IV OKP im. J. Geneta

podsumowanie



Od lewej: Marcin Orliński, Radosław Kobierski, Julia Fiedorczuk
Areszt Śledczy, Katowice 2012
(fot. Iwona Sobczyk, gazeta.pl)




Jury IV Ogólnopolskiego Konkursu Poetycki im. J. Geneta w składzie:

- Julia Fiedorczuk,
- Radosław Kobierski,
- Marcin Orliński (przewodniczący)

po zapoznaniu się ze 160 zestawami wierszy postanowiło przyznać
7 wyróżnień i 3 nagrody główne. Wszyscy laureaci otrzymują nagrody książkowe.


Przeczytaj relację w "Gazecie Wyborczej":
Za kratami siedzą też poeci. I mają swój konkurs

Zobacz też artykuł na stronie Służby Więziennej:
IV Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Geneta




Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Geneta cieszy się coraz większą popularnością. Sto sześćdziesiąt zestawów wierszy to wynik, jakiego mogliby pozazdrościć organizatorzy wielu innych konkursów literackich w Polsce. Ta niezwykła inicjatywa pozwala osadzonym nie tylko podzielić się swoją twórczością, ale także poddać ją profesjonalnej ocenie. Echa tych konfrontacji co roku rozbrzmiewają zresztą w mediach.

Wsród nadesłanych utworów dominowały formy rymowane. Zdarzały się jednak także wiersze białe. Niektóre teksty były bardzo krótkie i zamykały się w kilku wersach, inne zaś rozrastały się, przyjmując rozmiary poematów, a nawet utworów prozatorskich. To cieszy. Poezja jest przecież z gruntu niedefiniowalna. Karmi się różnorodnością, nade wszystko zaś indywidualnym doświadczeniem. I właśnie to doświadczenie – doświadczenie osób, które piszą w więziennych murach – zainteresowało nas najbardziej.

Dla kogoś z zewnątrz lektura tych wierszy stanowi spore wyzwanie. Czytelnik może się dowiedzieć, jak wygląda świat z perspektywy świetlicy więziennej lub spacerniaka. Trudno pozostać obojętnym na teksty, za którymi kryje się tak wielka potrzeba wyrażenia myśli i uczuć. Wiersz nierzadko przyjmuje tu postać listu lub kartki z pamiętnika, a jego adresatem jest osoba najbliższa: ukochana kobieta lub mężczyzna, matka, ojciec, dziecko czy przyjaciel. Dla wielu autorek i autorów taka „rozmowa” to jedyny sposób na przetrwanie trudnych chwil.

Uwagę jurorów zwróciły również utwory wykraczające poza tematykę relacji międzyludzkich. Sporym zaskoczeniem były dla nas wiersze, w których pojawiały się ogólne przemyślenia o świecie i człowieku. Autorki i autorzy dzielą się w nich najróżniejszymi refleksjami na temat życia, śmierci, Boga, prawdy, dobra czy języka. W jednym z utworów pojawiają się nawet wątki surrealistyczne. Chętnie przywoływane są również wspomnienia z dzieciństwa i obrazy domu rodzinnego. Te wiersze ujęły nas swoim autentyzmem i siłą przekazu. Jak się okazało, niektórzy uczestnicy i uczestniczki konkursu potrafią również nawiązać do tradycji literackiej. Cytaty ze znanych autorów świadczą o oczytaniu i pewnej świadomości językowej.

Cieszymy się, że Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. J. Geneta spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Duża liczba nadesłanych wierszy to niezbity dowód, że słowo pisane ma jeszcze sens. Również w więziennych murach.

Marcin Orliński