Arduino

 

  CIEKAWE PROJEKTY

 

Arduino znakomity system mikroprocesorowy dla każdego kto chciałby zrobić coś dla siebie własnego albo nietypowego.. w zakresie sterowania, regulacji czy działania.. czegokolwiek.. Postanowiłem więc zaadoptować kilka pomysłów do moich celów i zaprojektować kilka rozwiązań w zakresie sterowania analogowymi syntezatorami. Programować Arduino można  się nauczyć z sieci czego jestem stosownym przykładem ale uważam, że bez zrozumienia jak to działa i po co się to robi nie uda się to, ..choć jest to możliwe i warto tego doświadczyć. Wprawdzie jestem elektronikiem i było mi pewnie łatwiej ale nie wydaje mi się jednak, że posiadłem już wszystkie umiejętności, wręcz przeciwnie brakuje mi bardzo wiele.. ale to czego się nauczyłem umożliwiło mi wykonanie kilku projektów z nadzieja na dalszy rozwój. Moja rada dla wszystkich, którzy chcą się tego nauczyć - projektowania/programowania w tym środowisku najlepiej zrobić to realizując konkretny cel, czy zadanie a więc szukać rozwiązania konkretnego problemu. Moim celem było wykorzystanie Arduino do moich urządzeń a więc na przykład zaprojektowanie klawiatury MIDI z możliwością zmiany przede wszystkim podstawowych parametrów jak kanał MIDI czy transpozycja a w dalszym etapie PitchBend, Modulation i.. inne kontrolery. Oczywiście aby to zadanie wykonać potrzebna jest przynajmniej podstawowa wiedza o protokole MIDI i strukturze oraz transmisji jego danych. Jest na ten temat sporo dokładnych informacji w sieci więc nie zamierzam tego wyjaśniać. Pokażę, że da się zbudować takie urządzenia..

 

..Klawiatura muzyczna MIDI..

 


"Klawiatura" a w zasadzie płytka z elektroniką do niej, została wykonana z wykorzystaniem Arduino Nano. Projekt jest oparty o pomysł EvanKale, który wydał mi się dobry i wart rozbudowy.
Klawiatura posiada nastepujące cechy:

-możliwośc transpozycji oktaw (+/-1oktawa)

-możliwość transpozycji półtonami (+/-6półton)

-zmiana kanału MIDI

-obsługa PitchBend i Modulation

-sygnalizacja naciskania klawisza (*)

-wyświetlacz LCD


Układ umożliwia podłączenie klawiatury z matrycą 6x11 (max 66klawiszy) i potencjometrów PitchBend i Modulation. Zmiana parametrów jest wykonywana przez naciśniecie przycisku funkcyjnego F i odpowiedniego klawisza klawiatury...
Nnaciśnięcie przycisku F oraz:
- C1  - 1oktawa "w dół"
- D1, - 1oktawa "w górę"
- C#1 - 1półton "w górę"
- D#1 - 1półton "w dół"
- E1 - 1kanał MIDI "w górę"
- F1 - 1kanał MIDI "w dół"

 

 

Po zaprojektowaniu, układ najpierw został wykonany na uruchomieniowej płytce stykowej zawierającej układ Arduino Nano, dwa rejestry (74HC595), przycisk funkcyjny, wyświetlacz i.. klawiatura odzyskana ze starego niedziałającego Casio (4oktawy). Do ostatniej prezentowanej obecnie finalnej wersji (v6.0), wykonałem kilka wersji wcześniejszych, rozszerzając po woli możliwości użytkowe układu dodawając możliwości/funkcje, w miarę jak moje umiejętności programowania Ardruido rosły.

 

  

 

Obsługa i zmiana poszczególnych parametrów przedstawiona jest na wyświetlaczu LCD, który pokazuje ich stan:

- kanał MIDI
- oktawę (C1 w notacji MIDI)-po włączeniu zasilania
- nuta bazowa (0 - oznacza 36 "C1" na skali MIDI)

Układ posiada "zworę" wyłączajacą obsługę PB i Mod przy fizycznym braku modulatorów.. 

Galeria: 1,2,3

 

 

Myślę, ze warto rozpowszechnić i udostępnić ten projekt bo wiem, że jest spore grono chętnych poszukujacych możliwości wykonania sobie takiej klawiatury MIDI, dlatego udostępniam niezbedną do wykonania dokumentację w postaci schematu i pliku programu. Program prawdopodobnie można napisać zgrabniej pod względem informatycznym ale ten działa i spełnia swoje oczekiwania ..przynajmniej moje..

Krótkie VIDEO - kliknij obrazek obok

 

todo.jpg (33 kB)
Dokumentacja projektu:

Projekt jest oczywiście moją własnością i udostępniam go nieodpłatnie jedynie dla niekomercyjnego wykorzystania (do celów prywatnych).


 
..Analogowy SEQUENCER 8-krokowy..
seq8-projekt (13 kB)


Postanowiłem sprawdzić jeden z ciekawszych projektów zbudowanych na Arduino a dotyczących analogowych syntezatorów muzycznych. Zaciekawił mnie 8 - krokowy sequencer, który może sterować dwoma liniami melodycznymi. Projekt jest oparty na pomyśle "SM Purple 8" (info na końcu artykułu).


Charakterystyka sequencera:
 
- 8 kroków (steps)
- 4 wyjścia wyzwalające ( trigger outputs)
- 2 wyjścia napieciowe CV1 i CV2
- niezależna regulacja "kroków" CV1 i CV2
- zakres regulacji:  0 - 6,5V
- Start/Stop
- Portamento (na dowolnym kroku) 
- Reset (ręczny i zewnętrzny)
- Clock (ręczny i zewnętrzny) 
- Steps - długość sekwencji 4 lub 8 kroków
- Back - zmiana kierunku sekwencji




Urządzenie wykonałem w oparciu o Arduino Nano. Pierwotny projekt uzupełniłem o funkcję START/STOP, która jest niezbędna dla normalnego jego użytkowania. Poza tym sequencer został wykonany na froncie Euroracka aby pasował do tego systemu modularnego i mógł z nim współpracować.. 

Galeria: 1,2,3

 



Sequencer posiada dwa zestawy (po 8 szt)  potencjometrów do ustawiania napięć (do VCO) i dwa zestawy (po 8 szt) przełączników do ustalania ich aktywności, to znaczy uaktywniania odpowiednio pojawiającego się sygnału wyzwalającego TRIGGER na jednym z czterech wyjść T1, T2, T3, T4 - po dwa na jedną linię "melodyczną". 
Służą do  tego trzypozycyjne przełączniki włącz/wyłącz "krok" (OFF - środkowa pozycja) lub aktywujące wyzwalanie T1/T2  i T3/T4.
Przełącznik STEPS skraca sekwencję do 4 kroków.
Przełącznik BACK "odwraca" kierunek sekwencji "do tyłu". Przełącznik PORTA włącza portamento (regulowane potencjometrem PORTA TIME) na wszystkie "kroki" lub na wybrane.. ustawione (przełącznikiem) na T1 czy T3. Zatrzymanie taktowania (STOP) umożliwa łatwe ustawianie poszczególnych "tonów" za pomocą ręcznego ustawiania kroków przyciskiem CLOCK IN.   




Sequencer działa! Kliknij na obrazek obok i obejrzyj krótkie video z testu urządzenia. 


Projekt jest oparty na pomyśle "SM Purple 8"

... model 3M i miniROCK,.. - polecam...
powrót

Leszek Dorski
leszekdorski@gmail.com