Gdy metry zmieniają się w kilometry

Wywiad dla banku PKO BP

"Podczas biegu często wpadam na nowe pomysły" – wywiad z Marcinem Orlińskim, poetą, prozaikiem, krytykiem literackim. Bieganie jest częścią jego życia i poezji.


Rozmawiała: Joanna Kornaga

Zdjęcie: Inka Radomska

Na okładce Twojego tomu poetyckiego Tętno, który ukazał się pod koniec 2014 roku, Zbigniew Machej napisał: „Siedzący nigdy nie zrozumie biegnącego. Trzeba więc odłożyć na bok wszystkie zsiadłe teorie, wyjść z siebie i pobiec w miasto z Marcinem Orlińskim. Świat się szerzej otworzy i ciekawiej zaznaczy dla bezinteresownych biegaczy”. Czy rzeczywiście jako biegacz masz wrażenie, że widzisz więcej? Jak to się przekłada na Twoją twórczość?

Bieganie stało się ważną częścią mojego życia. Kiedy w 2012 roku zacząłem pokonywać dłuższe dystanse, przekonałem się, że może to być znakomity sposób na odpoczynek, uporządkowanie myśli, poprawienie kondycji, a także poznanie miasta. Jako mieszkaniec Saskiej Kępy biegam głównie po Pradze Południe, ale oficjalne biegi organizowane są także w innych częściach Warszawy – w centrum, na Ursynowie, Mokotowie czy Żoliborzu. Dzięki bieganiu zacząłem docierać do miejsc, w których wcześniej nie byłem. Jako autor staram się pisać o tym, co mnie otacza i czego doświadczam. W naturalny sposób musiałem więc zacząć nawiązywać również do tej dyscypliny sportu.

Książka Tętno i niedawno wydane Zabiegi nawiązują, choćby na płaszczyźnie tytułowej, do biegania. To jednak rzadki temat w literaturze. Jak to się stało, że w Twojej poezji pojawił się ten sport?

Rzeczywiście, bieganie to raczej rzadki temat w literaturze. A jednak istnieją autorzy, których ta dyscyplina interesuje. Jednym z moich ulubionych wierszy dotyczących biegania jest utwór Anny Świrszczyńskiej Mam dziesięć nóg: "Kiedy biegnę,/ śmieję się nogami.// Kiedy biegnę,/ połykam świat nogami.// Kiedy biegnę,/ mam dziesięć nóg.// Wszystkie moje nogi/ krzyczą.// Istnieję tylko wtedy,/ kiedy biegnę". (...)


Więcej:

pkobp.pl


Zobacz też:

Premiera tomu wierszy Tętno
Informacja prasowa na temat książki Zabiegi