Dżonka 2007 przyznana!
Nagroda poetycka Dżonka

Główna nagroda trzeciej edycji DŻONKI – Konkursu Literackiego im. Stachy Zawiszanki została przyznana 19-letnimu krakowianinowi Tomaszowi Pułce, autorowi publikującemu w Wydawnictwie Mamiko (tomiki – Rewers i Paralaksa w weekend).

Kapituła konkursowa wyróżniła także dwóch poetów: Marcina Orlińskiego (autora m.in. tomiku Mumu humu, Wydawnictwo Zielona Sowa) i Piotra Kuśmirka (tomiki – Trio, Wydawnictwo Tygiel Kultury i Zimne zabawki, nakładem Teatru Małego w Tychach).

Na DŻONKĘ 2007 napłynęły zgłoszenia 46 poetów, a nominacje do nagrody otrzymali:

Wojciech Brzoska
Krystyna Dąbrowska
Jacek Dehnel
Wojciech Giedrys
Dawid Jung
Robert Król
Piotr Kuśmirek
Joanna Mueller
Marcin Orliński
Marta Podgórnik
Tomasz Pułka
Iza Smolarek
Julia Szychowiak
Przemysław Zawal
Agnieszka Żuchowska-Arent

Członkowie Kapituły DŻONKI wyrazili opinię, że tegoroczny konkurs stał na wysokim poziomie, a wybór „między dobrym a dobrym” nie należał do łatwych.

Źródło: Fundacja NADwyraz.

"Marcin Orliński pochyla się nad każdym słowem, smakując jego wartość, znaczenie i tkwiące w nim klimaty. Wnikliwość spojrzenia i wrażliwość na słowa powoduje, że nic nie uchodzi uwadze podmiotu, który patrzy, obserwuje, zapisuje, jakby od tego miała zależeć harmonia świata. To, co nazwane staje się ciałem, co zapamiętane, staje się rzeczą, której można dotknąć ('pamięć o śniegu jest śniegiem')..."

(Marta Fox, Parnas.pl, listopad 2007)