłączanie PnP (Plug & Play) oraz funkcję auto-MDI/MDI-X pozwalającą zapomnieć Ci o problemie połączeń "na wprost" lub "na krzyż". Przełącznikami takimi można połączyć komputery i inne urządzenia sieciowe bez żadnej konfiguracji, czyli można użyć prostego lub skrosowanego przewodu oraz podłączać urządzenia działające z prędkością 10 lub 100 Mb/s do przełącznika. Przełącznik automatycznie wykryje właściwy przewód oraz automatycznie dostosuje prędkość połączenia do danego urządzenia.

 

Podsumowując, użycie switcha pozwala nam to uniknąć naprawdę wielu czasochłonnych problemów związanych z konfiguracją i eksploatacją naszej mniejszej czy większej sieci !!!


Oszczędzanie energii


Tryb oszczędności energii nowej generacji zastosowany w przełączniku pozwala ograniczyć zapotrzebowanie na energię elektryczną.

 

Dodatkowo, w przypadku np. konfiguracji multiroomu platformy N zyskujemy jednocześnie możliwość podłączenia dekoderów do internetu ( o ile oczywiście switch jest również podłączony do routera internetowego ! ). Zważywszy na prostotę urządzania, nie ma większego znaczenia firma czy marka zastosowanego urządzania. Pamiętajmy jednak, jak już wielokrotnie to podkreślaliśmy, o zasadzie nadmiarowości przy wyborze ilości portów czyli gniazd RJ45. Najczęściej switche oferowane są w konfiguracji 5 lub 8 portów.

 

 

 

Zestaw narzędzi typu : każdy chłopak mieć powinien !

 

Zaciskarka do wtyków modularnych typów: 8P8C/RJ45, 6P6C/RJ12, 6P4C/RJ11. Narzędzie pozwala na obcinanie, zaciskanie i obrabianie kabli telefonicznych i sieciowych.

 

Żeby sprawdzić ( i to koniecznie !!! ) to co zrobiliśmy, potrzebny nam będzie tester kabli telefonicznych RJ11/RJ12 oraz kabli sieciowych RJ45 - STP/FTP/UTP.

 

Wykorzystując wszystkie powyższe opisy i gniazdo końcowe multimedialne RTV-SAT/RJ11/RJ45 ONYX możesz teraz podłączyć swój dekoder lub telewizor do sieci  za pomocą gniazda RJ45 zarobionego tylko na 2 parach skrętki komputerowej i swobodnie korzystać z Internetu. Jednocześnie możesz podłączyć splitter korzystając z gniazda RJ11, a wszystko to za pośrednictwem tylko jednego kabla ( skrętka komputerowa kat5 e ).

 

Zobacz na YouTube filmik :

Jak zrobić kabel ethernetowy

Zobacz też artykuły :

Budujemy domową sieć LAN

 

Budowa domowej sieci LAN - podstawy


Ważne !

 

Pamiętaj, że jeśli chcesz oglądać programy CYFRY + z jednego abonamentu poprzez rozdzielenie uprawnień karty abonenckiej na wiele pomieszczeń, to w każdym pomieszczeniu musisz mieć zainstalowany osobny dekoder ! Nie istnieją tego typu urządzenia dla platform Cyfrowego Polsatu, Telewizji N, Telewizji N na kartę HD i Telewizji TP - wszystkie te platformy przypisują karty do dekoderów ( nazywamy to parowaniem ) tworząc z nich nierozerwalne - sparowane - zestawy.

 

Zasada jest prosta - każdy kolejny telewizor jest podłączony do kolejnego dekodera !

 

Pamiętaj również, że opisywane tutaj urządzenia ( splittery ) służą tylko i wyłącznie do rozdziału uprawnień Twojej karty abonenckiej. Najczęściej popełnianym błędem jest przekonanie, że splitter umożliwia również przeniesienie ( rozgałęzienie ) sygnału satelitarnego z konwertera zamocowanego w czasy satelitarnej. Tak oczywiście nie jest ! Każdy dekoder ( odbiornik ) satelitarny musi być podłączony do konwertera lub instalacji multiswitchowej, tak aby miał swój, niezależny sygnał antenowy !

Oczywiście nie oznacza to, że mając np. 8 dekoderów musisz mieć 8 anten satelitarnych !

Jak więc to zrobić ?

Odpowiedź na to pytanie znajduje się w działach :

 

Uwaga !

 

Pamiętaj, że podstawowym warunkiem poprawnego działania całego zestawu Twoich urządzań jest zawsze aktualna wersja ich oprogramowania. Ta uwaga dotyczy zarówno dekoderów jak i i samego card splittera. Dlatego regularnie sprawdzaj w internecie na stronach Producentów sprzętu dostepność nowych wersji softu do nich. W przypadku dekoderów CYFRY + zawsze pozwalaj na ich automatyczną aktualizację !

 

W przypadku zakupu kolejnych kart do zestawu który już posiadasz koniecznie zadbaj, by wszystkie urządzenia miały jednakową wersję oprogramowania !

 

W niektórych dekoderach ( np. Fergusony z serii ARIVA ) dla lepszego dopasowania splittera istnieje możliwość zmiany taktowania karty z 6 MHz na 3,6 MHz.

Serwer z oryginalną kartą abonencką nie musi stać obok dekodera - może być umiejscowiony w dowolnym miejscu instalacji - nawet na poddaszu, jeśli jest taka potrzeba. W przypadku urządzeń bezprzewodowych jest wręcz zalecana przez Producentów odległość rzędu paru czy parunastu metrów z powodu możliwej interferencji falowej.

 

SPLITTERY PRZEWODOWE

 

Jeśli decydujemy się na splitter przewodowy, musimy zwrócić uwagę na to, czy mamy możliwość przeciągnięcia linki telefonicznej czy skrętki komputerowej przez pokoje, korytarze lub jakąkolwiek inną okrężną drogą np. przez dach. Jeśli jest taka możliwość, zyskujemy najpewniejsze i najtańsze rozwiązanie naszego problemu. Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, kiedy jesteśmy w trakcie projektowania naszej instalacji antenowej lub jesteśmy w trakcie remontu. Wtedy, kładąc przewody antenowe kładziemy razem z nimi wspomnianą już linkę telefoniczą lub skrętkę komputerową.

 

 

Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że możemy podłączyć tunery oddalone nawet o 150 m, a przy specjalnych dodatkowych wzmacniaczach, nawet do 1000 m ! Dodatkowo - urządzenia te są niewrażliwe na wszelkiego rodzaju zakłócenia elektromagnetyczne które bywają zmorą wszystkich urządzeń bezprzewodowych. Należy również pamiętać, że standardowo każde urządzenie zawiera w zestawie dwie lub trzy karty, na dwa lub trzy tunery, każdą kolejną kartę trzeba dokupić, a ich koszt uzależniony jest od marki urządzenia. Podsumowując to rozwiązanie, polecam go tym, którzy mają nieograniczoną możliwość przeciągnięcia przewodów i podkreślam, że jest to cenowo najatrakcyjniesze rozwiązanie.

 

Zestaw Small ( Low Cost ) splitter na 2 lub max. 3 karty.




TTL prosta linia transmisyjna bez układów pośredniczących max. 100m ( testy przeprowadzono na 70 metrowym kablu telefonicznym płaskim ( linka ) KP4 żyłowy - przy większych odległościach należy stosować skrętkę 5kat.


- każdy kanał ma zabezpieczenie przepięciowe co ogranicza możliwość uszkodzenia !
- wymiana oprogramowania poprzez RS232
- zasilanie min7.5V 100mA(TTL) plus na bolcu wewnętrznym.
- wymiary 105x55x25

 

 


SPLITTER   BEZPRZEWODOWY CLONE + ( klasyka gatunku )

 

 

W podstawowym zestawie CLONE+ otrzymujesz dwie karty klienckie, które umożliwiają dostęp do oferty telewizji płatnej CYFRA+ w obrębie jednego mieszkania czy też domu jednorodzinnego z jednej karty w wielu odbiornikach za pomocą urządzeń bezprzewodowych CLONE+. W każdym pokoju i dekoderze satelitarnym oglądamy dowolny kanał z opłacanej oferty bez kolizji z żadnym innym użytkownikiem. Koniec walki o pilota !

 

Dodatkową, niebagatelną zaletą tego splittera jest jego nietuzinkowy, bardzo

elegancki design i wykonanie z materiałów ( plastik ) najwyższej jakości !

 

Korzystanie z CardSplittera CLONE+ absolutnie nie powoduje:

  • zakłóceń odbioru ,
  • pogorszenia jakości,
  • braku dostępu do jakiegokolwiek z opłacanych kanałów,

 

Parametry techniczne:

  • obsługa systemu kodowania: Mediaquard (Cyfra+,Digital+, CanalSat, Meo, Canal Digitaal)
  • wykorzystywana częstotliwość transmisji od 868 do 915 MHz
  • zasięg urządzenia do 150 metrów
  • zasilanie bazy oraz aktualizacja softu po przez złącze USB 2.0
  • zasilanie kart ze złącza czytnika kart
  • przenoszenie uprawnień z kart w odbiorniku do karty w bazie bezprzewodowo
  • wbudowane anteny
  • auto restart po zaniku napięcia
  • zabezpieczenie przed nieautoryzowanym dostępem
  • zasilanie dla stacji bazowej 110 - 240 V
  • urządzenie wykonane wg.standardu ISO 7816
  • certyfikat zgodności "CE"
  • wyprodukowano w Polsce

 

Instrukcja obsługi Clone +  oraz sposób instalacji serwera dostępowego SRF150 i przydzielenie autoryzowanego dostępu kartom klienckim CRF150 znajdziesz tu w pliku PDF


SPLITTERY BEZPRZEWODOWY SmartWI


Splitter bezprzewodowy zasięgu około 15-20 m. Tutaj również nie musimy się martwić okablowaniem. Koszt tego urządzenia jest jednak dwa razy większy niż poprzednio opisanego splittera. Jeśli mieszkamy w bloku, zasięg urządzania jest całkowicie wystarczający na pokrycie całego mieszkania. Te splittery sprzedawane są standardowo z dwiema lub trzema kartami, jednak możemy dokupić karty i podłączyć maksymalnie 7 tunerów.

 

Najpewniejszym sposobem uruchomienia urządzenia jest wykonanie czynności w poniższej kolejności

  • Wkładamy oryginalną kartę do czytnika kart na 5 s.
  • Programujemy karty klienckie poprzez włożenie do czytnika na 5s.
  • Odłączamy zasilanie do czytnika
  • Wkładamy do czytnika kartę telewizji płatnej
  • Wkładamy do czytników odbiorników/modułów karty klienckie
  • Włączamy zasilanie do czytnika kart "Smart Wi"
  • Po kilkunastu sekundach wszystko powinno zacząć funkcjonować

 

Najczęściej zadawane pytania:

 

1. Spliter pracuje w takich systemach kodowania jak : Conax, Viaccess 1 & 2.X, Seca 1 & 2, Cryptoworks Irdeto 1 & 2

2. Co znajduje się w zestawie ?

Serwer, zasilacz, od 2 do 5 szt. kart klienckich (w zależności od konfiguracji)

3. Jak uruchomić cały zestaw?

Aby uruchomić cały zestaw należy sparować serwer z kartami klienckimi :

Podłącz serwer do zasilania.

Włóż kartę kodową do serwera i odczeka j 10 sek.
Wyciągnij kartę kodową.
Włóż kartę kliencką do serwera na 15 sek. (czynność powtórzyć dla każdej z kart klienckich).
Włóż ponownie kartę kodową do serwera a karty klienckie do tunerów.

4. Dlaczego tuner podaje komunikat z prośbą o włożenie karty lub obraz - sygnał nie jest
odkodowany.

Może być kilka powodów :

a. Nie ma zasięgu pomiędzy serwerem a kartami - zmień miejsce położenia serwera .

b. Karty nie są przypisane do serwera - czasami zdarza się, że karty nie zostały prawidłowo przypisane do serwera.

 

Należy wtedy :

Umieścić każdą z kart klienckich w serwerze na ok. 30 sek. (dioda w serwerze powinna mrugać co 1 sek.) Po 30 sek. dioda w serwerze powinna zgasnąć - wtedy należy wyciągnąć kartę i włożyć ją ponownie na 15sek. (czynność przeprowadzić dla każdej karty, która nie komunikuje się z serwerem).

c. W pobliżu znajduje się urządzenie, które działa na tej samej częstotliwości i zakłóca pracę urządzenia.

5. Jak rozpoznać uszkodzoną kartę lub serwer ?

Włóż kartę kliencką do serwera :
Jeśli dioda w serwerze nie mruga w ogóle lub mruga z częstotliwością większą niż 1 sek. to karta jest uszkodzona. Włóż kartę kodową do serwera: Jeśli dioda serwera świeci ciągłym światłem to znaczy, że serwer jest uszkodzony .

6. Jaki jest realny zasięg SmartWi ?


Teoretyczny zasięg to ok. 2 0m jednak nie da się jednoznacznie na te pytanie odpowiedzieć. Z racji, że zestaw komunikuje się radiowo to zasięg może być mniejszy w przypadku komunikacji przez ściany lub stropy.

7. Ile kart klienckich może być zastosowanych w jednym zestawie ?

Maksymalnie w zestawie może pracować niezależnie 4 lub 5 kart klienckich w zależności od systemu kodowania i wykorzystywanego protokołu komunikacji (T0 lub T 1).

 

Instr. programowania SmartWi - pobierz pdf

Najnowsze oprogramowanie dla splitera SmartWi II -> tu


SPLITTER BEZPRZEWODOWY RF LINK


Jest to relatywnie najdroższy w zakupie splitter, który jednak ma największe możliwości konfiguracyjne, również w sensie zasięgu.
Procesy wymiany informacji między serwerami systemowymi a kartami klienckimi odbywają się bardzo szybko.

Oznacza to możliwość oglądania jednocześnie różnych programów telewizyjnych na np. ośmiu odbiornikach. Wszelkie informacje, które są potrzebne do funkcjonowania w systemie MediaGuard Seca1, Seca2, Seca3 i Seca4 są dostarczane automatycznie do każdego użytkownika np. zmiana kluczy kryptograficznych. Wszystkie uprawnienia zawarte na oryginalnej karcie abonenckiej operatora są takie same dla wszystkich użytkowników podłączonych do systemu GreenEightSystem. Karty klienckie obsługują wszystkie dostępne na rynku cyfrowe tunery satelitarne zgodne z MediaGuard. System również jest zabezpieczony przed nieautoryzowanym dostępem !

 

 

 


- RF Link 100  Serwer obsługuje tylko jedną kartę abonencką operatora np. Cyfra+. Uzyskano zasięg do 100m w terenie średnio zabudowanym i do 50m w terenie gęsto zabudowanym.

- obsługa jednej karty abonenckiej bez filtrowania EMM
- obsługa połączenia bezprzewodowego do ośmiu kart klienckich ClientRFLink100
- autoryzowany dostęp do serwera
- automatyczne uaktualnienie danych na kartach klienckich ClientRFLink100 przy wymianie kart abonenckich w serwerze ServerRFLink100 oraz przy aktualizacji danych w karcie abonenckiej przez operatora np. zmiana /rozszerzenie/ pakietu programowego
- zmienna niezależna moc nadawcza dla każdej karty klienckiej ClientRFLink100, która automatycznie dostosowuje się w zależności od odległości kart klienckich ClientRFLink100
- wskaźnik czerwony jednodiodowy LED sygnalizujący aktywność slotu
- wskaźnik zielony jednodiodowy LED sygnalizujący aktywność kart klienckich ClientRFLink100 w trakcie nawiązania połączenia
- wskaźnik zielony trójdiodowy LED sygnalizujący poziom sygnału kart ClientRFLink100
- sygnalizowanie stanów niedozwolonych dla pracy serwera
- sygnalizowanie stanów procesowych i awaryjnych
- serwer ServerRFLink100 cechuje się dużą niezawodnością i stabilnością procesów wątkowych co oznacza po prostubrak zawieszeń.

 


- RF Link 600   o zasięgu minimum 600 m, z możliwością podłączenia go nawet na odległość 2000 m.

- współpraca tylko z kartami Seca-MediaGuard (Cyfra+, Canal Digitaal NL),
- od 2.11.2010 z nowym oprogramowaniem splitter obsługuje dodatkowo systemy: Conax, Viaccess, Cryptoworks i Irdeto
- zasięg poprawnego działania urządzenia: do 600 metrów w gęstej zabudowie
- zasilanie serwera z zasilacza 6V
- przenoszenie uprawnień z kart w odbiorniku do karty w bazie bezprzewodowo
- system kontroli dostępu z serwera do poszczególnych kart
- w komlecie antena typu modem zwiększająca zasięg.
- auto restart po zaniku napięcia
- wymiar bazy (serwera) 130x92x25 mm
- zmienna moc nadawcza 0,01mW-5mW
- opóźnienie w dekodowaniu podczas przełączania kanałów (gdy podłączonych jest ośmiu użytkownikach) wynosi 0.5 - 2.4s.
- praca układu radiowego na nielicencjonowanym paśmie częstotliwości nie wymagające pozwolenia

 

Kliknij na obrazek z napisem Pomoc. Znajdziesz tam instrukcję obsługi, pełną specyfikację a także najnowszą wersję aktualizatoira GreenEightSystem. Jeśli chcesz otrzymywać informacje dotyczące aktualizacji oprogramowania, nowych produktach etc. należy zarejestrować się w bazie danych Producenta. Do rejestracji wymagany jest tylko adres e-mail !

 

 

I jeszcze na koniec na temat aspektów prawnych korzystania z card splitterów. Najogólniej mówiąc, stanowisko Operatora, czyli CYFRY+ polega na tolerowaniu zjawiska dzielenia sygnału w ramach jednego gospodarstwa domowego. Nie kuś więc losu i nie próbuj rozdzielać uprawnień w całym budynku - a zwłaszcza nie próbuj czerpać z tego korzyści materialnych !!! Takie postępowanie to po prostu piractwo ścigane prawem !!! Pracownicy infolonii Cyfry + zapytani wprost informują, że stosowanie splitterów nie jest zabronione, jednakże nie wspierają technicznie tej opcji. Czyli, mówiąc po ludzku, jak się ma kłopoty z odbiorem, to trzeba samemu sobie radzić.

 

( więcej ... kliknij na przesuwające się poniżej obrazki )

 

Codziennie zapraszamy na prezentację w naszym salonie !

Po prostu przyjdź i ...

 

 

ankieta


Dane ankietowanego
 
1. Podaj swój email

Jesteśmy bardzo zainteresowi opinią Państwa, zwłaszcza na

temat przydatności naszego Poradnika ! Będziemy

wdzięczni za wszelkie uwagi !

Pytania ankiety
 
1. Jak podoba Ci się nasza strona ?
  bardzo dobra
  przeciętna
  słaba
2.Wymień wady i zalety naszej strony ( napisz jej krótką recenzję )

Wysłanie ankiety przeniesie cię na stronę z jej wynikami !

 

Thank you for visiting

www.poradnik.orgs.pl

All Rights Reserved

by marwal 2011

 

Informacja o wyłączeniu z odpowiedzialności. Informacje i związane z nimi materiały publikowane na tych stronach są prywatnymi opiniami autora serwisu. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej wiążącej prawnie lub technicznie porady ani rekomendacji, w rozumieniu jakichkolwiek przepisów, a zwłaszcza regulaminów świadczenia usług jakichkolwiek Instytucji bądź Firm prywatnych. Autor serwisu przykłada ogromną wagę do opublikowanych treści, ale nie bierze odpowiedzialności za to, jak wiedza w nich zawarta jest lub będzie wykorzystywana. Użytkownik serwisu podejmuje wszelkie decyzje na własną odpowiedzialność i ryzyko. Wszelkie dane zawarte na stronach internetowych Poradnika mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą być uznawane za ofertę w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Wszelkie zdjęcia, rysunki, wykresy, informacje techniczne i inne dane dotyczące produktów zamieszczane na stronach internetowych Poradnika, stanowią jedynie ogólną i przykładową ich charakterystykę i mogą się różnić od rzeczywistych produktów dostarczanych przez Firmy handlowe. Przedruk niewielkich fragmentów tekstu opublikowanego na tych stronach jest dozwolony, pod warunkiem jasnego przypisania źródła w postaci bezpośredniego linku do materiału (np. http://www.swiatcyfrowejtelewizji.republika.pl lub http://www.poradnik.orgs.pl). Niniejsze strony i ich treści stanowią własność Autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstów w części lub w całości możliwe jest po uzyskaniu zgody Autora. Oświadczam jednocześnie, że linki do innych stron internetowych, umieszczone na stronach Poradnika, nie wywierają żadnego wpływu na kształt i zawartość oryginalnych stron. Nie ponoszę więc żadnej odpowiedzialności za treść i zawartość stron, do których prowadzą linki umieszczone na niniejszych stronach. To oświadczenie zachowuje ważność dla całej zawartości stron internetowych, do których prowadzą wszelkie zamieszczone tu banery i linki.