JEDNA ŚCIANKA   ŚRODKOWE PIĘTRO   UŁOŻENIE KRZYŻA
 
 
 
   
Po ułożeniu górnej ścianki sytuacja powinna wyglądać tak: Teraz należy ułożyć cztery krawędziowe klocki środkowego piętra
(tzn. te położone na środkach pionowych krawędzi sześcianu).
 
Przykładowo weźmy się za czerwono-żółty. Należy go odnaleźć na dolnej ściance i przekręcając nią (dolną) doprowadzić do takiego ustawienia klocka czerwono-żółtego: a następnie należy wykonać następującą sekwencję ruchów:
 

Widok od ścianki żółtej (centralny klocek), u góry granatowa.
 
Po ostatnim ruchu powinno być już tak:

Ustawienie klocka czerwono-żółtego w takiej pozycji, jak na rys. 2, nie zawsze jest możliwe. Wtedy być może da się go ustawić tak: a jeśli się da, to od takiego ustawienia wyjściowego sekwencję ruchów robi się w lustrzanym odbiciu, czyli tak:
 

Widok od ścianki czerwonej (centralny klocek), u góry granatowa.
 

Wreszcie istnieje trzecia możliwość: pożądanego klocka nie ma na dolnej ściance, a więc niemożliwe jest ustawienie go w żadnej z pozycji pokazanych na rysunkach 2 i 4. Oznacza to mniej więcej tyle, że klocek ten znajduje się gdzieś na środkowym piętrze. Trzeba go stamtąd wypchnąć, wstawiając w jego miejsce cokolwiek innego (najlepiej od razu klocek tam-właściwy, choć nie zawsze jest to możliwe; jeśli jest niemożliwe, to wtedy, jako się rzekło, wypychamy czymkolwiek). Po takim wstępnym manewrze nasz czerwono-żółty będzie się musiał znaleźć na dolnej ściance i wracamy do rysunku 2 lub 4.

 

W ten sposób da się umieścić na właściwych miejscach wszystkie cztery krawędziowe klocki tego piętra. Właściwie na tym można zakończyć tę część instruktażu.
 
Następny rozdział:
UŁOŻENIE KRZYŻA