Płynne przejścia

informacja prasowa

Szanowni Państwo, drodzy Przyjaciele, poniżej informacja prasowa na temat mojej książki krytycznoliterackiej Płynne przejścia.


Pliki do pobrania:

Marcin Orliński, Płynne przejścia

Instytut Mikołowski
Mikołów 2011
ISBN 978-83-60949-93-1
256 stron
oprawa miękka


Płynne przejścia to zbiór szkiców i esejów o najnowszej poezji polskiej. Oprócz omówień tomów wierszy takich poetek i poetów, jak Krystyna Miłobędzka, Joanna Mueller, Roman Honet, Maciej Melecki, Tadeusz Różewicz, Andrzej Sosnowski, Eugeniusz Tkaczyszyn-Dycki czy Adam Wiedemann, w książce znalazły się eseje o czasie, krytyce i języku. Autor przedstawia między innymi autorską koncepcję krytyki uczestniczącej. Płynne przejścia zamyka zbiór aforyzmów i cytatów na temat szeroko rozumianego procesu lektury. Co to znaczy czytać? Czym jest literatura? Jaka jest relacja między językiem i rzeczywistością? – To tylko niektóre pytania, jakie stawia Marcin Orliński.

Marcin Orliński (ur. 1980) – poeta, krytyk literacki. Doktorant w Instytucie Badań Literackich PAN. Absolwent filozofii na Uniwersytecie Warszawskim. Laureat nagrody głównej w III Ogólnopolskim Konkursie Krytycznoliterackim Festiwalu Puls Literatury (Łódź 2010), a także wielu nagród poetyckich. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dziedzinie literatury. Wydał tomy wierszy Mumu humu (Kraków 2006), Parada drezyn (Łódź 2010) oraz Drzazgi i śmiech (Poznań 2010). Publikował w takich czasopismach, jak „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Tygodnik Powszechny”, „Twórczość”, „Akcent”, „Odra” czy „Bez dogmatu”. Mieszka i pracuje w Warszawie. Oficjalna strona: www.marcinorlinski.pl