Przodkowie kotów brytyjskich pojawili się w czasach starożytnych na Wyspach Brytyjskich.

Jest to kot krótkowłosy ,o mocnej budowie ciała, średniej wielkości (waga do 8 kg .)silny, krępy, o dużej okrągłej głowie, z pełnymi policzkami, uszy średniej wielkości zaokrąglone na końcach.

Oczy duże, okrągłe, dość szeroko rozstawione, w kolorze od pomarańczowych przez złote lub miedziane, u odmiany białej pomarańczowe, niebieskie lub  różnobarwne, u kotów szylkretowych żółte z dodatkiem zieleni, u colourpointów – niebieskie. 

Okrywa włosowa-krótka, miękka, w dotyku przypomina pluszowego misia.

Brytyjczyk jest kotem inteligentnym, z dużym poczuciem własnej godności, nie jest nigdy natrętny i dozuje okazywanie uczuć, wybiera sobie przewodnika wśród domowników i właśnie tę osobę darzy wielkim uczuciem. Dorosły  Brytyjczyk jest zrównoważony stateczny i pewny siebie, nie należy do kotów wybrednych.

Z powodu swoich licznych zalet  są coraz bardziej popularne, również w Polsce cieszą się uznaniem.

Spokojne, niekłopotliwe w utrzymaniu, wystarczy szczotkować  w czasie linienia (2 razy w roku).

Są to  ‘’MISIOWE  PRZYTULANKI.’’

 

 

Koty burmskie  pochodzą z Burmy, Tajlandii i Malezji, do Europy przywiezione z innymi kotami syjamskimi.

Opis rasy

Koty te cechuje lśniące, jedwabiście futerko , w dotyku przypomina atłas, to kot o mocnej budowie ciała, smukłych nogach, dostojnym i eleganckim wyglądzie i niezwykłych ujmujących oczach, w kolorze od złotego do bursztynowego koloru, niekiedy złote  z dodatkiem zieleni.

Umaszczenie futerka występuje w kilku odmianach barwnych;

        -sobolowy

         -czekoladowy

          -niebieski

          -liliowy

          -rudy

          -kremowy

         -szylkret (sobolowy, czekoladowy, niebieski, liliowy)

U kotów wystawowych niedopuszczalne  są  białe łatki na futrze.

Burmy  są bardzo towarzyskie, uwielbiają ludzi jak i inne zwierzęta, stworzone są do głaskania i przytulania ,są inteligentne ,lubią być w centrum uwagi i brać aktywny udział w życiu domowników.

Lubią zabawę i harce, nawet jako dorosłe w zachowaniu przypominają  kocię, a ulubionym miejscem są kolana właściciela, są doskonałymi towarzyszami zabaw dla dzieci.

O burmach mówimy też  że to ‘’koci pies’’, mając w domu BURME po krótkim czasie stwierdzasz, że ten uroczy kot zasługuje na towarzystwo- drugiej BURMY, i  tym sposobem zakochujesz się w tej rasie i jednocześnie uzależniasz.