PORADNIK KLIENTA

 

*

*



*

więcej ...

*

*

*

FAQ - Słownik pojęć i najczęściej zadawane pytania

Na podstawie naszych doświadczeń i stale powtarzających się pytań uruchamiamy ten dział, aby ułatwić Państwu zapoznanie się z możliwościami, które otwierają przed nami cyfrowe technologie. Znajdą tu Państwo przystępne wyjaśnienie podstawowych pojęć, znajomość których pozwola na podjęcie świadomej decyzji dotyczącej wyboru sprzętu i usług, naszą ambicją jest bowiem zaoferowanie takich rozwiązań, które spełnią wszelkie Państwa oczekiwania.

Zapraszamy...

INSTALACJA ANTENY ZBIORCZEJ WE WSPÓLNOCIE MIESZKANIOWEJ

Inwestor:

WSPÓLNOTA MIESZKANIOWA KRASZEWSKIEGO 33

45-363 OPOLE

Instalację zrealizowała firma :

F.U. MARKON MAREK KSIĄDZYNA

ul. POWSTAŃCÓW 45/3

48-250 GŁOGÓWEK

tel. 697-30-83-83

 

Instalacja anteny zbiorczej została zaprojektowana i wykonana do odbioru sygnału telewizji naziemnej (analogowej i cyfrowej ), sygnału radiowego oraz do odbioru cyfrowej telewizji satelitarnej dowolnego polskiego Operatora z satelity HotBird, z którego nadają wszystkie polskie platformy cyfrowe (CYFROWY POLSAT, N, TNK, CYFRA +) oraz z satelity ASTRA - czyli wszystkich kanałów FTA, np. niemieckich i oczywiście TV TRWAM.

Jednym z podstawowych elementów kalkulacji, który należ brać pod uwagę przy projektowaniu i budowie instalacji zbiorczej dla małej wspólnoty, niezależnie oczywiście od chęci dostarczenia sygału w nienagannej jakości dla wszystkich mieszkańców, jest potrzeba eliminacji montowania niezależnych instalacji antenowych dla każdego lokalu.

Wiąże się to zawsze z poważną i w zasadzie nieodwracalną dewastacją nowo położonego pokrycia dachowego i elewacji budynku.

W przypadku zastosowania dachówki ceramicznej i docieplenia elewacji w technologii tzw. "lekkiej - mokrej" na ocieplenie tą metodą składają się trzy warstwy: izolacyjna (płyty ze styropianu ekspandowanego EPS), wzmacniająca (zaprawa klejąca i siatka z włókna szklanego) oraz elewacyjna (wyprawa tynkarska), które tworzą wzajemnie dopasowany, aktywny system termoizolacyjny.

Tak więc, przed rozpoczęciem prac remontowych do każdego lokalu doprowadzono ( zobacz zdjęcia poniżej ) po ścianie zewnętrznej jeden kabel zakończony gniazdem abonenckim zawierającym sygnał radiowy, telewizji naziemnej analogowej i cyfrowej oraz sygnał TV SAT.

 

Centralnym punktem instalacji jest multiswitch kaskadowy Televes 9 x 9 x 16 ref. 7341. Jest to multiswitch z 9 wejściami (połączenie sygnału z dwóch satelit oraz telewizji naziemnej), 9 wyjściami do kaskadowego połączenia z kolejnym multiswitchem oraz z 16 wyjściami do Odbiorców. Urządzenie jest zasilane zewnętrznym zasilaczem ref.7321 co bywa sporym atutem, bo razie awarii nie powoduje konieczności rozpinania całej instalacji, a skutkuje jedynie wymianą zasilacza, który bywa zazwyczaj relatywnie najbardziej zawodnym elementem.

Słowo relatywnie nie wynika z faktu, że zasilacz ten jest z natury awaryjny, wynika to natomiast z faktu, że cała koncepcja zasilacza wykonanego jako osobny moduł jest celowa i pomyślana jako bufor zabezpieczający właściwy multiswitch ( najdroższy element instalacji ) przed zwarciami, przepięciami i innymi zakłóceniami elektrycznymi pochodzącymi z zewnątrz. W uproszczeniu można powiedzieć, że zasilacz w tym przypadku spełnia również funkcję bezpiecznika.

 

 

Zastosowanie multiswitcha kaskadowego umożliwia, w razie potrzeby, rozbudowę całej instalacji o praktycznie dowolną liczbę Odbiorców. Jest to o tyle ważne, dlatego że już w chwili obecnej, wszyscy Operatorzy oferują dekodery PVR z twardym dyskiem, które jednak do prawidłowego działania potrzebują dwóch niezależnych sygnałów z anteny SAT.

Uwaga dla instalatorów - Gniazda F do podłączenia kolejnego stopnia kaskady czyli np. multiswichta końcowego w przypadku czasowego ich niewykorzystania muszą być zaterminowane - czyli po polsku mówiąc - obciążone terminatorami o impedancji 75 OHM - w przypadku jednak opisanego powyżej urządzenia - złącza oznaczone jako A H/H oraz B H/H  NIE MOGĄ BYĆ OBCIĄŻONE ZWYKŁYM PASYWNYM TERMINATOREM ! Należy zastosować do ich obciążenia specjalne terminatory z kondensatorem, ponieważ opisane złącza podają napięcie do dalszych stopni kaskady !

Rekomendujemy jednocześnie montaż zabezpieczeń przepięciowych Onyx na wejściach sygnałów konwertera w multiswichu. Zabezpiecza to sprzęt TV SAT przed przepięciami powstałymi w czasie wyładowań atmosferycznych, które przeniesione po kablu koncentrycznym mogą nieodwracalnie uszkodzić sprzęt.

 

 

W większości przypadków nie ma potrzeby stosowania multiswitcha kaskadowego, tak więc nie jest żadnym błędem, ani też nie ma żadnych przeciwskazań do zastosowania tzw. multiswitcha końcowego. Należy po prostu, na etapie projektowania, bardzo dokładnie rozważyć ilość koniecznych wyjść abonenckich i wybrać konkretny model z pewną nadmiarowością, czyli na przykład 2 lub 4 wyjścia więcej niż aktualnie potrzebujemy !

Również w przypadku okablowania należy zawsze pamiętać o wspomnianej powyżej zasadzie nadmiarowości !!! Switch i inne urządzenia zawsze możemy wymienić - jest to na ogół tylko kwestia podłączenia złączy - natomiast dodatkowo położone kable możemy wykorzystać w przypadku awarii pierwotnie projektowanych gałęzi przesyłowych lub w bliższej czy dalszej perspektywie do podłączenia np. systemu monitoringu, czyli do dalszej rozbudowy naszego systemu zbiorczego.

 

 

 

 

Wybierając odpowiedni multiswitch do swojej instalacji spotkasz się na pewno z oznaczeniami : PIU ( switche z niezależnie regulowanymi poziomami wejścia sygnałów częstotlowości z odpowiednią polaryzacją oraz na ogół z zasilaniem anteny naziemnej ), oraz EIA, bez regulacji, gdzie wymagane poziomy sygnałów są ustalone, czyli standaryzowane i opisane ) przez Electronic Industries Alliance, czyli organizację standaryzacyjną działająca na terenie USA i Kanady. W zdecydowanej większości przypadków budując standardową instalację dla jednej czy dwóch pozycji satelitarnych ( np.Hot Bird + ASTRA ) nie potrzebujemy switcha PIU. Taka potrzeba czasem pojawia przy switchach obsługujących większą niż dwie pozycje satelitarne ( np. 4 jak widać na obrazku załączonym poniżej ).

 

Wynika to na ogół z bardzo różnego usytuowania pozycji satelitarnych wobec siebie - stąd potrzeba kompensacji różnicy w poziomie sygnałów. Drugim powodem bywa sytuacja, kiedy z jakiś powodów odległość switcha od konwerterów QUATTRO jest znaczna i z powodu używania np. różnych kabli koncentrycznych czy takich samych kabli, ale o różnych długościach musimy kompensować poziomy sygnałów. Pamiętajmy jednak, że opisywane sytuacje są wyjątkami a nie regułą, a ponieważ oczekujemy od switcha wieloletniej, bezawaryjnej pracy, unikajmy po prostu każdego niepotrzebnego nam konieczne elementu mogącego spowodować awarię (  a w tym przypadku zawodne bywają potencjometry i mikroprzełączniki służące do regulacji poziomów sygnałów ).

 

Wyjaśnienie i opisy oznaczeń wejść multiswitcha znajdziesz w dziale :

WYBÓR KONWERTERA

 

Standardowe pozycje mikroprzełączników są następujące:


switch 1 ON: włącza dodatkowy wzmacniacz tv naziemnej lub najczęsciej tylko zasilanie dla wzmanciacza wbudowanego w antenę. Pozycja OFF zasilanie lub wzmocnienie wyłączone.
switch 2 ON : podaje zasilanie do wzm. antenowych. ( jeśli jest taki osobny przełącznik )
switch 3 i 4 OFF : multiswitch reaguje na komendy DiSEqC.
switch 3 i 4 ON   : multiswitch reaguje na komendy 14/17 V i 0/22 kHz

 

 

Omawiając schemat średniej wielkości instalacji zbiorczej, skorzystamy teraz z okazji i pokażemy na konkretnym przykładzie jak zaprojektować i zbudować instalację przenaczoną dla domku jednorodzinnego lub mieszkania. Ponieważ byliśmy pilnymi czytelnikami działu: i już wiemy jak prawidłowo zaistalować antenę satelitarną to następnym logicznym etapem będzie zsumowanie sygnału satelitarnego z sygnałem telewizji naziemnej i radiowym ( UKF ), a następnie rozprowadzenie go po domu jednym kablem do czterech niezależnych odbiorników. Przypomninamy jednocześnie, że jeśli korzystamy z tunera PVR z wbudowanym dyskiem to wymaga on doprowadzenia dwóch niezależnych sygnałów ( zajmuje dwa wyjścia SAT naszej instalacji ).

W zasadzie, niezależnie od wielkości instalacji jej elementy wejściowe ( antena lub zespół anten ) oraz elementy wyjściowe ( gniazda abonenckie ) są takie same. Natomiast istotne różnice, zależne właśnie od wielkości instalacji są w "środku", czyli między antenami a gniazdami. Do instalacji wykorzystamy sumator Axing który jest urządzeniem pasywnym ( nie wymaga zasilania w przeciwieństwie do multiswitcha ), i zawiera układy rozbudowanej filtracji na poszczególnych wejściach, dlatego zapewnia naprawdę dobrą separację pomiędzy wejściami SAT i TV.

 

Do gniazd wejściowych sumatora oznaczonych jako LNB z kolejnymi numerami 1,2,3,4 podłączamy konwerter Quad który jest zespołem czterech konwerterów fullband umieszczonych w jednej obudowie. Każdy z tych konwerterów ma oczywiście możliwość oddzielnego sterowania. Dlatego właśnie do do instalacji można podpiąć cztery niezależnie działające tunery satelitarne ( lub dwa PVR ). Oczywiście jeśli zależy nam na odbiorze z dwóch pozycji satelitarnych ( HotBird + Astra ) możemy zastosować konwerter typu Monoblock, czego dowiedzieliśmy się już wcześniej z lektury działu: .

Kolejnym krokiem będzie podłączenie anteny lub zespołu anten telewizji naziemnej do piątego wejścia oznaczonego Terr. To właśnie to wejście daje możliwość włączenia w tor sygnałowy pasma radiowego i telewizyjnego (tv analogowej oraz cyfrowej  w przedziale 47-862MHz).

Czyli, dla przypomnienia: sensem wykonania tej instalacji jest przesłanie do każdego pokoju (do gniazda abonenckiego ) wszystkich zsumowanych sygnałów ( RTV SAT ) tylko jednym kablem !

Na schemacie widzimy dwie anteny podłączone do wzmacniacza AXING BVS 2-01.

 

W opolskich warunkach lepszym rozwiązaniem jest wzmacniacz TVS 5-01 z regulowanymi wejściami, będący jednocześnie zwrotnicą dla dwóch anten UHF + jednej anteny VHF + anteny radiowej FM. Umożlia nam to jednoczesny odbiór wszystkich programów analogowych i cyfrowych w zasięgu naszych anten.

 

Oczywiście można pominąć ten stopień wzmacniacza i wykorzystać antenę czy anteny pasywne, lub też użyć wielokrotnie tu opisywanej anteny Televes DAT HD wyposażonej we własny wzmacniacz.  Zależy to jednak głównie od naszych lokalnych warunków odbioru, a najprościej mówiąc od odległości od nadajnika i ilości zastosowanych gniazd aboneckich. Pamiętaj, że opisywane tu urządzania mogą pracować wyłącznie wewnątrz pomieszczeń typu strych lub poddasze - jeśli potrzebujesz jednak urządzeń przystosowanych do pracy na zewnątrz - na przykład przygotowanych do montażu bezspośrednio do masztu instalacji zerknij tu lub wybierz potrzebne Ci urządzenie z działu wzmacniacze.

Pamiętaj również, że zasilanie anteny lub zespołu antenowego winno być przyłączone przed wejściem sygnałowym sumatora !

Uwaga ! Pisząc wcześniej o ograniczeniu instalacji do czterech odbiorników mieliśmy na myśli wyłącznie cztery odbiorniki satelitarne - natomiast nie ma żadnych ograniczeń co do ilości gniazd abonenckich RTV, zarówno do odbioru TV analogowej jak i cyfrowej DVB-T.

 

 

Poniżej identycznie wyglądające gniazda abonenckie jakie musimy zastosować w pomieszczeniach do wydzielenia odpowiednich sygnałów które uprzednio zsumowaliśmy.

Po lewej stronie gniazdo końcowe MX-600, które umożliwia podłączenia telewizora, radia i tunera satelitarnego. Gniazdo można zamontować na tynku lub w puszce.

Po prawej gniazdo przelotowe gniazdo przelotowe MX-610 f-my MAXIMUM do łączenia w szeregu z gniazdem końcowym MX-600. Tuner SAT można naprzemiennie podłączać do jednego z tych gniazd (dowolnie wybranego), natomiast telewizory i odbiorniki radiowe mogą korzystać jednocześnie z obu gniazd. Gniazdo typu dociśnij i przykręć.

Uwaga dla eksperymentatorów: Jedynym złączem przepuszczającym napięcie (w obydwie strony czyli IN oraz OUT) w gnieździe abonenckim jest złącze SAT ! ( co widać na schemacie wewnętrznym gniazda  poniżej )

Przesył napięcia na gniazdach TV oraz R ( radio ) gniazda aboneckiego jest zablokowany ! Uwaga ta skierowana jest do osób próbujących zasilić np. wzmacniacz anteny siatkowej przez złącze TV - taka konfiguracja po prostu nie będzie działać !

 

                   

 

Zważywszy na wielkość naszego projektu ( ilość gniazd abonenckich do wykorzystania w domu ) w zasadzie nie ma sensu opisywanie instalacji szeregowej RTV, czyli sposobów pomiaru i doboru większej ilości gniazd przelotowych, ponieważ taka instalacja ( z powodów ekonomicznych ) ma dopiero sens przy paru dziesiątkach czy wręcz setkach odbiorców, ale ... dla porządku wygląda to następująco:

Wszystko zależy od tego, jakiej wielkości sygnał wpuścimy w instalację ... czyli co mamy na wejściu do instalacji. Jeśli podłączymy sygnał na poziomie 70dBuV to się rozczarujemy, bo wszędzie będzie "śnieżyło" (chyba że odbiorniki będą czułe). Telewizor potrzebuje (w/g normy zakres VHF) 64-84 dBuV czyli: sygnał wejściowy + tłumienie rozgałęźnika + tłumienie kabla + tłumienie gniazda + tłumienie złącz oraz sznura ... reszta to po prostu matematyka, czyli od sygnału wejściowego odejmujemy wszystkie tłumienia po drodze sygnału (ewentualnie wprowadzamy dodatkowe) celem uzyskania sygnału z zakresu 64-84 dBuV.

I w tym momencie bez podstawowego przyrządu do "analizy spektrum" poziomów w.cz. opartym na 75om., po prostu nie będziemy w stanie wykonać niezbędnych pomiarów naszej instalacji. Możemy jedynie podpowiedzieć, że można np. przyjąć standardową wartość sygnału, na wyjściu, na poziomie około (+/-) +90dB w uV/75om i wszelkie tłumiki analizować (w funkcji tłumienia) - wartościami takimi jak wykazują one ( katalogowo w -dB ) od przyjętej na wstępie wartości, co widać na poniższej ilustracji.

 

Podsumowując: opisana instalacja umożliwia podłączenie czterech niezależnie działających tunerów SAT lub dwóch tunerów SAT PVR, oraz, przy wykorzystaniu kombinacji opisanych gniazd abonenckich - co najmniej ośmiu niezależnie działających odbiorników radiowych, telewizji analogowej i cyfrowej telewizji DVB-T.

Jak rozgałęzić sygnał telewizji naziemnej ?

Rozważmy teraz sytuację kiedy z jakiś powodów w jednym z pokojów, gdzie mamy tylko jedno gniazdo abonenckie RTV/SAT potrzebujemy podłączyć parę ( od 2 do 6 ) telewizorów do odbioru wyłącznie telewizji analogowej lub naziemnej cyfrowej ( ale nie satelitarnej ). Rekomendujemy wtedy pokazany poniżej aktywny rozgałęźnik telewizyjny, który umożliwia podłączenie do instalacji antenowej ( gniazdo TV puszki abonenckiej ) od 2 do 6 odbiorników TV.

Uwaga !

Nie sugeruj się złączem typu F - rozgałęźnik należy podłączyć kablem RF TV-Video do złącza oznaczonego jako TV ( IEC ) w puszce abonenckiej korzystając z przejściówki F(M)-TV(F) 

  • posiada na wejściu regulację która umożliwia ustawienie optymalnego poziomu sygnału wejściowego oraz filtr tłumiący sygnały niepożądane.
  • podłączenie do instalacji odbywa się poprzez złącza typu F.

 

W opisanej powyżej opcji należy po odkręceniu denka urządzenia ART dokonać przecięcia ścieżki drukowanej w jej zwężeniu, ponieważ antena, o ile jest wyposażona we wzmacniacz to zawsze jest zasilana przed multiswitchem lub sumatorem. ( przeczytaj koniecznie ulotkę dołączoną do rozgałęźnika ).

 

Jeżeli jednak w ogóle nie korzystasz z instalacji multiswitchowej a potrzebujesz do jednej  (indywidualnej ) anteny naziemnej ( nie satelitarnej ) podłączyć parę odbiorników TV ( od 2 do 6 ), to zwróć uwagę na schemat zasilania anteny ( białe i czerowne kółka na obrazkach )

  • rozgałęźnik przystosowany jest do zasilania napięciem +12 V z zasilacza antenowego.
  • rozgałęźnik posiada przejście napięcia +12 V na wejście antenowe, co umożliwia zasilanie wzmacniacza antenowego znajdującego się w instalacji antenowej, tym samym zasilaczem.

 

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest mikrowzmacniacz typu WSS-100 przeznaczony do pracy w indywidualnych instalacjach antenowych RTV. Służy do wzmocnienia oraz niezależnego (wbudowane dwa regulatory) wyrównania poziomów sygnałów w pasmach FM+VHF/UHF pochodzących z szerokopasmowej anteny odbiorczej np. typu ASR-860. Zasilanie mikrowzmacniacza WSS-100 realizowane jest na dwa sposoby, albo po kablu koncentrycznym od strony wyjścia (OUT) ( czyli zdalnie ) lub poprzez wbudowane gniazdo typu MiniJack ( czyli lokalnie ). Odpowiednio ustawiona zwora pozwala na przekazanie napięcia zasilania na wejście (IN) mikrowazmacniacza i tym samym zasilanie przedwzmacniaczy antenowych. WSS-100 ma standardowo wbudowany na wyjściu 3-krotny rozgałęźnik RTV. Mikrowzmacniacz WSS-100 jest przeznaczony do pracy wewnątrz pomieszczeń.

Takie rozwiązanie jest idealne w różnych lokalizacjach na terenie m. Opola i opolszczyzny, właśnie z powodu możliwości płynnej regulacji. Najczęściej bowiem spotykaną sytuacją jest taka, że nie umiemy lub nie możemy precyzyjnie dobrać anteny ASR która występuje fabrycznie w trzech wykonaniach:

> DIGITmax HD   -  antena pasywna bez wbudowanego przedwzmacniacza antenowego,
> DIGITmax HD/P15 - antena z wbudowanym przedwzmacniaczem - wzmocnienie 15dB,
> DIGITmax HD/P25 - antena z wbudowanym przedwzmacniaczem - wzmocnienie 25dB.

I wtedy właśnie, korzystamy z mikrowzmacniacza typu WSS-100, który łączymy kaskadowo np. z anteną DIGITmax HD/P15dB i oprócz wzmocnienia z wbudowanego przedwzmacniacza anteny mamy do dyspozycji odpowiednio: kolejne 16 dB dla pasma FM+VHF oraz 19 dB dla pasma UHF ( z możliwością niezbędnej nam właśnie płynnej regulacji ).

Jeśli jednak potrzebna jest większa liczba gniazd SAT dla równocześnie działających odborników satelitarnych ... to pozostaje nam instalacja multiswitchowa do przerwanego opisu której powracamy poniżej :

 

Do odbioru sygnału satelitarnego w budynku Wspólnoty zastosowano antenę 90 LH Aluminium Famaval (jako bardziej odporną na zanieczyszczenia atmosferyczne i nierdzewną ), z zespołem dwóch konwerterów Quattro Televes, ref.7477 w układzie zeza.

 

                      

Najbardziej widocznym elementem zewnętrznym ( oprócz pisanej już czaszy SAT ) jest zespół dwóch anten UHF, jednej VHF  w polaryzacji pionowej oraz anteny radiowej FM Televes osadzonych na 3 metrowym maszcie stalowym. W opisanym zestawie kluczową rolę spełnia jednak antena Televes DAT HD, inteligentna antena DAT HD, która została specjalnie opracowana dla naziemnej telewizji cyfrowej a szczególnie HDTV. ( szczegóły po kliknięciu na obrazek oraz w zakładce Naziemna Telewizja Cyfrowa )

 

 

Pierwotnie zresztą, miała być jedyną anteną zastosowaną w opisywanej instalacji, zważywszy na to że termin uruchomienia cyfrowej telewizji naziemnej na opolszczyźnie jest już bliski ( zobacz liczniki na górze strony ), jednak przez wzgląd na mieszkańców dysponujących wyłącznie analogowymi odbiornikami TV zostały dołożone 2 kolejne anteny - opisane wcześniej, anteny VHF dla odbioru 10 - ego kanału z Chrzelic oraz druga antena UHF na 30 i 47 kanał ( nadajnik na kominie Petersa ). Do połączenia anten użyto zwrotnicy uniwersalnej ( pasmowej ) VHF-UHF-UHF, Televes ref. 4041.

 

 

UWAGA !!!

Naszym zdaniem, aktualnie, nie ma już w ogóle sensu projektować, ani tym bardziej instalować zespołu anten do odbioru telewizji analogowej, zważywszy na fakt, po pierwsze: ogólnej dostępności tunerów DVB-T, a po drugie: dostępności wszystkich programów TV w MUX2 i MUX3 w nieporównywalnie lepszej jakości !

Jeśli używasz paru anten ustawionych na różne kierunki ( np. Wrocław i Katowice ) jeszcze dokładniejsze dopasowanie instalacji może dać zastosowanie znakomitych zwrotnic kanałowych serii ZWA firmy WALDI dopasowanych do konkretnych częstotliwości ( kanałów ) odbieranych w Twojej okolicy np. zwrotnicy P1-DVBT która umożliwia połączenia anteny odbierającej sygnał naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T z sygnałem telewizji analogowej lub telewizją kablową.

 

UWAGA !

 

Jeżeli jesteś Właścicielem hotelu, pensjonatu, restauracji, sklepu, czy innego podobnego obiektu o charakterze komercyjnym, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość !!! :

 

 

Cyfrowe stacje czołowe  nie są  już piekielnie drogie !

 

W ofercie różnych producentów znajdują się urządzenia określane jako stacja czołowa. Są to konstrukcje, umożliwiające zazwyczaj odbiór programów telewizyjnych z kilku czy kilkunastu transpoderów i wykorzystujące jednocześnie technologię DVB-T. Oczywiście, jeżeli chcielibyśmy wzbogacić ofertę telewizyjną dla naszych Gości o kolejny, dodatkowy program TV, który nadawany jest z kolejnego transpodera, musimy zakupić kolejne urządzenie. A to zazwyczaj wydatek co najmniej kilku tysięcy złotych.

Aktualnie, przełomem, zwłaszcza w sensie cenowym jest stacja czołowa modułowa TELEVES z modułami TOX. Umożliwia ona rozbudowę bez konieczności zakupu kolejnych jednostek centralnych, obudów itp. Instalując w hotelu cyfrową stację czołową możemy rozbudowywać w dowolny sposób i nie musimy dokupywać wielu urządzeń od wielu producentów. Wszystko w jednej, kompaktowej obudowie. Stacja jest na tyle uniwersalna, że możemy korzystać z wielu metod transmisji sygnału jednocześnie – połączenie technologii cyfrowej i analogowej nie stanowi problemu. Na przykład: jeżeli w obiekcie hotelowym mamy różne telewizory – stare, kineskopowe i nowe LCD, a nie przewidujemy w najbliższym czasie wymiany starych, możemy ten sam pakiet programów telewizyjnych przesłać analogowo (do starych telewizorów) i cyfrowo (do nowych TV z tunerem cyfrowym).

 

Dlaczego właściwie warto instalować STACJE CZOŁOWE ?


Zdecydowana atrakcyjność cenowa urządzeń w porównaniu do ilości obsługiwanych odbiorców płatnych telewizji.

 

BARDZO WAŻNE !

Możliwość transmisji wewnątrz sieci własnych kanałów informacyjnych i reklamowych z dowolnego źródła ( np. prezentacje bezpośrednio z komputera lub dowolnego, uprzednio przygotowanego nośnika - również dostęp za pośrednictwem Internetu do płatnych telewizji reklamowych lub tematycznych, czyli również np. pay - tv, taryfikowanej dla każdego pokoju osobno ( zobacz także treści reklamowe i marketingowe na monitorach zamontowanych np. w centrach handlowych ). Podsumowując : jest to platforma umożliwiająca nie tylko dostarczenie sygnału TV do pokojów hotelowych, ale również podstawa w pełni zarządzalnego systemu dostarczającego dowolne treści do monitorów, wielkoformatowych ekranów LED, czy projektorów umieszczonych w ciągach komunikacyjnych, ogólno dostępnych pomieszczeniach oraz na zewnątrz lub zamontowanych  bezpośrednio na budynkach.

 

 

Idealnie dobrane podzespoły zapewniejące wieloletnią i całodobową pracę.

Możliwość zaimplementowania serwera usług telekomunikacyjnych.

Panele cyfrowe zapewniające wyrównanie poziomie sygnału wyjściowego.

Bezawaryjna i bezobsługowa praca urządzeń przez wiele lat.

Automatyczne wznowienie pracy po zaniku zasilania.

Zdalna bądź lokalna administracja urządzeń.

Zawsze nienanganna ( bo cyfrowa ) jakość dźwięku i obrazu.

 

Zważywszy na mnogość oferowanych możliwości cyfrowa stacja czołowa nie jest droga. Zwłaszcza jeżeli porównamy koszt zakupu stacji do ilości odbieranych programów, to archaiczne rozwiązania oparte na piramidzie tunerów satelitarnych z analogowymi modulatorami " zastępujące " profesjonalne stacje czołowe, przestały właśnie być ich

" tanią alternatywą ".

 

Schemat oraz funkcja poszczególnych elementów promocyjnego zestawu, schemat poniżej:

 


Zestaw zawiera komplet przedstawiony na schemacie – stacja czołowa, wzmacniacz selektywny, anteny naziemne, i czasz e satelitarne – 1 m.

Do odbioru DVBT przewidziano profesjonalną antenę - DAT HD z systemem optymalizacji sygnału. Obecnie we większości obszarów Polski zapewnia ona możliwość odbioru 12 - 15 kanałów na MUX ‘ach DVBT

Do odbioru sygnałów SAT - dwie niezależne czasze satelitarne z konwerterami LNB Quattro – Astra 19,2 oraz HotBird13 .

Wzmacniacz selektywnie strojony AVANT HD – umożliwiający automatyczną regulację (poziomowanie) sygnałów z anteny DVB-T oraz sygnałów z modułów stacji czołowej.

Stacja czołowa zawiera moduły DVB-S2 na COFDM z serii T0X. ( do stacji należy dokupić moduły CAM na wymagane systemy kodowania )

Na wyjściu stacji czołowej zastosowano cyfrową modulację COFDM (DVB-T) = Technologię umożliwiającą przesył treści również w jakości HD .

 

 

Przykładowe zestawienie kanałów poniżej :

(możliwe są także inne plany kanałowe, celem poniższego

zestawienia jest pokazanie nowych możliwości systemu T0X )

 

Przyjdż - powiedz gdzie mieszkasz - jakie masz potrzeby czyli co chcesz oglądać - a my zaprojektujemy instalację Twoich marzeń :-)

 

  

  

 

Wygląd budynku po ociepleniu i zakryciu zewnętrznej instalacji kablowej

Poniżej instalacja zbiorcza zrealizowana przez firmę:

KIM Elektronik Krystian Wieczorek Marcin Wieczorek

ul. Opolska 11    46-020 Borki

tel. (77) 469 12 23

Poniżej instalacje zrealizowana przez firmę:


Matnis Tomasz Góra
ul. Hallera 10a  56-400 Oleśnica
www.matnis.pl

Tel: 790-22-88-89
mail: biuro@matnis.pl

 

Codziennie zapraszamy na prezentację w naszym salonie !

Po prostu przyjdź i ...

 

Napisz recenzję produktu który kupiłeś lub opisz swoją instalację.

Jeśli nasz Poradnik okazał się przydatny, będziemy bardzo

wdzięczniza wpis do Księgi Gości - jeśli nie, to

tym bardziej !Chcemy wiedzieć, co

musimy poprawić :-)

realizacje - opisy - schematy

ANKIETA


Dane ankietowanego
 
1. Podaj swój email

Jesteśmy bardzo zainteresowani opinią Państwa, zwłaszcza na

temat przydatności naszego Poradnika ! Będziemy

wdzięczni za wszelkie uwagi !

Pytania ankiety
 
1. Jak podoba Ci się nasza strona ?
  bardzo dobra
  przeciętna
  słaba
2.Wymień wady i zalety naszej strony ( napisz jej krótką recenzję )

Wysłanie ankiety przeniesie cię na stronę z jej wynikami !

    

Aby spełnić Państwa oczekiwania współpracujemy z :

( kliknięcie na obrazki poniżej przeniesie Cię na strony firmowe )

 

 

 

Thank you for visiting

www.poradnik.orgs.pl

All Rights Reserved

by marwal 2011

Informacja o wyłączeniu z odpowiedzialności. Informacje i związane z nimi materiały publikowane na tych stronach są prywatnymi opiniami autora serwisu. Prezentowane treści mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią żadnej wiążącej prawnie lub technicznie porady ani rekomendacji, w rozumieniu jakichkolwiek przepisów, a zwłaszcza regulaminów świadczenia usług jakichkolwiek Instytucji bądź Firm prywatnych. Autor serwisu przykłada ogromną wagę do opublikowanych treści, ale nie bierze odpowiedzialności za to, jak wiedza w nich zawarta jest lub będzie wykorzystywana. Użytkownik serwisu podejmuje wszelkie decyzje na własną odpowiedzialność i ryzyko. Wszelkie dane zawarte na stronach internetowych Poradnika mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą być uznawane za ofertę w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego. Wszelkie zdjęcia, rysunki, wykresy, informacje techniczne i inne dane dotyczące produktów zamieszczane na stronach internetowych Poradnika, stanowią jedynie ogólną i przykładową ich charakterystykę i mogą się różnić od rzeczywistych produktów dostarczanych przez Firmy handlowe. Przedruk niewielkich fragmentów tekstu opublikowanego na tych stronach jest dozwolony, pod warunkiem jasnego przypisania źródła w postaci bezpośredniego linku do materiału (np. http://www.swiatcyfrowejtelewizji.republika.pl lub http://www.poradnik.orgs.pl). Niniejsze strony i ich treści stanowią własność Autora. Kopiowanie i rozpowszechnianie tekstów w części lub w całości możliwe jest po uzyskaniu zgody Autora. Oświadczam jednocześnie, że linki do innych stron internetowych, umieszczone na stronach Poradnika, nie wywierają żadnego wpływu na kształt i zawartość oryginalnych stron. Nie ponoszę więc żadnej odpowiedzialności za treść i zawartość stron, do których prowadzą linki umieszczone na niniejszych stronach. To oświadczenie zachowuje ważność dla całej zawartości stron internetowych, do których prowadzą wszelkie zamieszczone tu banery i linki.